GSM operatörleri Güney Kıbrıs için “roaming” fiyatlarını belirledi

banner37

Mobil telefonların Kıbrıs’ın her iki tarafında kullanılmaya başlanması uygulaması hayata geçti

GSM operatörleri Güney Kıbrıs  için “roaming” fiyatlarını belirledi
banner90
banner8

TURKCELL 4 TL; TELSİM 4.12 TL… KKTCELL, Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönüne aramaların dakikasının 4 TL, Güney Kıbrıs’tan yurt dışı aramaların dakikasının 13 TL, Güney Kıbrıs’ta tüm gelen aramaların dakikasının 2.5 TL ve her yöne SMS’in fiyatının da tanesi 1.5 TL olduğunu açıkladı. KKTC Telsim ise, Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönüne aramaların dakika başı fiyatını 4.12 TL, SMS gönderimi fiyatını 0.50 TL, gelen arama fiyatlarını 1.53 TL, yurt dışı arama fiyatlarını 11.75 TL olarak belirledi.

HEDEF İKİ AY İÇİNDE İNTERNET BAĞLANTISINI DA SAĞLAMAK… Teknik sorunlar nedeniyle her iki GSM şirketinin de şu anda Güney Kıbrıs’ta internet hizmeti veremeyeceği öğrenildi. Ancak iki ay içerisinde bu konudaki çalışmaların da tamamlanıp, Kuzey’deki GSM operatörlerinin adanın güneyinde de hizmet verebilmesi hedefleniyor.

Ceren ÖZBİL

Mobil telefonların Kıbrıs’ın her iki tarafında kullanılabilmesi ile ilgili karar dün uygulamaya geçti. Mobil telefonların adanın her iki tarafında kullanılmaya başlamasıyla birlikte GSM operatörleri de uygulayacakları ‘roaming’ fiyat tarifelerini açıkladı.

   KKTCELL; Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönüne aramaların dakikasının 4 TL, Güney Kıbrıs’tan yurt dışını aramaların fiyatının dakikasının 13 TL, Güney Kıbrıs’ta tüm gelen aramaların dakikasının 2.5 TL ve her yöne SMS’in fiyatının da tanesi 1.5 TL olduğunu açıkladı.

   KKTC Telsim ise, Güney Kıbrıs KKTC ve Türkiye yönüne aramalardın dakika başı fiyatını 4.12 TL, SMS gönderimi fiyatını 0.50 TL, gelen arama fiyatını 1.53 TL, yurt dışı arama fiyatını 11.75 TL olarak belirledi.

   Ayrıca teknik sorunlar nedeniyle her iki GSM’in de şu anda Güney Kıbrıs’ta internet hizmeti veremeyeceği öğrenildi.  

Küçüközdemir: Kuzey Kıbrıs Turkcell hep yanınızda

   Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Küçüközdemir, yeni uygulamanın öncelikle tüm ada halkına hayırlı olmasını diledi.

   Küçüközdemir, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak her zaman müşterilerinin yanında olduklarını ve onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Dünyada iletişimin özgürce yapılabilmesi gerektiği görüşünde olduğunu belirten Küçüközdemir, bu anlamdaki tüm gelişmelere sıcak baktıklarını vurguladı. Küçüközdemir sözlerine şöyle devam etti:

   “Müşterilerimizin artık adanın her yerinden iletişim kurabilmesi ve mağdur olmaması için ilgili tüm ekiplerimizle uzun zamandır sıkı bir çalışma içerisindeydik. Artık Güney Kıbrıs’ta da konuşup mesajlaşabilmek için anlaşmaların sonuçlanması sevindiricidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Rum Lider ile yaptığı görüşmenin olumlu sonucu ile birlikte bizler de bunu halkımızla paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz”.

Nasıl kullanırım?

   Kuzey Kıbrıs Turkcell hattınızı Güney Kıbrıs’ta kullanmak için roaming servisinin özel olarak açılması gerekiyor. Eğer Kuzey Kıbrıs Turkcell’liler hatlarını Güney’de kullanıma açmak istiyorsa GUNEY yazıp 1717’ye mesaj göndermesi gereklidir. Güney Kıbrıs kullanımı sonrasında ise uygulamayı kapatmak için KUZEY yazıp 1717’ye mesaj göndermek yeterli olacaktır. Servis aktif olduğunda abone bilgilendirme SMS’i alacaktır. Güney Kıbrıs’ta geçerli olacak bu uygulama, abonelerin telefon görüşmesi ve kısa mesaj (SMS) kullanımı için geçerlidir. İnternet kullanımıyla ilgili teknik çalışmalar devam ettiğinden henüz yürürlüğe girmemiştir. İstenmeyen durumlarda Güney Kıbrıs tarifesinden ücretlendirilmemek adına, servisi Güney Kıbrıs’a geçiş yaparken aktif edip, Kuzey Kıbrıs’a geri dönünce veya kullanmak istemediğiniz zaman kapalı bulundurmanız önerilir.

banner134
Tanpınar: Tarihi bir adım

   KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, yaklaşık 6 yıldan bu yana aralıklarla devam eden bir projenin dün tarihi şekilde olumlu sonuçlanmasına hep birlikte tanık olduğumuzu söyledi.

   Tanpınar, Güney’de veya Kuzey’de insanların “roaming” diye ifade ettiği başka bir ülke operatörünü kullanabilmesinin dün önünün açıldığını belirtti.

   Artık kuzeyden güneye geçiş yapan abonelerin arzu etmeleri halinde Güney Kıbrıs’ta “roaming” uygulamasını kullanmak suretiyle telefonlarını kullanabileceklerini ifade eden Tanpınar,  “Bu çok doğal insani ihtiyacın sonunda başarıyla gerçekleşiyor olmasında ülkenin tüm kademelerinin büyük katkısı olmuştur. Ticaret Odası öncülüğünde 6 yıl önce başlatılan çalışmada bugün başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere, hem hükümetin, hem de teknik komite ile birlikte iki GSM operatörünün uğraşları bu başarıya vesile olmuştur” dedi.

“ ‘AC’ yazıp 7075’e SMS gönderilmeli”

   Tanpınar, Telsim abonelerinin Güney Kıbrıs’ta hatlarını kullanabilmek için AC yazıp 7075’e SMS göndererek, Güney Kıbrıs “roaming” servisini aktif hale getirebileceklerini anlattı. Aynı şekilde Güney’de “roaming”i kapatmak için de “KAPAT” yazıp 7075’e SMS göndermenin yeterli olacağını söyledi. 

   Tanpınar şu şekilde konuştu:

   “Bu uygulamayı aboneler, *7075# çevirip Güney Kıbrıs ‘roaming’ servisini açıp, aynı aramayı tekrar gerçekleştirerek, Güney Kıbrıs ‘roaming’ servisini kapayabilecek. Güney Kıbrıs’a geçerken ‘roaming’ servislerini açan tüm abonelerimize tavsiyemiz dönüşlerinde aynı şekilde söz konusu servisi kapatmalarıdır.

Bu işlemleri gerçekleştirmeyen, yani Güney Kıbrıs ‘roaming’ servisini açmayan abonelerimizin Güney Kıbrıs’ta ‘roaming’ yaparak telefonlarını kullanmaları mümkün olamayacak.

   Şu an için sadece ses ve SMS kullanımları bu servis kapsamındadır, hiçbir operatör şu an internet hizmetini teknik nedenlerden dolayı devreye almamıştır. Önümüzdeki 2 ay içerisinde, internet hizmetinin de devre konularak servis edilmesi öngörülmektedir. Unutulmamalıdır ki, hem Güney hem Kuzey Kıbrıs arasındaki sınır bölgelerinde yoğun yerleşimler bulunmaktadır, dolayısıyla telefonumuzda yapmamız gereken şebeke seçimlerine, Güney Kıbrıs ‘roaming’ servisine telefonumuzu açıp açmadığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir”.

“Şebeke seçimini manuelde tutmak daha avantajlı”

Akıllı telefonlarda şebeke seçimini manuelde tutup, Güney Kıbrıs “roaming” servisini açtığımızda yine Güney’de manuel Güney operatörünü seçiyor olmanın her zaman daha güvenli olacağını belirten Tanpınar şu şekilde devam etti:

    “Başlangıçta ortaya çıkan fiyatlandırma Güney Kıbrıs KKTC ve Türkiye yönüne aramalarda dakika başı 4.12 TL olacaktır. SMS gönderimi ise, 0.50 TL olacaktır. Gelen aramalarda 1.53 TL, yurt dışı aramalarda 11.75 TL olacak. Aynı zamanda Güney Kıbrıs’ta kontörlü diye nitelenen faturasız hatlarımızı da kullanabileceğiz. Dakika başına 83 kontur ücretlendirme, SMS gönderimi ise 8 kontur olacak. 

   Güney Kıbrıs’la yapılan tüm görüşmeler uluslararası “roaming” üzerinden ücretlendirilecek, aynı zamanda tüm ücret bilgileri şu an itibarıyla KKTC telsim.com adresinde de yer almaktadır. 

   Güneyden Kuzeye geçen ve Rum operatörleri kullanan aboneler de aynı şekilde “roaming” yapabileceklerdir. Güney Kıbrıs’taki “roaming” ücretleri ile KKTC “roaming” ücretleri arasında ciddi bir fark oluşacağı da maalesef açıktır. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan ilki Güney’de sadece yüzde 19 KDV olarak faturaya yansıtılırken, Kuzey’de toplamda faturaya yüzde 62’lik bir vergi oranı yansıtılmaktadır. Öte yandan İsviçre üzerinden gerçekleştirilen söz konusu “roaming” işlemi için bizler Güney’deki operatörlere kıyasla daha yüksek maliyeteler ödemek durumunda kalmaktayız. Bu nedenle işletme maliyetlerimiz de yükselmektedir. Ümit ederiz ki vergi oranlarında hükümetin başlatmış olduğu vergi indirimi çalışmaları olumlu sonuçlanır ve bu da tüketici fiyatlarında ciddi anlamda indirimlere yol açar”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75