banner6

GSM tarifeleri yüzde 22 ile 54 arası zamlandı

banner37

GSM tarifeleri yüzde 22 ile 54 arası zamlandı
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar devam edip, A’dan Z’ye her şeyin fiyatı artarken, zam furyasına haberleşme sağlayıcıları Kuzey Kıbrıs Turkcell ve KKTC Telsim de katıldı.

   GSM mobil tarife ve paketlerine yapılan zamda. Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Telsim müşterilerine yeni artışı bildirirken, yetkililer artışın sebebi olarak ciddi derecede artan maliyetlerini gösterdi.

   Bilgi Teknolojileri ve Haberleşeme Kurumu’nun (BTHK) yaptığı açıklamaya göre tarife ve paketlerde artış yüzde 22 ile 54 arasındayken, yıllık paket taahhüdünde bulunan aboneler ilgili taahhütleri bitene kadar fiyat artışlarından etkilenmeyecek.

 Yüzde 22 ile 54 arası zam

   Bilgi Teknolojileri ve Haberleşeme Kurumu (BTHK), operatörlerin internet sayfalarında bulunan bazı paketlerin ücretlerini kontrol ederek oluşturduğu verileri KIBRIS ile paylaştı.

   BTHK’nın kendi resmi sitesinden de dün akşamüzeri paylaştığı bilgilere göre haberleşme sağlayıcıları olan Kuzey Kıbrıs Turkcell ve KKTC Telsim’in paketlerine yüzde 22 ile yüzde 54 oranında zam yapıldı.

   BTHK’nın açıklamasında; yıllık paket taahhüdünde bulunan abonelerin ilgili taahhütleri bitene kadar fiyat artışlarından etkilenmeyecekleri bilgisi de yer aldı.

Paket fiyatlarındaki değişim

   BTHK verilerine göre; Kuzey Kıbrıs Turkcell yüzde 40,8 ile 54,4% oranında zam yaparken, bazı paket ücretleri şu şekilde değişti:

   “16 Eylül 2021’de fiyatı 419 TL olan “Platinum 25” paketi 12 Mayıs 2022’de 609 TL’ye, “Platinum 20” 309 TL’den 469 TL’ye, “Platinum 15” 249 TL’den 379 TL’ye yükseldi. “GNÇ S” paketi 90 TL’den 139 TL’ye,  “GNÇ M” 100 TL’den 149 TL’ye, “GNÇ XL” 120 TL’den 169 TL’ye yükseldi.

   KKTC Telsim’in yüde 22 ile 31 arası değişen bazı paketlerindeki değişim ise şu şekilde:

   “ “RED’li 7” paketi 16 Eylül 2021’de 183 TL’yken 12 Mayıs 2022 tarihinde 235 TL’ye çıktı. “RED’li 10” 229 TL’den 290 TL’ye ,“RED’li 15” 252 TL’den 330 TL’ye, “RED’li 20” 333 TL’den 415 TL’ye, “RED’li 25” 459 TL’den 560 TL’ye, “iStop S” 98 TL’den 125 TL’ye, “iStop M” 127 TL’den 165 TL’ye, “iStop L” 150 TL’den 190 TL’ye yükseldi.”

Azami ücret en son Ekim 2019’da güncellendi

   BTHK, ülkemizde faaliyet göstermekte olan iki mobil haberleşme sağlayıcısı Kuzey Kıbrıs Turkcell ve KKTC Telsim’in abonelerine sundukları mobil iletişim hizmetlerinin tarifelerini Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından çeşitli periyodlarda yayınlanmakta olan azami ücretler dâhilinde kalmak suretiyle serbestçe belirlediğini ifade etti.

   BTHK, azami ücretler, mobil haberleşme sağlayıcılarının görüşme, mesajlaşma ve internete girme gibi her bir hizmet kalemi için tüketiciye, başka bir deyişle abonesine, yansıtabileceği (tüm vergiler dâhil) tavan fiyatı belirlediğini de vurguladı.

   Azami ücretler ile ilgili yapılan en güncel fiyat düzenlemesinin 1 Ekim 2019 tarihinde yürürlüğe girdiği ve halen geçerli olmakla birlikte kullanılmakta olan en güncel fiyat düzenlemesi olduğunun altı çizilen açıklamada, “Ülkemizdeki mobil haberleşme sağlayıcılar, genellikle, söz konusu azami ücretleri standart tarife olarak kullanmakta, başka bir deyişle, herhangi bir paket/tarife üyesi olmayan ve/veya paket aşımı yapan abonelerine uygulanabilen tavan ücreti yansıtmaktadır” denildi.

Tanpınar: Yüzde 20 düzenleme olması gereken fiyatın çok altındadır

   Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, 2018 yılından bu yana “GSM Azami Fiyat Tarifesi”ni belirleyen ilgili bakanlık, TÜFE/TEFE’yi dikkate alarak her 6 ayda bir yapılması gereken düzenlemeyi, 4 yıldan bu yana değiştirmediğini kaydetti.

   Tanpınar, sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Bu nedenle “Paket Fiyatları” diye nitelendirilen ücretlendirmelerimiz 2018 yılından bu yana yürürlükte olan standart tarifede yürürlükte olan azami fiyat listesindeki rakamların altında olmak zorundadır ve 2018 rakamları altında kalmak kaydı ile fiyat düzenlemeleri yapılmaktadır. Üretim maliyetleri son 4 yılda inanılmaz düzeylere ulaşmıştır. Gerçekleştirdiğimiz yüzde 20’ler seviyesindeki düzenlemeler olması gerekenin fiyatların hâlâ çok altındadır. Elektrik, akaryakıt zamları, dövizdeki inanılmaz yükseliş doğrudan GSM hizmetlerinin üretim maliyetlerini de ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle tüm sektörlerle birlikte dayanılması zor bir dönemi hep birlikte yaşamaktayız.”

Gürler:  Fiyat reviziyonu kaçınılmaz oldu

   Kuzey Kıbrıs Turkcell Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ali Gürler, birçok alanda olduğu gibi GSM sektöründe de artan maliyetler ve sektördeki girdilerin döviz olması dolayısı ile fiyat revizyonunun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

   Gürler, sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Bunun yanında, müşterilerimizin artan zamlardan korunması ve dönem içindeki artıştan etkilenmemesi için de sabit fiyat garantisi sunmaktayız. Örneğin kontratlı bir pakette olmayı tercih eden müşterimiz, ülkede yaşanan enflasyon artışlarından veya artan maliyetlerden hiç etkilenmeden kontrat süresi boyunca sabit fiyat garantisi ile kullanım yapabiliyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110