banner6

Gözyaşları sel oldu

banner37

Kaplıca-Yedikonuk arasında Tulumba bölgesinde dalgalara kapılarak hayatını kaybeden Katırcı ailesinin dört ferdi, dün son yolculuğuna uğurlandı

Gözyaşları sel oldu
banner150

banner150

banner99

Ayşe BULUT

Kaplıca-Yedikonuk arasında Tulumba bölgesinde denizde dalgalara kapılarak hayatını kaybeden Ramazan Katırcı (48) eşi Filiz Katırcı (40) kızı Merve Katırcı (18) ve oğlu Mert Katırcı (13) dün Büyükkonuk Mezarlığı’nda gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Bir aileden 4 kişinin hayatını kaybetmesi, adada çok büyük bir üzüntüye neden oldu. Cenaze töreninde gözyaşları sel oldu.

Onlarca kişinin katıldığı cenaze töreninde bazı aile yakınları fenalık geçirirken orada hazır bekleyen 112 ekipleri fenalaşanlara müdahale etti.

Katırcı ailesinin 4 ferdinin cenazeleri, Büyükkonuk Camisi’nin avlusu küçük olduğu için direkt olarak mezarlığa götürüldü, ardından Din İşleri Başkanı Talip Atalay tarafından kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, HP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üst düzey askeri yetkililer, birçok bakan ve milletvekili, İskele Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, İskele Polis Müdürü Gökay Karagil, birçok belediye başkanı, Gazimağusa ve İskele mahkemesi yargıç ve personeli ve onlarca seveni katıldı.

Küçük Barış da cenazeye katıldı

Katırcı ailesinin boğulmaktan kurtulan tek ferdi olan küçük Barış da ailesinin cenaze törenine katıldı.

Küçük Barış, anne, babası, ablası ve abisinin mezarlarına birer kırmızı gül koyup dua ederek son görevini zor olsa da yerine getirdi.

Cenaze töreninde gözyaşları sel olup aktı.

Akıncı: Tüm toplum için çok büyük acı

Cumhurbaşkanı Akıncı ve eşi Meral Akıncı, cuma günü meydana gelen ve tüm toplumu yasa boğan olayda denizde boğularak hayatını kaybeden 48 yaşındaki baba Ramazan Katırcı, 40 yaşındaki anne Filiz Katırcı, kızları 18 yaşındaki Merve Katırcı ve oğulları 13 yaşındaki Mert Katırcı'nın Büyükkonuk'taki cenaze törenine katıldı.

Akıncı çifti, cenaze töreninde aile yakınlarına ve Büyükkonuk halkına taziyelerini sunarak, başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, cenaze töreninin ardından, Büyükkonuk’a bu kez çok acı bir olay nedeniyle geldiklerini ifade ederek, bir ailenin beş ferdinden dördünün denizde can vermesinin tüm toplum için çok büyük bir acı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Bu acıyı Kıbrıs Türk halkı olarak hepimiz yüreğimizde hissediyoruz. Böylesi acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Hayatını kaybeden ana, baba ve iki kardeşe Allah’tan rahmet diliyorum. Geride bıraktıkları acılı aile fertlerine, en başta 12 yaşındaki yavruya, ailenin büyüklerine ve diğer yakınlarına sabırlar diliyorum. Acılarının dinmesini, yatışmasını temenni ediyorum. Nasıl ki sevinçler paylaşılarak büyür, acılar da paylaşılarak hafifler. Bu büyük acıyı paylaşmak hepimizin toplumsal görevidir. Hep birlikte bu acıyı paylaşalım ve yaraları olabildiğince saralım. En başta geride kalan aile fertlerine, bütün Büyükkonuk halkına ve Kıbrıs Türk halkına başsağlığı diliyorum. Bu acı, hepimizin ortak acısıdır.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, şimdi yoğunlaşılması gereken en önemli konunun, aileden geride kalan 12 yaşındaki Barış’a devlet ve toplum olarak el birliğiyle sahip çıkmak ve geleceğini kurtarmak olduğunu vurguladı.

“Geride kalan sevgili Barış’a devlet olarak, toplum olarak el birliği ile sahip çıkmamız ve onun geleceğini kurtarmamız lazım. Yaşadığı bu acı travmatik olaydan bir an önce kendini kurtarabilmesi ve yaşama tutunabilmesi, geleceğini kurtarabilmesi önemlidir” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, tüm devlet yetkililerinin bu konuda ortak duyguları paylaştığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı, “Eminim ki, Barış’a devletimiz, toplumumuz, kurumlarımız, kuruluşlarımız hep birlikte sahip çıkacağız. Onun acısını mümkün olduğu kadar paylaşarak; giden anne, babayı, kardeşlerini geri getiremeyiz ama, onun geleceğini kurtarabiliriz. Aileye Allah’tan rahmet diliyorum, geride kalanlara da büyük sabırlar diliyorum” diye konuştu.

Tatar: Ülke adeta yas halinde

Bu arada, Başbakan Ersin Tatar, Kaplıca bölgesinde yaşamını yitiren Katırcı ailesinin yakınlarını ziyaret ederek, başsağlığı diledi.

Başbakan Tatar, çok büyük bir acı yaşandığına işaret ederek, ülkenin adeta yas halinde olduğunu belirtti.

Katırcı ailesinin kurtulan tek ferdi 12 yaşındaki Barış Katırcı’nın bundan böyle kendi çocukları olduğunu söyleyen Tatar, hükümet olarak tüm yardımların yapılacağını, sorumluluğun üstlenileceğini belirtti.

Tatar, “belli ki sahillerde belki havaların, iklimin de değişmesiyle acayip şeyler olmaktadır. Akıntılar, dalgalar, eskiden bu kadar vahim durumlar olmuyordu” diyerek bundan sonrası için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Tatar, cankurtaranın olduğu sahillerin tercih edilmesi ve dalgalıyken denize girilmemesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104