banner6

Gözler Crans Montana'da olacak

banner37

Vatandaşların Crans Montana Konferansı’ndan beklentisi adil ve kalıcı bir çözüm

Gözler Crans Montana'da olacak
banner150 banner151 banner143

Ilgaz SADRAZAM - Mesut KABAL

Kıbrıs müzakereleri kapsamında 28 Haziran’da İsviçre’nin Crans Montana kentinde başlayacak olan konferans öncesinde konuşan vatandaşların beklentisi adil ve kalıcı bir çözüm.

Kıbrıslı Türkler üzerine uygulanan ambargoların bir an önce kaldırılması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında halihazırda devam eden barışçıl ortamın devletler nezdinde taşınması gerektiğinin de altını çizdi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, Crans Montana Konferansı’ndan beklentilerini şu şekilde dile getirdi:

Hasan Ekingen:

“Crans Montana gerçekleşecek olan konferanstan olumlu yönde bir sonuç alınması en büyük temennimiz. Uzun süredir bu konu tartışılmaktadır. Artık görüşmelerin arkasında sadece biz ve güney kesimi yok. Garantör devletlerin yanı sıra Avrupa Birliği de önemli rol oynamaktadır. Liderlere bu konuda sürekli baskı yapılmaya başlandı. Bizim halk olarak güney kesimindeki halkla aramızda zaten barış var. Onlarla herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Beklentilerimiz iyi yöndedir.”

İlkin Cabacaba:

“Crans Montana görüşmesinden hiçbir beklentim yok. Bizler hiçbir zaman Rumlarla anlaşma yapamayız. Boşuna kendimizi kandırmayalım. Sürekli bu tip görüşmelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne zarar veriyorlar. Bunu düşünmek yerine bu ülkeyi nasıl daha güzel yapabiliriz, bunu düşünüp hareket etmeliyiz. Güney kesimi eğer gerçekten barış isteyen bir kesim olsaydı, sürekli başka ülkelerle birlikte tatbikat yapıp savaşa hazırlanıyormuş gibi davranış sergilemezlerdi. Ne onların istediklerini biz verebiliriz, ne de bizim istediklerimizi onlar verebilir.”

Kezban Kral:

“Kıbrıs’ta barış zaten var. Onlar buraya, bizler de oraya rahatça gidip geliyoruz. İnsanlar arasında herhangi bir anlaşmazlık yok ki. Sadece liderlerin masada oturup anlaşması gerekiyor. Sürprizler olabilir. Cumhurbaşkanımıza ve Türkiye’ye bu konuda güveniyoruz.”

Ahmet Çelikiz:

“Crans Montana görüşmesinden bir umudum yok. Madem çok yapıcıdırlar neden yıllardır ortada kaldı bu konu? Halk içerisinde sorunlar olabilir; ama bunu bütün bir coğrafyaya endeksleyemeyiz. Çünkü birlikte zaman geçirirken hiç sorun yaşamadığımız güney kesimi vatandaşları da var. Onları bu konulardan tenzih etmek zorundayız.”

Hüseyin Şonya:

“İki toplum arasında, barış zaten devam etmektedir. Ama çift taraflı olarak devlet statüsünde anlaşma ne yazık ki yoktur. 28 Haziran Crans Montana görüşmesinde barış adına olumlu bir adım gelebilir. Bunu gerçekleştirecek olan da halk değildir; liderlerdir.”

Tanju Müezzinoğlu:

“Bilinmelidir ki, Rumlar Türklerle eşit şartlarda hiçbir konuda işbirliği yapmadılar ve yapmayacaklar. Kıbrıs Türklerini psikolojik sıkıntıya sokarak, malum söylemleri ortaya atarak çalışmalara başlamışlardır. Bu konuda hâlâ aramızda, Rumlarla işbirliği yapacaklarını hayal eden kişiler vardır. Kıbrıs Türklerini 45 yıl daha, Rumlarla anlaşma hayali peşinde bekletmeye kimsenin hakkı yoktur.”

Yaşar Fotalı:

“Crans Montana görüşmesinden umudumuz var. Barışın olacağı kanaatindeyiz. İki tarafta biran önce oturup anlaşmalı ve bu duruma bir son vermelidir.”

Ahmet Mağusalı:

“Ne yazık ki, Rumlar bizi küçük görüyor. Onlara göre Türk olmak suçtur. En başından hata yapıldı. Onlarla birlikte Avrupa Birliği’ne bizim de alınmamız gerekiyordu. Şimdi onların elinde Avrupa Birliği kozu var. Bizimle konuşmazlar ve bizi sevmezler. Bir çözüm olacağını düşünmüyorum. Çünkü böylesine bakış açısına sahip olan bir kesimin bizi anlayacağını sanmıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 11:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110