Gözler bu davada!

banner37

Gazimağusa’da bin TL’lik alacak için döve döve kaçırıldığı evinden, götürüldüğü gölette, feci şekilde darp edilerek öldürülen Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede ile ilgili ilk tahkikat duruşması, 12 Ekim’de başlıyor.

banner87
Gözler bu davada!
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, ocak ayında, bin TL’lik alacak için, döve döve kaçırıldığı evinden, götürüldüğü Çanakkale Göleti’nde feci şekilde darp edilerek öldürülen Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili ilk tahkikat (Pİ) duruşması başlıyor.

Merakla beklenen cinayet davası, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde, Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda 12 Ekim 2018’de başlayacak.

Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde aylardır hükümsüz tutuklu olarak yargıyı bekleyen davanın sanıkları, dün, cezaevindeki eylem nedeniyle, güvenlik önlemi altında mahkemeye geç getirildi.

Sanıklardan Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S. D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22), mahkemeye, cezaevi aracıyla getirilirken, olayın azmettiricisi olduğu iddia edilen Nidai Şanlı (28) ise diğer tutuklulardan ayrı olarak Pick-Up araçla mahkemeye taşındı.

 

İthamlar çok ağır

Gazimağusa’da, 29 Ocak 2018’de, saat 21.45’te meydana gelen korkunç cinayet, Nidai Şanlı’nın, daha önceden borç verip alacağı olan bin TL nakit parayı tahsil etmek istemesi gayesiyle meydana gelmişti.

Nidai Şanlı, Zekeriya Kurucu, Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve S. D.’yi de yanına alarak, DAÜ’de öğrenci olan Kennedy Taomwabwa Dede’nin kaldığı apartmana gidip, Dede’yi ikametgâhından hilafı dışında, zorla ve darp ederek kaçırmıştı.

Dede’yi konu apartman önündeki, Zekeriye Kurucu’ya ait GU 042 plakalı salon araca koyarak Çanakkale Göleti’ne götüren gençler, Dede’yi burada ciddi şekilde darp edip ölümüne sebep olmuştu.

Polisin yaptığı titiz araştırma sonucu, “Adam öldürme”, “Ciddi darp” ve “Zorla insan kaçırma” suçlarından methaldar olan gençler, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın en ağır suçlarından itham edilecek.

Mahkemede, olayın azmettiricisi Nidai Şanlı’yı Avukat Ulaş Sabancı, suç ortakları olan Ozan Körkurt ve Onur Onur Körkurt’u Avukat Özkul Özdevrim, S. D. (K-17)’yi Avukat İbrahim Öztürk ve Zekeriya Kurucu’yu da Avukat Mustafa Kocatürk müdafaa edecek.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, mahkemeden, ilk tanığını dinletmek için süre istedi.

Huzurundaki beyanları değerlendiren yargıç, davayı, itham ve Pİ için 12 Ekim 2018’e tehir etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108