Grip aşıları nihayet geldi

banner37

Koronavirüs sürecinde önemi bir o kadar daha artan ve herkesin dört gözle beklediği grip aşılarıyla ilgili iyi haber var

Grip aşıları nihayet geldi
banner90
banner8

  • GELEN AŞI MİKTARI YETERSİZ… Eczacılar Birliği Başkanı Dr. Ecz. Umut Öksüz, grip aşılarının özel ecza depoları tarafından getirildiğini ama satışına henüz başlanmadığını söyledi. Türkiye’deki ilgili firmadan fiyat ve satış izni beklendiğini anlatan Öksüz, satışın bu hafta içi veya en geç haftaya başlanacağını kaydetti. Umut Öksüz, ülkeye gelen aşı miktarının yetersiz olduğunun da altını çizdi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sağlık uzmanlarının Koronavirüs sürecinde vatandaşlara ısrarla önerdiği grip aşıları nihayet ülkemize geldi. Ancak gelen aşı miktarının ülkemiz için yeterli olmadığı açıklandı.

   Özel ecza depoları tarafından ülkeye getirilen grip aşılarının satışına henüz başlanmadığı, Türkiye’deki ilgili firmadan fiyat ve satış izni beklendiği bildirildi.

   Vatandaşların uzun bir süredir beklediği grip aşılarının KKTC’ye geldiği haberini Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Dr. Ecz. Umut Öksüz verdi.

   Umut Öksüz, özel ecza depolarınca getirilen grip aşılarının satışı için Türkiye’deki ilgi firmadan fiyat ve satış izni beklendiğini belirtti ve getirilen aşı miktarının ülkemiz için yeterli olmadığının altını çizdi.

   Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın önceden siparişini verdiğini açıkladığı grip aşılarıyla ilgili son durumun ne olduğu merak ediliyor.

Grip aşılarının satışına henüz başlanmadı

banner134
   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Dr. Ecz. Umut Öksüz, grip aşılarının özel ecza depoları tarafından ülkemize getirildiğini ama henüz satışının başlamadığını belirterek, satış için Türkiye’deki ilgi firmadan fiyat ve satış izni beklediklerini kaydetti.

   Öksüz, grip aşılarının eczanelerde bu hafta içi veya en geç haftaya satışına başlanacağını ifade ederek, getirilen grip aşılarını miktarının ülkemiz için yeterli olmadığına dikkat çekti.

Yeterli değil

   Daha önce grip aşılarıyla ilgili açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Öksüz, salgın nedeniyle önemi bu yıl daha da artan grip aşılarının Türkiye’ye 1 milyon 350 bin doz geldiğinin yetkililer tarafından açıklandığını anımsattı.

   Öksüz, ancak aşının henüz uygulanmasına başlanmadığını, aşının uygulamaya geçilmesi için Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkililerinin kriterler belirlemek için çalışmalar yaptığını belirtmişti.

   Öte yandan Öksüz, Türkiye’de sadece 9 milyon civarı 65 yaş üstü yaşlı bir kesimin olduğu göz önünde bulundurularak bahsedilen rakamın Türkiye için yeterli miktar olmayacağının da altını çizerek, böyle bir durumda ülkemize gelecek aşı miktarının yeterli olmayacağını ifade etmişti.

Zatürre aşıları 685 TL

   Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz, zatürre aşılarının da 1.5- 2 hafta önce özel eczanelerde 685 TL’ye satılmaya başlandığını da bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75