Gözler yeni asgari ücrette

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu bugün toplanıyor. Masadaki işçi tarafı, gerçek verilerle, insanca yaşayabilecek bir ücretten söz ederken, işveren tarafı, yaşanan ekonomik zorluklar yüzünden öngörülmeyen bir artışa sıcak bakmıyor

Gözler yeni asgari ücrette
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

SERDAROĞLU: BÖYLE YAŞAMAK İNSANLIK DIŞI… Hür-İş Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, mevcut asgari ücretin, bir ailenin geçimini sağlayabileceği bir noktada ve insanca yaşayabileceği şartlarda olmadığını söyledi ve gerçek verilere dayanarak bir ücret belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Serdaroğlu, mevcut asgari ücretle yaşamanın insanlık dışı olduğunu ifade ederek, asgari ücreti, insanca yaşayabilinir bir noktaya getirmek için bugün masada olacaklarına dikkat çekti

ARHUN: ÖNGÖRÜLMEYEN BİR ARTIŞI ÖDEYEMEYİZ… İşverenler Sendikası’ndan Metin Arhun, özel sektörün ekonomik anlamda çok kötü geçen iki yıl yaşadığını ifade ederek,  pek çok firmanın bu süreçte kapandığını, battığını vurguladı. Arhun, işçiye daha çok maaş vermeyi işverenlerin de istediğine işaret ederek, daha çok maaş vermenin şirketlerin başa çıkabileceği bir durum olmadığının altını çizdi.  Öngörülmeyen bir artış karşısında şirketlerin zor durumda kalacağını kaydetti

Ülkemizde yaklaşık 1.5 yıldır sürmekte olan pandemi koşulları, döviz artışı ve zamlar yüzünden kötüye giden ekonomiyle birlikte giderek eriyen alım gücü, özellikle asgari ücretliyi geçim derdine düşürdü.

Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı yönünde yükselen sesler üzerine Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2021 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplanıyor.

Bu yılın ilk asgari ücreti 1 Şubat’tan itibaren 4 bin 400 TL brüt, 3 bin 828 TL de net olarak yürürlüğe girmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplantı salonunda bugün saat 10.00’da yapılacak toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman başkanlık edecek.

KIBRIS’a konuşan Hür-İş Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, “Gerçek verilere dayanarak bir ücret belirlenmelidir” diyerek, asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşların ne şartlarda geçinmeye çalıştıklarını gözlemlediklerini ve böyle yaşamanın insanlık dışı olduğunu gördüklerini söyledi.

İşverenler Sendikası’ndan Metin Arhun ise işçiye daha çok maaş vermeyi işverenlerin de istediğine dikkat çekerek, daha çok maaş vermenin şirketlerin başa çıkabileceği bir durum olmadığının altını çizdi.

Serdaroğlu: Böyle yaşamak insanlık dışı

Hür-İş Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, mevcut asgari ücretin bir ailenin geçimini sağlayabileceği bir noktada ve insanca yaşayabileceği şartlarda olmadığını söyleyerek, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun, çağrılar üzerine bugün toplanacağını belirtti.

Serdaroğlu, daha önce toplanması gereken komisyonun, Çalışma Bakanı’nın istifası, hükümette yaşanan sıkıntılar gibi sebeplerle toplanamadığını hatırlatarak, bugünkü toplantıdan güzel netice çıkmasını temenni etti.

“Gerçek verilere dayanarak bir ücret belirlenmelidir” diyen Serdaroğlu, “Bilindiği üzere daha önce belirlenen asgari ücretle ilgili, biz olmadan oylama yapılıp ücretin belirlenmiş olmasını, yasaya uygun olmadığı gerekçesi ile mahkemeye taşımıştık. Ama bugün masada hazır olacağız” şeklinde konuştu.

Serdaroğlu, asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşların ne şartlarda geçinmeye çalıştıklarını gözlemlediklerini ve böyle yaşamanın insanlık dışı olduğunu gördüklerini söyleyerek, asgari ücretin insanca yaşayabilinir bir noktaya getirmek için bugün masada olacaklarına dikkat çekti.

Kafalarında bir ücret olduğunu ama bunu masada açıklayacaklarını kaydeden Serdaroğlu, devlet ve işveren tarafını da masada dinlemek ve görmek gerektiğini vurguladı.

Öte yandan resmi verileri de görmek ve hesaplamaları ona göre yapmak gerektiğini belirten Serdaroğlu, işverenin ne kadar verebileceğini göz önünde bulundurmanın da önemli olduğuna işaret etti.

“Masada farklı bir önerimiz de olacak” diyen Serdaroğlu, olması gereken asgari ücretin, mevcudun çok çok üzerinde olduğunu,  ama şu anki asgari ücreti ne kadar artırabileceklerine baktıklarını söyledi.

Arhun: Öngörülmeyen bir artışı ödeyemeyiz

banner134

İşverenler Sendikası’ndan Metin Arhun, ülkenin ekonomik koşullarının bir süredir olumsuz seyrettiğinin altını çizerek, özellikle turizm ve eğitim sektöründeki kötü gidişata dikkat çekti.

Arhun, olumsuz bir ekonomik süreçten geçildiğine dikkat çekerek, özellikle turizm ve eğitim sektörlerinin kapalı olması sebebiyle büyük oranda nüfusun ve öğrencinin ülkesine geri döndüğünü, azalan nüfusun ise tüm sektörleri olumsuz etkilediğini kaydetti.

“Özel sektör için ekonomik anlamda çok kötü geçen iki yıl yaşadık” diyen Arhun, çalışana daha iyi bir ücret vermeyi kendilerinin de istediğini, zaten çalışanın alım gücünün piyasaya ve dolaylı olarak kendilerine de yansıdığını söyledi.

Devletin kamu ve emekli maaşlarına bir süre yansıtmadığı hayat pahalılığı ödeneğinden bahseden Arhun, “Yüzde 8.83 hayat pahalılığı, kamu maaşlarına yansıtılmaya başlandı. Tarafları masaya çağıran da devlet olduğuna göre, amaç söylenmese de asgari ücret ve sigorta emeklilerine aynı oranda artış yapmaktır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Arhun, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik zorluklar karşısında devletin işverene hiçbir katkı yapmadığını, sadece banka aracılığıyla krediden faydalandırıldığını söyleyerek, kredilerin faiz ve taksitlerinin yine işveren tarafından ödendiğini kaydetti.

Pek çok firmanın bu süreçte kapandığını, battığını ifade eden Arhun, krediden faydalanarak zor günleri atlatabilen firmaların da olduğunu vurguladı.

Arhun, işçiye daha çok maaş vermeyi işverenlerin de istediğine dikkat çekerek, daha çok maaş vermenin şirketlerin başa çıkabileceği bir durum olmadığının altını çizdi.

Öngörülmeyen bir artış karşısında şirketlerin çalışan azaltma yoluna gitmek zorunda kalabileceğine işaret eden Arhun, bugün masada iyi niyetli, ortak bir karar almaya çalışacaklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75