banner6

Gözügüzelli: Hristodulidis tehlikeli olacak bir tavra sahip

banner37

Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, Kıbrıs TV ekranlarından Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına konuk oldu.

Gözügüzelli: Hristodulidis tehlikeli olacak bir tavra sahip
banner90
banner99

Canlı Aktarım Ezgi ÇELİK

Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, Kıbrıs TV ekranlarından Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına konuk oldu.

Rum tarafında gerçekleşen ve oyların yüzde 51,9’unu alan Nikos Hristodulidis’in Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni başkanı olmasını ve uyguladığı siyaseti değerlendiren Gözügüzelli, yeni liderin ‘Uç millyetçiliği’ yaptığını ve bu tavrının tehlikeli olduğunu belirtti.

Rumların düşünce tarzınının, Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmeden azınlık durumuna düşürme amacı içerisinde olduğunu vurgulayan Gözügüzelli, KKTC’nin her zaman yapıcı çözüm içerisinde hareket edip, çözüme odaklandığını ama Rumların bu konuda olumlu yaklaşım içerisinde olmadığının altını çizdi.

Gözügüzelli son olarak, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ isminin ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak değiştirilmesinin, KKTC’nin uluslararası platformda tanınması anlamında olumlu yönde etken olabileceğini vurguladı.

“Hristodulidis tehlikeli olacak bir tavra sahip”

“Gelen siyasi liderin ortaya koymuş olduğu vaat ve söylemler bizim için önemli unsurdur” diyen Gözügüzelli konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Nikos Hristodulidis’in tavrına baktığımızda uç milliyetçi dediğimiz bir çizgide ve tehlikeli olacak bir tavra sahip. Kendisi Kıbrıs meselesini doğrudan bir işgal meselesi gibi adlandırmaktadır. Kıbrıs Türkü’nü azınlık olacak bir sistem içine koymayı amaçlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Gözügüzelli, Rumların siyasi ihtilaftaki temel gayelerinin, 1963 yılında Makarios’un 13 maddelik siyasi anayasa değişikliğindeki ve bugüne kadarki süreçteki düşüncelerinin Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmeden azınlık durumuna düşürme amacı olduğunu dile getirdi.

“Rum liderliğinde Kıbrıs meselesine bakış açısı çok farklı”

KKTC’nin her zaman yapıcı çözüm sergiliyor olmasına rağmen Rum tarafının hep masayı terk ettiğini söyleyen Gözügüzelli, “Crans-Montana’da da sıfır asker sıfır garanti talebinde ısrarcı olmuştur. Annan Planı’na baktığınızda da durum aynıdır. Demek ki Rum liderliğinde Kıbrıs meselesine bakış açısı çok farklı” ifadelerine yer verdi.

“İnsanlar gelecek korkusuyla yaşatıldı...”

Gözügüzelli 50 yıl boyunca anlaşma olacak diye bekledik diyerek, “Güzelyurt’ta yatırım yapmaktan kaçınan insanlar olduğunu hatırlıyorum. İnsanlar ‘Buraya ev yapalım mı, elimizden alınır mı’ diye gelecek korkusuyla yaşatıldı” dedi.

“Anavatan Türkiye her zaman bizim yanımızda oldu”

Mutlu Barış Harekatı’ndan bugüne kadar insanlık dışı ambargolar altında ezilen Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin desteği ile çok yollar katettiğinini belirten Gözügüzelli, “Anavatan Türkiye her zaman bizim yanımızda oldu” vurgusunu yaptı.

Uluslararası alanda görünürlüğün artmasına katkı koyabilir...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin isminin Kıbrıs Türk Devleti olarak değişmesinin uluslararası alanda görünürlüğün artmasına katkı koyabileciğinin altını çizen Gözügüzelli, “Tabi bunu takdir edecek olan yine meclistir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2023, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104