banner6

Grip aşısı getirtilemiyor, risk ve sıkıntı büyük

banner37

Uzmanlar, kış mevsiminden önce grip aşısı olmanın ‘influenza virüsüne’ karşı bağışıklık sağladığını belirtirken, Türkiye’nin grip aşılarına ‘ihracat yasağı’ koyması aşı temini konusunda sorun yarattı

Grip aşısı getirtilemiyor, risk ve sıkıntı büyük
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde her yıl havaların soğumaya başlamasıyla grip salgını da ortaya çıkıyor.

Uzmanlar, kış mevsiminden önce grip aşısı olmanın ‘influenza virüsüne’ karşı bağışıklık sağladığını her platformda ısrarla söylüyor… Ancak grip aşılarının tedarik edilmesinde bu yıl da sıkıntı yaşanıyor.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, Türkiye’nin grip aşılarına ‘ihracat yasağı’ koymasından dolayı KKTC’ye grip aşısı getiremediklerini, ancak ‘bir miktar bile olsa’ aşı tedarik etmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı (KTTB) Özlem Gürkut, grip ile Koronavirüs semptomlarının benzerlik gösterdiğini, ancak birbirinden tamamen farklı olduğunu belirterek, grip virüsü yayılmadan risk grubundaki kişilerin aşıyla bağışıklık kazanması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ise grip salgını başlamadan aşıların getirilmesi gerektiğini kaydederek, “Grip aşısı salınım süresi bir iki aya sonra sona erecek. Grip olduktan sonra aşı yapmanın bir anlamı kalmayacak. Sıkıntı çok büyük” dedi.

Konde: Grip aşılarına ihracat yasağı var

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, Türkiye’de grip aşılarına ihracat yasağı olduğu için KKTC’ye grip aşısı getirmekte sorun yaşandığını belirtti.

Konde, birkaç ecza deposunun grip aşısı getirmek için izin almaya çalıştığını, ancak bütün uğraşlara rağmen izin alamadıklarını ifade etti.

Grip aşılarının Türkiye’de bile çok sınırlı sayıda olduğuna dikkat çeken Konde, “Grip aşıları Türkiye’de sadece kronik hastalara veriliyor, herkes istediği gibi aşı alamıyor” dedi.

Konde, KKTC’ye ‘bir miktar bile olsa’ grip aşısı getirebilmek için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, ihracat yasağını kaldırmayı istediklerini söyledi.

banner134

“Sağlık çalışanlarımıza bile grip aşısı getiremedik” diyen Konde, pandemi yüzünden birçok farklı ilaçta da aynı sorunla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Gürkut: Risk grubunda olan kişiler grip aşısı yaptırmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, grip aşılarının influenza virüsüne karşı geliştirilen bir aşı olduğuna dikkat çekerek, Koronavirüs aşılarının influenza virüsüne karşı koruyucu olmadığını söyledi.

Gürkut, grip ile Koronavirüs semptomlarının benzerlik gösterdiğini, ancak birbirinden farklı olduğunu belirterek, grip virüsü yayılmadan özelikle risk grubunda olan kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini ifade etti.

Grip hastalığı yayılmadan toplumun aşıyla bağışıklık kazanması gerektiğini kaydeden Gürkut, bu aşıların da bir kullanım süresinin olduğuna dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ürettiği grip aşılarının kulanım süresinin genellikle ocak ayında bittiğini söyleyen Gürkut, “Havalar soğumadan risk grubundaki kişiler aşıyla bağışıklık kazanmalı. Ancak bağışıklık için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu nedenle risk gruplarının şu anda aşılanıyor olması gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Gürkut, influenza yani grip virüsünün, solunum yoluyla bulaşan bir virüs olduğunu belirterek, “Koronavirüs’ten korunmak için uygulanan ‘maske, hijyen ve sosyal mesafe’ kuralları, influenza virüsünden de bizi koruyacaktır” dedi.

Öksüz: Grip olduktan sonra aşı yapmanın bir anlamı yok

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Türkiye’de grip aşılarına karşı ‘ihracat yasağı’ olduğu için KKTC’de grip aşısının olmadığını söyledi.

Grip aşılarının Türkiye ve Güney Kıbrıs’a geldiğini belirten Öksüz, bu aşıların KKTC’ye de gelmesi için Sağlık Bakanlığı’nın girişim yaptığını, ancak henüz bir sonuç elde edilemediğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı’na yaklaşık bir ay önce ülkeye grip aşısı gelmezse sorun yaşanacağını ilettiklerini kaydeden Öksüz, “Bir aydır uyarmamıza rağmen grip aşılarını temin edemedik” dedi.

KKTC’deki ecza depolarının grip aşısı getirebilmek için sipariş vermek istediğini, ancak ihracat yasağı yüzünden aşıların getirilemediğinden söz eden Öksüz, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki ecza depolarının sadece KKTC Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği bir kuruma grip aşısı vereceği söylendi. Fakat o kurum hangisi ve ne zaman verilecek soru işareti var…

Zaten pandemiden dolayı soğuk zincir taşıyan uçakların sefer sayıları oldukça azaldı. Bu da günün sonunda aşı yapmak isteyen insanları geciktirdi.

Çünkü grip aşısı salınım süresi bir iki aya kadar sona erecek. O zamana kadar da birçok insan grip olacak. Grip olduktan sonra da aşı yapmanın bir anlamı kalmayacak.

Yani sıkıntı çok büyük… Grip aşılarının ülkeye geç gelmesi bir anlam ifade etmiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104