banner6

​​​​​​​Grip vakaları artmaya başladı

banner37

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hava sıcaklıkları da düşmeye başladı. Mevsim değişikliğinin yaşandığı ülkemizde burun ve geniz akıntısı, öksürük ve ateş gibi semptomlarla hastanelere başvuran kişi sayısı her geçen gün yükseliyor

​​​​​​​Grip vakaları artmaya başladı
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde havaların soğumaya başlamasıyla gribal enfeksiyonlar da ortaya çıkmaya başladı.

Mevsim değişikliğinin ardından burun ve geniz akıntısı, öksürük ve ateş gibi semptomlarla hastanelere başvuran kişilerin sayısı da günden güne artıyor.

Uzmanlar, bu dönemde bol bol su tüketilmesini, C vitaminli meyve ve sebzelerle beslenilmesi gerektiğini belirterek grip aşısı olmanın da hastalığa karşı çok önemli olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, mevsim değişikliğinin yaşandığı bu dönemde herkesin kendine dikkat etmesi ve kendisini koruması gerektiğini belirtiyor.

Tabipler Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü,

maske, mesafe ve hijyen kurallarının Koronavirüs’te olduğu gibi grip virüsünden de koruduğunu ifade etti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Dahiliye Klinik Şefi Dr. Cansel Bayraktaroğlu Öztekiner, bu dönem mevsimsel grip görülmesinin çok normal olduğunu belirterek, vatandaşların bu mevsimde iyi giyinmesi, vitamin kullanması, stresten uzak durması ve uykusuz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Çocuk Servisi Klinik Şefi, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Çiğdem Bakkaloğlu, bu yıl enfeksiyonlarda ve grip vakalarında bir miktar artış beklediklerini söyleyerek herkesin bu kış düzenli PCRyaptırmasını önerdi.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Cahit Özenç, gribal enfeksiyonlara karşı önlem adına ailelerin çocuklarını kalabalık ortamlardan ve yakın temastan mümkün olduğunca uzak tutması gerektiğini söyledi.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Özcan Hüdaverdi, havaların soğumaya başlamasıyla gribal enfeksiyonların ortaya çıkmaya başladığını belirterek gripli kişilerin kendini izole ederek yakın temas kurmaması gerektiğini ifade etti. 

Gazimağusa Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ergün Parlan ise ağustos ve eylül aylarına göre ateş, öksürük, burun akıntısı gibi semptomlarla hastanelere başvuran kişilerin sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, herkesin bu dönemde daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Tülücü: Mutlaka grip aşısı yaptırın

Tabipler Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, bu yıl grip vakalarının çok fazla veya ağır yaşanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Tülücü, geçtiğimiz yıl pandemi kaynaklı ‘maske-mesafe-hijyen’ kurallarına dikkat edilmesi, okulların kapalı olması ve iş yerlerinde personellerin azaltılarak çalıştırılmasından dolayı grip virüsüne daha az rastlandığını belirterek, bu yılın da geçtiğimiz yıldan bir farkının olmayacağını vurguladı.

“Grip virüsü her yıl kendini yeniliyor” diyen Tülücü, maske, mesafe ve hijyen kurallarının Koronavirüs’te olduğu gibi grip virüsündende koruduğuna işaret etti.

banner134

Tülücü, bu yıl okulların tam anlamıyla açılması ve iş yerlerinde normal çalışma düzenine geçilmesi gibi etkenlerden dolayı geçtiğimiz yıla göre grip vakalarında artış olacağını, ancak bu artışın pandemiden önceki durumla aynı şekilde seyredeceğine vurgu yaptı.

Soğuk havada bağışıklık sisteminin daha yavaş çalıştığına dikkat çeken Tülücü, kapalı mekânlarda soğuk hava solunduğunda kirli havaya da maruz kalındığı, dış mekânlardada durumun farklı olmadığını söyledi.

Tülücü, dış mekânlarda şömine ve odun sobalarından havaya salınan dumanın yine kirli hava solunmasına neden olduğunu dile getirdi.

Bu mevsimde dikkat edilmesi gerekenler arasında kapalı mekanların sık sık havalandırılması, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının olduğuna işaret eden Tülücü, bağışıklığı güçlendirmek için uyku, beslenme ve günlük aktiviteleri yerine getirmenin öneminden bahsetti.

“Mutlaka grip aşısı yaptırmalıyız” diyen Tülücü,bu dönemde grip ile Koronavirüs semptomlarının karışabileceğini, özellikle de risk grubunda olan kişilerin aşı yaptırması gerektiğini söyledi.

Öztekiner: Grip vakalarının artmasını bekliyoruz

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Dahiliye Klinik Şefi Dr. Cansel Bayraktaroğlu Öztekiner, burun akıntısı ve ateş gibi mevsimsel grip semptomlarıyla hastaneye başvuran kişilerin olduğunu söyledi.

Öztekiner, grip belirtilerinin Koronavirüs’le karışabildiğine işaret ederek burun akıntısı ve ateş semptomlu hastalardan PCR testi istediklerinidile getirdi.

“Geçmiş yıllara göre bu yılın tek farkı daha sık hasta takibi olmasıdır” diyen Öztekiner, mevsim geçişi olduğundan bu dönem mevsimsel grip görülmesinin çok normal olduğunu kaydetti.

Vatandaşların bu mevsimde iyi giyinmesi, vitamin kullanması, stresten uzak durması ve uykusuz kalmaması gerektiğini vurgulayan Öztekiner, grip aşılarının da hastalıktan korunmak için çok önemli olduğunu ifade etti.

Öztekiner, hava sıcaklıkları düşünce grip vakalarında artış olmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Bakkaloğlu: Havalar soğudukça Grip vakalarında artış olacak

Çocuk Servisi Klinik Şefi, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Çiğdem Bakkaloğlu, çocukların pandemi sebebiyle uzun bir süre kalabalık ortamlardan soyutlandıklarını, ancak okulların açılmasıyla yeniden yakın temasa girdiklerini belirterek, bu süreçte grip olmalarının gayet normal olduğunu söyledi.

Bakkaloğlu, bu yıl enfeksiyonlarda ve grip vakalarında bir miktar artış beklediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl dışarısıyla fazla bir teması olmayan kişilerin virüslerle karşılaşmadığına dikkat çeken Bakkaloğlu, bu kişilerin bağışıklıklarında bir miktar düşüş olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan grip ve Covid-19 belirtilerinin benzerlik gösterdiğini kaydeden Bakkaloğlu, bu kış düzenli PCR yapılmasını önerdi.

Bu yıl biraz daha sık veya biraz daha ağır enfeksiyonlarla karşılaşmanın mümkün olduğunu vurgulayan Bakkaloğlu, “Havalar henüz tam soğumamasına rağmen nezle ve grip gibi hastalıklarla hastaneye başvuran kişiler var” dedi.

Havalar soğudukça grip vakalarının daha da artacağına dikkat çekerek, 6 aylık ve üzeri tüm çocuklar ile yetişkinlere grip aşılarını yaptırmalarını tavsiye etti.

Özenç: Bol bol C vitamini tüketin

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Cahit Özenç, mevsim değişikliğine bağlı solunum enfeksiyonları ile üst solunum yolu akut enfeksiyonları şikayetiyle hastaneye başvuran hasta sayısında artış gözlemlediklerini söyledi.

Özenç, söz konusu şikayetlerle hastaneye başvuran kişilere ateşi varsa ateş düşürücü, solunum sıkıntısı olanlara burun açıcı ilaç almalarını söylediklerini, ayrıca bol bol C vitaminli meyve ve sebze tüketmelerini önerdiklerini kaydetti.

Gribal enfeksiyonlara karşı önlem adına ailelerin çocuklarını kalabalık ortamlardan ve yakın temastan mümkün olduğunca uzak tutması gerektiğini belirten Özenç, herkesin grip aşısı yaptırmasını önerdi.

Hüdaverdi:Gripli kişiler izole olmalı, yakın temas kurmamalı

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Özcan Hüdaverdi, sıcaklıkların düşmesi ve havaların soğumaya başlamasıyla gribal enfeksiyonların da ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Hüdaverdi, kalabalık ortamda alınan grip virüsünün her ne kadar maske kullanılsada çocuklardan ailelere de bulaştığına dikkat çekerek, “2 seneye yakın bir süredir çocuklar evdeydi. Şimdi çocuklar steril ortamlardan çıkıp kreş, okul ve benzeri yerlere yeniden gitmeye başladı. Bu da hafif seyreden enfeksiyonların görülmeye başlamasına neden oldu” dedi.

Semptom gösteren kişilere PCR önerdiklerini kaydeden Hüdaverdi, sık görülen etkiler arasında hafif burun ve geniz akıntısı, eklem ağrıları veya hafif ateş gibi semptomların olduğunu belirtti.

Hüdaverdi, grip aşısı ülkeye gelir gelmez herkesin aşı olması gerektiğini ifade ederek, aşının öneminden bahsetti.

Öte yandan hastalıklardan korunmanın önemli olduğunu vurgulayan Hüdaverdi, gripli kişilerin kendini izole ederek yakın temas kurmaması gerektiğini söyledi.

Hüdaverdi ayrıca, gripli kişilerin kapalı alanları havalandırması, C vitaminli meyve ile bol bol su tüketmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Parlan:Bu dönemde herkes daha çok dikkat etmeli

Gazimağusa Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ergün Parlan, ağustos ve eylül aylarına göre ateş, öksürük, burun akıntısı gibi semptomlarla hastanelere başvuran kişilerin sayısında artış olduğunu belirtti.

Parlan, kendilerine başvuran hastaların “Covid mi yoksa grip mi” olduğunu öğrenmek için ilk önce PCR testlerini yaptırdıklarını kaydederek hastaları muayene ederken gerekli önlemleri aldıklarını dile getirdi.

Bu mevsimde hava sıcaklıklarının değişmeye başladığını belirten Parlan, herkesin bu dönemde daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle sabahleyin okula gidiş saatlerinde havaların serin olduğuna işaret eden Parlan, çocukların sıkı giydirilmesi gerektiğini söyledi.

Ancak birkaç saat sonra havanın durumuna göre çocukların üzerindeki hırka ve benzeri kıyafetlerin çıkarılması gerektiğinden söz eden Parlan, bu noktada öğretmenlere iş düştüğünü belirtti.

Grip olan çocukların virüsü başkalarına yaymaması için okula gitmemesi gerektiğini kaydeden Parlan, ülkeye grip aşıları geldiğinde imkanı olan kişilerin aşı yaptırmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Parlan, özellikle de kronik hastalıkları bulunan kişilerin muhakkak aşı olmasını tavsiye etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104