Gözler 21 Ağustos’ta

banner37

Okulların yeni eğitim-öğretim yılının hangi koşullarda açılacağı toplumda büyük bir merak konusu. Koronavirüs’ün gölgesinde eğitimin nasıl olacağıyla ilgili sağlık ve eğitim bakanlarının cuma günü birlikte düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulması bekleniyor

Gözler 21 Ağustos’ta
banner90
banner8

VELİLER ENDİŞELİ… KIBRIS, bazı velilerle görüşerek, bu konudaki düşüncelerini öğrenmeye çalıştı. ‘Okullar açılsın mı, açılmasın mı?' diye soru yönelttiğimiz velilerdeki ortak endişe, Koronavirüs tehdidi. Veliler, çocuklarının sağlığını ön planda tutuyor ve olası bulaş konusunda ne gibi tedbirlerin alınacağını bilmek ve yetkililere güvenmek istiyor. Bazı veliler tedbir alınması şartıyla okulların açılmasını isterken, bazıları da artan Koronavirüs vakalarından dolayı açılımı güvenli bulmuyor ve okulların açılmasına karşı çıkıyor

Funda ÖZSAKINÇ

   Koronavirüsün alt-üst ettiği bir diğer sektör de eğitim. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının hangi koşullarda açılacağı toplumda büyük bir merak konusu.

   Koronavirüs’ün gölgesinde eğitimin nasıl olacağıyla ilgili sağlık ve eğitim bakanlarının cuma günü birlikte düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

   Gözlerin 21 Ağustos Cuma gününe çevrildiği şu günlerde, özellikle velilerin heyecanı kadar endişeleri de olduğu görülüyor.

   Veliler, Koronovirüs vakalarının artış göstermesi nedeniyle çocuklarının sağlığından endişe duyuyor.

   Veliler, günlerdir, ‘Okullar açılacak mı, açılmayacak mı’ veyahut da açılacaksa nasıl tedbirler ve önlemler alınacak? Açılmayacaksa çocukların eğitim hayatında ne gibi değişiklikler planlanıyor?” gibi sorularla yatıp kalkıyor.

   KIBRIS bazı velilerle görüşerek, bu konudaki düşüncelerini öğrenmeye çalıştı.

   ‘Okullar açılsın mı, açılmasın mı?' diye soru yönelttiğimiz velilerdeki ortak endişe, Koronavirüs tehdidi. Veliler, çocuklarının sağlığını ön planda tutuyor ve olası bulaş konusunda ne gibi tedbirlerin alınacağını bilmek ve yetkililere güvenmek istiyor.

   Bazı veliler tedbir alınması şartıyla okulların açılmasını isterken, bazıları da artan Koronavirüs vakalarından dolayı açılımı güvenli bulmuyor ve okulların açılmasına karşı çıkıyor.

Vatandaşlar ne dedi?

Ülviye Adıgüzel:

   “Ben hem çocukların eğitimden uzak kaldığına üzülüyorum, hem de okullar açılırsa çocuklar kendilerini nasıl koruyacaklar diye düşünüyorum. Sınıflar zaten kalabalık, sosyal mesafeyi nasıl koruyacaklar? Casinolar açılsın, kapılar açılsın, ama eğitim açılmasın, ya da hiçe sayılsın. Ben çocuğumu okula gönderecek bile olsam, hükümetin bizlere önce güven vermesi gerekir.”

Nermin Övgü:

   “Okullar kesinlikle açılmasın. Şu anda evlatlarımız evde daha güvendedir. Her gün vaka sayısı yükseliyor. Halk tedbirlere uymuyor, kimisi maskeli, kimisi maskesiz dolaşıyor. Bu sene okul falan açılmaz. Uzaktan eğitim bizim için hikâye, çocuklar 6 aydır evde ve ellerine kitap bile almıyorlar. Üniversiteli olsalar belki olurdu ama ilkokul çağındaki çocuklara evde eğitim aldırmak imkansız.”

banner134

Berivan Çelik:

   “Virüsün ne zaman biteceği belli değil. Yüz yüze eğitim olmadığı sürece de çocuklar okuldan zamanla soğuyacak. Online eğitim yeterli değil. Çalışan anneler çocuklarını okula göndermeseler evde kim bakacak? Bence okullar belli tedbirler alınarak açılsın. Sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılarak ve sabahçı ve öğleden sonracı öğlenci şeklinde düzenleme yapılmalı. Özellikle okula yeni başlayacak olan 1. sınıflarda ciddi eğitim kayıpları olacak ve okul hayatlarını tamamen etkileyecek.”

Yasemin Can Toygar:

   “Okullar açılmasın, ufacık çocuklar korunmayı, gözetlenmeyi ne bilirler? Öğretmenler de hangi birine yetişsin? Sınıf içerisinde korudular diyelim, teneffüs saatlerinde ne yapacaklar? Aylardır evdeler, arkadaşlarını, okullarını, öğretmenlerini özlediler. Çocukturlar, elbette ki oynayacaklar. Kimse de engelleyemez bence bu durumu. İnşallah açılmaz.”

Mehmet Cuşar:

   “Her yer açıldı, barlar, meyhaneler, millet iç içe, kucak kucağa. Okullar mı açılmayacak? Eğitim de açılsın tabiî ki. Bu vakalar 3 yıl sürse 3 yıl eğitim alınmayacak mı? Biz anaokula yazdırdık çocuğumuzu. Şu anda da yaz okuluna gönderiyorum. Tedbirler alındıktan sonra neden açılmasın? Ancak, alınacak önlemler hakkında öncelikle velilere bilgi verilmesi gerekir.”

Şükrü Haptazof:

   “Okullar kesinlikle açılmasın. Okullar açıldığı zaman bu virüs tek bir insanda bile varsa, tüm okula yayılabilir. Şimdi grup şeklinde yapılsın diyorlar. Ama kişi sayısını ne kadar azaltacaklar? 2 kişi bile bir araya geldiğinde bir grup oluşturur demektir. Virüs, bu dünyadan tamamen silinmedikçe okulların kesinlikle açılmaması gerekir.”

Fatoş Güler:

   “Ben, çocuğumu asla okula göndermem. Doğal olarak okullar açılsa bile sınıflar boş kalır. Ben çocuğumu yerde bulmadım. Büyütene kadar canımızı yedik. Bize sormadılar açalım mı kapıları diye. Şimdi baştakilerin yaptıklarının ceremesini ben çocuğuma çektiremem.”

Erhan Lale:

   “Korona bu kadar yaygınken insanların hâlâ maskesiz dolaşması ve tedbirsiz davranmasına anlam veremiyorum. Hâlâ alış veriş yerlerine ısrarla maskesiz girmeleri beni ürkütüyor. Halk bilinçsiz. Bir de okullar açılacakmış, sosyal mesafe nasıl korunacak? Çocuklar nasıl kendi tedbirlerini alacak? Bu da ayrı bir sorun. Ciddi önlemler hazırlamazlarsa çocukları riske atmamalıyız diye düşünüyorum. Benim ilkokula giden yeğenlerim var ve biz de bu bilinçsizlik içerisinde asla göndermeyi düşünmüyoruz.”

Özden Turgut:

   “Çocuklar evde kalsa bir dert, kalmasa bir dert. Evde kalırsa bakıcıya ödeme yapacak güçleri olmayanlar var. Ödeme yapsalar bile gelecek olan bakıcının ne kadar korunacağı ya da virüsü bulaştırma ihtimali de ayrıca tartışmalı bir durumdur. Torpille, yanlış test ile uçağa binenler, buradaki teste tabi olup pozitif çıkanlar maalesef ki bizi riske atanlardır. Derslerinden geri kalsalar da, çocuklarımızın evde kalması halinde içimiz daha rahat edecek gibi geliyor bana.”

Hatice Karabağ

   “Çok yazık, bu kadar öğrenci 9 Mart’tan bu yana evdedir. Pandemi var diye her yer kapandı, tam sıfırlandı derken, şimdi de seçim derdine düştüler. Her yeri bilinçsizce açtılar. Bir pandemi hastanesi bile olmayan memlekette, okullar da mı açılsın? Çocuklarımızı göz göre göre ateşe mi atalım?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75