Göz göre göre harabeye döndü

banner37

İskele Boğazı’nın bir zamanlar incisi olan devlete ait Sea Wiev Otel, yılların getirdiği bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yıkılıyor. Otel, bölgede bir hayaletten farksız

Göz göre göre harabeye döndü

Ahmet İLKTAÇ

İskele Boğazı’nın yaklaşık 20 yıl önceki en önemli turizm değerlerinden olan devlete ait Sea Wiev Otel, tam bir harabeye döndü.

İskele’ye bağlı Boğaztepe Köyü’ndeki otel, yılların getirdiği bakımsızlık nedeniyle giderek yıkılıp harabeye döndü.
   20 yıl kadar önce bölgenin cıvıl cıvıl olmasında, istihdam ve ekonomik değer kazanmasında önemli bir rol oynayan Sea Wiev Otel, kapandığı günden sonra ise bölgenin hayaleti haline geldi.
   Sürekli yıkılan ve yıkılmaya da devam eden otel binasına, şimdilerde, zaman zaman çocukların girdiği, hatta bazı kriminal ve hoş olmayan olaylara sahne olduğu belirtiliyor.

Boğaztepeliler, otelin harabe halindeki binasının köylerinde büyük huzursuzluk kaynağı olduğunu dile getirdiler.
   Otel binasını, turizm ve kültür yönünden yeniden halkın hizmetine kazandırılması için İskele Belediyesi’nin 2017 yılında bir talebi olduğu, ancak bu talebe olumlu veya olumsuz bir cevap verilmediği bildirildi.
   Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Eralp Münür Pınar, ilgili otelin ipotek borcu olduğunu, kiralayanın, söz konusu borcu ödemesi gerektiğini söyledi.
   Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da sorunun çözümü için ne yapılabileceği konusunda çalışma başlatacaklarını bildirdi.
   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise otel binasının bulunduğu alana engelli rehabilitasyon ve konaklama oteli, 3 yıldızlı butik otel, kongre merkezi, konferans salonu ve sosyal aktivite tesisleri yapmak istediklerini, ipoteğin bulunduğu bankaya da gerekli ödemeyi yapmaya hazır olduklarını açıkladı.
 

Özoğlu: İçerisine çocuklar giriyor
   Boğaztepe Muhtarı Bohur Özoğlu, Sea Wiev Otel’in, yer olarak Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ait olduğunu söyledi.
   Bohur Özoğlu, ancak otelin bir bankanın ipoteğinde olduğunu kaydetti. Otelin demirbaşlarının ara ara satışa çıktığını anlatan Özoğlu, zaman içerisinde otelin tüm eşyalarının alınarak bir harabeye çevrildiğini bildirdi.
   Özoğlu, kapı ve penceresi bulunmayan ve bir bölümü çöken, büyük bir bölümü de çökme riski taşıyan otel binasına, zaman zaman küçük çocukların girdiğini aktardı.
   Söz konusu otel binasının yine yılanların yuvası haline geldiğini ve geçtiğimiz günlerde bir şahsın binaya çıkarak intihar girişiminde bulunduğunu anlatan Özoğlu, binanın köyde önemli huzursuzluk kaynağı olduğunu dile getirdi.
   Bohur Özoğlu, tüm bunların yanında harabe binanın görüntü kirliliğine de neden olduğunu ifade etti.
   Boğaztepe Muhtarı Özoğlu, “Bölgemiz turistik bölge ilan edildi. Ama turizm için herhangi bir adım atılmadı. Bunun aksine oteller de kapandı” dedi.

   Yaklaşık 20 yıl önce otelin aktif olduğu bir dönemde köylerinin cıvıl cıvıl olduğuna işaret eden Özoğlu, otelin açık olduğu dönemde köylerindeki işsiz gençlerin, otel sayesinde iş bulduklarını söyledi.
   Bohur Özoğlu, geçmişte İskele Belediyesi’nin bu otele talip olduğunu ancak bir türlü kimseye verilmediğini kaydetti.
   Yaklaşık 1 ay önce konuyla ilgili olarak Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ni aradığını ve otelin atıl durumdaki binasının köylülerini rahatsız ettiğini söylediğini anlatan Özoğlu, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ndeki yetkilinin de kendisine, sorunun kısa zamanda çözüleceğini söylediğini dile getirdi.
 

Sadıkoğlu: Talep ettik, cevap vermediler
   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 5 Nisan 2017 tarihinde, İB/78/24/17 sayılı yazılı taleplerini Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne gönderdiklerini söyledi.
   Hasan Sadıkoğlu, taleplerinin, ilgili alanı kiralamak olduğunu, çünkü alan içerisindeki atıl durumdaki yapının topluma tehlike arz eder durumda olduğunu kaydetti.
   Kendilerinin söz konusu alanı kiraladıktan sonra gerek yurt içi, gerekse de yurtdışından gelen konuklara en iyi şekilde hizmet verebileceklerine inandıkları engelli rehabilitasyon ve konaklama oteli, 3 yıldızlı butik otel, kongre merkezi, konferans salonu, ayrıca sosyal aktivite tesisleri yapmak istediklerini anlatan Sadıkoğlu, fakat bu taleplerini birkaç kez sözlü olarak da tekrarlamalarına rağmen kendilerine hiçbir cevap verilmediğini belirtti.
   Hasan Sadıkoğlu, otelin bir bankanın ipoteğinde olduğunu, belediyelerinin ilgili banka ile de görüşerek, borcu yapılandırma usulüyle ödemeyi de kabul ettiklerini dile getirdi.
   Otelin ve bulunduğu arazinin yaklaşık 20 yıldır atıl vaziyette olduğuna dikkat çeken Sadıkoğlu, bu süre zarfında otelin bu şekilde bırakılması ve kiralanmaması nedeniyle de devletin zarara uğradığına değindi.
   Hasan Sadıkoğlu, söz konusu yere kişilerin de talip olduğunu öğrendiklerini ancak kendilerinin kişi değil, bir belediye olduklarına vurgu yaptı.

Çevresel tehlike yaratan bu yeri topluma kazandırabilmek için kiralama taleplerinin devam ettiğine dikkat çeken Sadıkoğlu, önemli bir değer olan ilgili yerin günümüzdeki halinin kendilerini üzdüğünü sözlerine ekledi.
 

Çalışma başlatılacak
   Gazetemiz KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Eralp Münür Pınar, söz konusu otelin ipotek borcu olduğunu söyledi.
   Kiralayanın söz konusu borcu ödemesi gerektiğini kaydeden Pınar, ilgili yer için kendilerine ulaşan projeleri, bakanlıklarına gönderdiklerini dile getirdi.
   Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da konu ile ilgili olarak ne yapılabileceği konusunda çalışma başlatacaklarını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER