banner6

Göz göre göre milli servetimiz yok oldu

banner37

Göz göre göre milli  servetimiz yok oldu
banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Ülkemiz dün yine alevlere teslim oldu, ciğerlerimiz yandı.

   Lefke’ye bağlı Yedidalga köyünde dün öğle saatlerinde çıkan yangın şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede ormanlık alana yayıldı; 250 dönümlük arazi içerisindeki ağaçlar yanarak kül oldu; alevler bölgedeki bazı evleri de tehdit etti.

   Türkiye’den kiralanan ve 5 Haziran’da Lefkoşa’da konuşlandırılan yangın söndürme helikopterinin “teknik bakıma” gönderilmesi ise geri dönülemez bir zarara yol açtı.

   Yangın söndürme helikopterinin bölgeye “yangın çıktıktan saatler sonra gelmesi” nedeniyle yangına bir süreliğine sadece karadan müdahale edilebildi.

   Güçlükle kontrol altına alınan yangın sonucunda 250 dönümlük arazi içerisindeki zeytin, harnup ve çam ağaçları ile bazı evlerin bahçesindeki meyve ağaçları ve arı kovanları tamamen yandı.

   Yangın söndürme çalışmalarına itfaiye ekipleri ile bölge halkının yanı sıra Lefke, Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, Gemikonağı, Geçitkale ve İskele belediyeleri de destek verdi.

   Yangın saatler süren uzun uğraşlar sonucunda söndürüldü, ardından da bölgede soğutma çalışması yapıldı.

   Edinilen bilgilere göre, yangının evlerin yakınına kadar gelmesiyle bazı evlerin bahçesinde de zarar ziyan oluştu.

   Öte yandan Türkiye tarafından adamıza konuşlandırılan yangın helikopterinin yangına geç müdahale etmesi vatandaşların da tepki vermesine yol açtı.

   Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “Madem yangına zamanında müdahale edemeyecek, helikopteri neden buraya konuşlandırdınız?”, “Bu nasıl sorumsuzluk” ifadelerine yer verdi.

Deveci: Yangına başka bir helikopter müdahale etti

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Türkiye Cumhuriyeti’nden 5 Haziran’da getirilen yangın söndürme helikopterinin teknik bakım nedeniyle Türkiye’de olması yüzünden Yedidalga’da çıkan yangına Türkiye’den farklı bir helikopterin gelerek müdahale ettiğini söyledi.

   Deveci, Orman Dairesi’nin Lefkoşa’daki Kereste Atölyesi’nde konuşlandırılan yangın söndürme helikopteri bakımdan dönene kadar Yedidalga yangınına müdahale eden helikopterin adada konuşlanacağını dile getirdi.

Kaya: Helikopter 2 saat 45 dakika sonra geldi

   Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ise durumun ciddiyeti üzerine yangın helikopterini çağırdıklarını, ancak helikopterin olay yerine çok geç geldiğini söyledi.

   Kaya, yangın helikopterinin arabayla 40 dakikada gidilen yolu 2 saat 45 dakikada geldiğini ve bu durumun ‘kabul edilemez’ olduğuna dikkat çekti.

   Kaya, yangını söndürmek için canla başla mücadele eden itfaiye, polis, Lefke Belediyesi emekçilerine ve vatandaşlarına da teşekkür etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104