banner6

Gözler BM ve uluslararası aktörlerde

banner37

Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan çıkmazın aşılması için BM ve uluslararası aktörlerin yardımına ihtiyaç duyuluyor.

Gözler BM ve uluslararası aktörlerde
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde Mont Pelerin’de ikinci tur görüşmelerin ardından yaşanan çıkmazın aşılmasında BM ve uluslararası aktörlere büyük bir görev düşüğüne inanılıyor.

KIBRIS’a konuşan kaynaklar, bu amaçla ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın liderleri arayarak görüşmesi ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un bugün liderlere yapacağı ziyaret, büyük bir önem taşıyor.

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçtiğimiz gün liderlerle siyasi parti temsilcilerine başlattığı temaslarına dün de devam etti. Eide, sürecin yeniden raya girmesi için çalışmalarını yoğunlaştırmış olsa da buna karar verecek olan kişilerin liderler olduğunun altını çiziyor.

Kaynaklar, her ne kadar çıkmazın aşılmasında uluslararası aktörlerin önemli rol oynadığına işaret etse de bir çıkmazın da Rusya tarafından yaşatılacağından endişe ediyor.

Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy’in, Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunun BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ülkenin katılımı ile geniş, uluslararası bir konferans sırasında ele alınmaması yönündeki görüşünü açıkladığı biliniyor. Rusya, uluslararası bir konferansta yer alma yönündeki niyetini Mont Pelerin’deki müzakereler öncesinde büyükelçisi vasıtasıyla duyurmuştu.

Kıbrıs Rum tarafı geri adım atmıyor

Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu üç aşamalı önerisinde ise yeni bir unsur bulunmuyor. Öneride, önce toprağın görüşülmesi, kriterlerde anlaşmaya varılması, bunların haritaya işlenmesi ve Türkiye-Yunanistan arasında istenen diyalog paralelinde çok taraflı konferans tarihinin belirlenmesi yer alıyor.

Diğer dört başlıkta (Yönetim, Ekonomi, AB ve Mülkiyet) havada kalan ciddi noktaların görüşülüp çözülmesi, çözümün ilk günü ve KKTC’nin mali verilerini uluslararası örgütlere (IMF/Dünya Bankası) vermesi gibi çok önemli benzer konuların ele alınması gibi noktalar bulunuyor. Bu öneri, Rum tarafının Mont Pelerin’de yürüttüğü taktiğin devamı olarak kabul ediliyor. Rum tarafının izlediği bu taktik, Mont Pelerin’de ikinci tur görüşmelerin darbe alıp, çıkamaza girmesine neden olmuştu.

Kıbrıs Rum tarafının, Türkiye-Yunanistan arasında istenen diyalog tanımından, Yunanistan’ın Türkiye’nin askerin çekilmesiyle ilgili takvimi ve garantilerin kaldırılması noktasında kendi tezlerine yakınlaştığını görüp, ona göre onay vermek amacını taşıdığı anlamı çıkıyor. Oysa Türkiye’nin, garantilerin kaldırılması ve askerin çekilmesi konularının, beşli konferansın konusu olduğunu söylediği biliniyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 09:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104