banner6

Grip aşıları geldi, daha da gelecek

banner37

Aylardır beklenen grip aşılarıyla ilgili en nihayet iyi haber geldi. Ülkede grip salgını başlasa da Türkiye, KKTC’ye 2 bin doz aşı bağışı yaptı; bir ecza deposu da 5 bin doz aşı getirdi

Grip aşıları geldi, daha da gelecek
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

KKTC’ye geç de olsa bir miktar grip aşısı geldi.

Türkiye’nin 2 bin doz grip aşısı bağışında bulunduğu, bir ecza deposunun da 5 bin doz aşı getirerek piyasaya sürdüğü bildirildi.

Havaların soğumasıyla grip salgınının yaşandığı ülkemizde, uzun zamandır grip aşısı yoktu. Aylar öncesinden yapılan uyarılar ve vatandaşın taleplerine rağmen Sağlık Bakanlığı grip aşılarını bir türlü KKTC’ye getirememişti.

Uzmanlar, griple Koronavirüs semptomlarının benzerlik gösterse de farklı olduğunu belirterek, grip virüsü yayılmadan risk grubundaki kişilerin aşıyla bağışıklık kazanması gerektiğini ısrarla vurgulamış ve yetkilileri, salgın başlamadan harekete geçmeye çağırmıştı.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, bağış olarak Türkiye’den gelen aşıların kimlere yapılacağı, önceliğin kimlere verileceğiyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın açıklama yapacağını belirtti.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz de özel bir ecza deposunun ülkeye çok az miktarda grip aşısı getirdiğini ancak bu miktarın yetersiz olduğunu ifade ederek, diğer ecza depolarının da haftaya bir miktar daha aşı getireceği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Öksüz, eczanelerde grip aşısının 153,73 TL olduğunu söyledi.

Konde: Bağış, 2 bin doz aşı geldi

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, Türkiye’nin KKTC’ye 2 bin doz grip aşısı bağışında bulunduğunu, aşıların geldiğini söyleyerek, bu dozların kimlere nerede yapılacağı bilgisinin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacağını kaydetti.

Konde, özel bir firmanın ise 5 bin doz grip aşısı getirdiğine dikkat çekerek, başka bir özel firmanın da aşı getirmek için gerekli izinleri aldığını vurguladı.

Öksüz: Gelen aşı yetersiz

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, sadece bir özel ecza deposu tarafından çok az miktarda grip aşısının ülkeye geldiğini ama bu miktarın yetersiz olduğunu belirterek, diğer ecza depolarından alınan bilgilere göre de haftaya grip aşısının geleceğini bildirdi.

Öksüz, eczanelerde grip aşısının 153,73 TL olduğunu kaydetti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110