banner6

Gözler ‘son kez’ TCMB’de

banner37

TCMB, yılın son PPK toplantısını bugün gerçekleştiriyor; piyasa beklentileri politika faizinin 100 bp indirileceği yönünde ancak ‘faizi pas geçme’ ve faiz artırımı seçenekleri de masada

Gözler ‘son kez’ TCMB’de
banner151

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında, yılın 12. ve son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bugün gerçekleştiriyor.

Söz konusu toplantıya yönelik karar, bugün Kıbrıs saati ile (KSİ) 13.00’te yayımlanacak; toplantı özeti ise 23 Aralık 2021 Perşembe itibarıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

Ekonomi portallarının düzenlediği Finans Beklenti Anketleri ise ekonomistlerin, faiz indirimlerine ‘döviz kurlarındaki sert yükselişe rağmen’ 100 baz puan (bp) ile devam edileceğini düşündüğünü gösteriyor.

Türkiye’de yüzde 20’yi geçen enflasyona rağmen uygulanan ‘düşük faiz-yüksek kur’ politikası, uzmanlara göre TL’nin kırılganlığını artırıyor ve politika faizinin yüzde 15’ten yüzde 14’e çekilmesinin de döviz kurlarının fiyatlamasını daha da yükselteceği öngörülüyor.

Hatırlanacağı üzere TCMB, Eylül 2021’deki toplantısında başladığı faiz indirimlerinde, üç toplantıda toplam 400 bp faiz indirimine gitmiş ve politika faizini yüzde 19’dan yüzde 15’e çekmişti.

KKTC serbest piyasalarında, merkezin faiz kararından önceki son işlem gününün kapanışında ise Amerikan Doları ortalama 14,9036 TL, Euro 16,8065 TL ve İngiliz Sterlini 19,7220 TL’den alıcı buldu ve son birkaç haftaya damga vuran ‘rekor fiyatlama’ 13 Aralık’ta başlayan işlem haftasının dördüncü gününe taşındı.

TCMB’nin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) da bu hafta toplantı gerçekleştirecek. Başlıca merkez bankalarından üçünün de kendi para politikalarında sıkılaşmaya gitmesi bekleniyor.

Piyasa aktörleri ‘indirim’ öngörüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (Fed) uzun süredir para politikasını sıkılaştıracağı yönünde iletişim yapması nedeniyle, gelişmekte olan pek çok ülkenin merkez bankası faiz artırımı yönünde hamleler gerçekleştirmiş ancak TCMB, diğer merkez bankalarının aksine birkaç ay önce parasal gevşeme döngüsüne başlamış ve TL, tarihinin en düşük seviyelerine gerilemişti.

TCMB’nin bugünkü PPK toplantısından beklentiler de faiz indirimine devam edileceği yönünde.

Buna göre, Reuters anketine katılan 13 kurumun 12’sinin tahminleri, politika faizi olarak kullanılan haftalık repo faizinin 25-200 bp indirilmesi arasında yer alıyor. Medyan yani ortalama ise yüzde 14 bandında şekillendi.

Bloomberg anketine göre ise ağırlık, toplantıda TCMB’nin politika faizini 100 bp indirimle yüzde 14’e çekmesi yönünde oluştu.

Foreks anketinde de bugünkü toplantıya ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin 100 bp indirimle yüzde 14,00 seviyesine çekileceği yönünde oluştu.

ABD merkezli yatırım bankası GoldmanSachs ve İtalyan Unicreditde TCMB’den indirim bekleyen kuruluşlar arasında.

Adı geçen kuruluşlar, bu toplantıda TCMB’nin 100 bp’lik bir faiz indirimi yapacağını ve gelecek yılın başlarında ise politika faizini yüzde 12’ye kadar indireceğini düşünüyor.

Barclaysise bir araştırma notunda, “Politika faizinde aralıkta 200 bp, sonrasında da ocakta 100 bp indirim bekliyoruz fakat mevcut aşırı TL oynaklığı, orta vadede bir görüş oluşturmamızı zorlaştırıyor” dedi.

HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy imzasıyla dün yayımlanan günlük yatırım bülteninde ise “HSBC Portföy olarak tahminimiz ve piyasa beklentisi, faiz oranının 1 puan düşürülerek yüzde 14'e indirilmesi yönünde. Merkez Bankası'nın beklentilerin aksine faiz oranını değiştirmediği durumda TL'de değer kazancı görülebilir” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110