banner6

Göz göre göre işçiler ölüyor

banner37

Girne’de yapımı devam eden binada meydana gelen iş kazasının ardından olay yerine giden Çalışma Dairesi müfettişleri yaptıkları denetimin ardından inşaattaki iş sağlığı ve güvenliğinin yetersiz olduğunu tespit ederek inşaattaki tüm faaliyetleri durdurdu.

Göz göre göre işçiler ölüyor
banner150

banner150

banner99

Ahmet VAMIK
Girne’de dün sabah meydana gelen iş kazasında, 25 yaşındaki Ahmet Karasu hayatını kaybetti. Alçı sıva işi yaptığı inşaatın 5’inci katından moloz yığının üzerine düşen Karasu, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Dün sabah saat 08.30 sıralarında Doğanköy Çemberi yakınlarında bulunan ve yapımı devam eden 10 katlı binada alçı sıva işi yapan 25 yaşındaki Karasu, dengesini kaybederek beşinci kattan beton zemine düştü.
Ağır yaralı olarak, olay yerine gelen ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet Karasu, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

“Turuncu fileler ve tabelalar güvenlik önlemi değil”

İş kazasının meydana geldiği binada inceleme yapan Çalışma Dairesi müfettişleri, yaptıkları denetimin ardından inşaattaki iş sağlığı ve güvenliğinin yetersiz olduğunu tespit ederek inşaattaki tüm faaliyetleri durdurdu.
Alınan önlemlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Çalışma Dairesi müfettişi Mehmet Özçetin, inşaatlarda kullanılan turuncu filelerin bir güvenlik önlemi olmadığını vurguladı.
Turuncu file ve tabelaların sadece uyarıcı unsur olduğunu ve koruyucu bir özelliği olmadığına dikkat çeken Özçetin, “dengesini kaybeden bir işçi filelere tutunamaz ve boşluğa düşer, açıkta kalan tüm kısımlara mutlaka demir profilden korkuluk yapılmalıdır ki dengesini kaybeden çalışan tutunup kendini düşmekten korusun” dedi.

“Uyarılar dikkate alınmadı”

Çalışma Dairesi Müfettişi Mehmet Yavuzhan ise, yaklaşık bir ay önce kazanın gerçekleştiği inşaatı denetlediklerini, güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı ve boşlukların kapatılması gerektiği yönünde uyarılarda bulunduklarını, fakat uyarılar dikkate alınmadığı için ölümlü bir iş kazası meydana geldiğini açıkladı.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104