banner6

Gözler, toplantıdan çıkacak sonuçta!

banner37

Gözler, toplantıdan çıkacak sonuçta!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL-Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkede çok ciddi tartışmalara, grevlere ve eylemlere neden olan belediyeler reformuyla ilgili gelişmeler, bugün Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanları tarafından masaya yatırılacak. Bu toplantıdan çıkacak sonucu göre de yol haritası belirlenecek.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi İdari Kamu ve Sağlık Komitesi Başkanı Özdemir Berova, bugün yapılacak toplantının komite toplantısı olmadığını ve mecliste temsil edilen siyasi parti başkanları ile yapılacak bir toplantı olduğunu açıkladı.

   Belediyelerde örgütlü sendikalardan biri olan DEV-İŞ’in Başkanı Koral Aşam, toplantıdan çıkacak sonuca göre tavır alacaklarını ifade etti.

Berova: Uzlaşı çıkmazsa parti

grubumuzda değerlendireceğiz

   Toplantıdan çıkacak sonuca göre yol haritasının belirleneceğini kaydeden Berova, uzlaşı olmaması durumunda da UBP’nin konuyu kendi meclis grubunda değerlendireceğini ifade etti.

   Özdemir Berova, UBP’nin, seçimden önce bu reformun yapılması konusunda kararlı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

   “Bugün yapılacak toplantı, parti başkanları arasında olacaktır. Oradan çıkacak sonuca göre biz de yol haritamızı belirleyeceğiz. Reformun, seçimden önce olması gerektiği konusunda kararlıyız. Parti başkanları toplantısından bir uzlaşı çıkmaması durumunda konuyu parti gurubumuzda değerlendireceğiz.”

   Partisinin tavrının belediyeler reformunun yerel seçim öncesinde yapılması konusunda “net” olduğunu kaydeden Berova, bu doğrultuda yapılacak önerilere açık olduklarını söyledi.

   Berova, geçen perşembe, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı ile Mülki Yönetim ve Bölümleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı ele almak üzere toplandığını hatırlatarak, belediyelerin birleştirilmesine ilişkin yasal düzenlemenin madde madde görüşülmeye geçildiği esnada bazı olaylar yaşandığını ve akabinde siyasi parti başkanlarının istişarelerde bulunarak bir uzlaşı zemini bulunması için oturumu kapatma kararı aldıklarını söyledi.

“Ülkeyi, bu yerel yönetimler

sistemiyle yürütmeye karşıyız”

   Berova, “Bu vesileyle gerekli hazırlıklar yapıldı. Bugün siyasi parti başkanları düzeyinde bir toplantı yapılacak. Başkanlar, bir yol haritası çıkacak mı konusunu görüşecekler” dedi.

   Berova, şöyle konuştu:

   “Parti olarak bu (belediyeler) reform mutlak suretle gereklidir diyoruz; bu yapılmadan da bir yerel seçim yapılması ve dört yıl daha, ülkeyi, bu yerel yönetimler sistemi ile yürütmeye karşıyız.

   Bizim net olarak istediğimiz ve tavrımız; bu reform yapılmadan yerel seçimlere gidilmemesidir. Bu ülkenin, 28 sürdürülemeyen belediye ile bir yerel seçime gitmesini engellemektir… Bu süreç içerisinde bunu baz alacak önerilere de açığız. Açık olmadığımız konu; reform paketi olmadan yerel seçimlerin yapılmasıdır.”

   Berova, siyasi parti başkanları düzeyindeki toplantının saatinin henüz netleşmediğini, toplantı saatini parti başkanlarının belirleyeceğini kaydetti.

Aşam: Uzlaşı sağlanırsa eylem askıda kalacak

   Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Genel Başkanı Koral Aşam, Cumhuriyet Meclisi önünde, belediyelerle ilgili yasal düzenlemelere karşı başlatılan eylemin geçtiğimiz gün salıya kadar askıya alındığını hatırlatarak, bugün parti başkanlarının konu ile ilgili uzlaşıya varmak adına görüşeceğini kaydetti.

   Görüşmeden uzlaşı çıkması halinde eylemin askıda kalmaya devam edeceğini ifade eden Aşam, eğer süreç yine başa dönerse eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110