Gün emekçi kadınların

banner37

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayımlanan mesajlarda kadının önemine dikkat çekildi

Gün emekçi kadınların
banner90
banner99

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle dün birçok siyasi, kurum kuruluş ve sivil toplum örgütü mesajlar yayımlayarak kadının önemine işaret eden bildirimlerde bulundu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, gün dolayısıyla yayımladığı mesajında kadınların hayatın her alanında eşit, özgür ve adil bir şekilde yer alması; maruz kaldıkları fiziksel ve ruhsal şiddet başta olmak üzere yaşadıkları her türlü olumsuzluğun giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak canla başla çalışsalar da; daha söylenecek sözleri ve yürünecek yolları,  alınacak hayli mesafeleri olduğunun bilincinde bulunduklarını kaydetti.


Bakan Sucuoğlu’nun mesajı şöyle:


“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1977 yılında, ‘Dünya Kadınlar Günü’  olarak kutlanması kararlaştırılan 8 Mart, tüm dünya kadınlarının eşitlik, güvenlik, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesidir. Kadın sorunlarının çözümlenmesi noktasında, 8 Mart gününde, kadınların haklarının hatırlanması ve bir farkındalık oluşturulması bu yüzden son derece önemlidir”.

Benli: Kadın emeği bu güzel kente değer katıyor


Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Benli, “Yüksek yaşam standartlı kent vizyonumuzun ayrılmaz unsurlarından biri de fırsat eşitliği, toplumsal cinsiyet eşitliğine saygı ve insan hakları” olduğunu söyledi.


Gönyeli Belediyesi’nin karar alma süreçlerin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gözetildiğini belirten Benli, “Kadın emeği bu güzel kente değer katıyor, yalnızca 8 Mart’ta değil, her gün, bu bilinçle varız” dedi.


Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Gönyeli Belediyesi kadın personelini de ziyaret ederek karanfil takdim etti.

TOCEK: Kadınlar hayatın her alanında aktif görev almalı


Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TOCEK), sınıfsal farklardan en çok etkilenen, haksızlığa uğrayan, ötekileştirilen kadınlara, sınıfsız ve sınırsız bir dünya ile eşit yaşam alanları yaratma mücadelesinin süreceğini vurguladı.


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayımlanan açıklamada, kadınların hayatın her alanında ve karar mekanizmalarında aktif görev almalarının önemine dikkat çekildi, kadın-erkek eşitliğinin, barış kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

BKP Kadın Meclisi: Kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz


 


Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi KKTC’deki kadın ticareti ve seks köleliğinin engellenmesi ve gece kulüplerinin kapatılması için kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.


Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs'ın kuzeyinde de erkek egemen ve kapitalist sömürü sisteminin kadının özgürleşmesinin ve eşitliğinin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.


Mesajda, “Kadının 'ev kölesi' olmaktan kurtarılması ve toplumsal yaşamda aktif ve saygın yerini alabilmesi için gerekli her türlü destek sağlanmalıdır. İkinci sınıf muamelesi gören kadının, özellikle de emekçi kadınların özgürleşmesini amaçlayan örgütlenmeler desteklenip, teşvik edilmelidir. Yasalar tüm baskıcı gelenek, töre ve çağdışı unsurlardan ayıklanarak kadının sosyal yaşama erkekle eşit biçimde katılımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” denildi.

HAK-SEN: Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun


Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Başkanı Eren Büyükoğlu, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.


8 Mart kapsamında bu yıl Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin imal ettiği ürünleri alarak derneğe bağışta bulunduklarını belirten Büyükoğlu, derneğin yeterince destek görmediğine inandıklarını söyledi.


Büyükoğlu, günle ilgili yayımladığı mesajda, “Bu bağışı yapmaktaki amacımız farkındalık yaratmak, tüm kurum ve kuruluşlara da örnek olmaktır” ifadelerine yer verdi.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği: Kadınlara karşı yapılan şiddet, hiçbir nedenle kabul edilemez


Kıbrıs Türk Kültür Derneği, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.


Derneğin mesajında şu ifadelere yer verildi:


“Kadınlara karşı yapılan ayırımcılığın, eşitsizliğin, şiddetin sürdürülmesi, önlenmemesi hiçbir şekilde, hiçbir ortamda ve hiçbir nedenle kabul edilemez. Kadına şiddetin, istismarın ve ayırımcılığın olduğu, kadının sosyal statüsünün yükseltilemediği bir dünyada çağdaşlıktan, gelişmişlikten, demokrasiden ve insan haklarından gerçekçi bir şekilde söz edilemez”.

HAZİNE-SEN: Kadınların çalışma hayatında var olmaları toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı


HAZİNE-SEN Başkanı Sezai Emre, kadınların çalışma hayatında var olmalarının toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı olduğunu kaydetti; her türlü baskıyı ve ekonomik mücadeleyi daha etkin yürütebilmeleri için devletin kadınları iş hayatında  Hazine koruyacak tedbirleri alması gerektiğini vurguladı.


Emre, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak tüm kadınların gününü kutladı.


Emre mesajında, “Ayrıca şiddetin önlenmesinde, kadınlarımızın çocuklarını sevgi, saygı ve hoşgörülü bir yaklaşımla, cinsiyet ayrımı yapmadan, tutarlı ve doğru biçimde yetiştirmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Öksüzoğlu: Nüfusun yüzde 46’sı kadın


İstatistik Kurumu Başkanı Türel Özer Öksüzoğlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla  bir mesaj yayımlayarak tüm kadınların gününü kutladı ve KKTC’deki kadın nüfusu ile ilgili istatistikleri açıkladı.


Yazılı açıklamasında toplumun yapı taşı olan kadınların, son yıllarda giderek artan bir şekilde sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda yer alarak toplumsal hayatta daha aktif rol oynamaya başladığını kaydeden Öksüzoğlu, KKTC nüfusunun yüzde 46’sını kadınların oluşturduğunu dile getirdi ve kadınların yaş yapısı, eğitim seviyesi, ortalama evlenme yaşı, istihdam durumu ve siyasi yaşamdaki temsiliyetiyle ilgili bilgiler verdi.


 

Hemşireler ve Ebeler Sendikası: Kadınlarımızın 1 gün değil 365 gün hatırlanmasını dileriz


 


Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.


Sendikanın mesajında, “Kadınlarımızın 1 gün değil 365 gün hatırlanmasını dileriz” ifadelerine yer verildi, kadına saygının olduğu, şiddetin son bulduğu bir yıl temenni edildi.

HTSK: Emek sömürüsünün acı bir sembolü

 


 Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTSK) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınların 100 yılı aşkın süredir devam eden eşitlik ve emek sömürüsü mücadelesinin acı bir sembolü olduğunu kaydetti.

Açıklamada şöyle denildi:

banner134
“Bugün bir kez daha hatırlamakta fayda var! 8 Mart 1857 tarihinde, sistemin dayattığı cinsiyet eşitsizliğinin ve emek sömürüsünün karşısında ‘eşit işe eşit ücret’ sloganıyla yola çıkan kadın emekçilerinin gerçekleştirdiği eylem uğrunda yaşamlarını feda ettikleri gündür.

Günümüzde ise sistem 8 Mart’ı kadınlara verilen bir çiçek ve kadınlar için özel bir eğlence gününe dönüştürme çabası içindedir. Ancak bilinmelidir ki 8 Mart bundan çok daha derin anlamlar taşımaktadır. Kadın toplum ve yaşamın devamlılığını sağlayan temel taşlardan biridir. Kadının hak ettiği değer ve eşitlik kavramları ise bir çiçek ve yemekten çok daha fazlasıdır. Bu değerler sistem tarafından sene boyunca görmezden gelinerek senede bir gün verilen bir çiçekle sağlanamaz. Bizler HTKS kadın emekçileri olarak sisteme karşı verdiğimiz emek sömürüsü ve eşitlik mücadelemizin sömürü durana ve eşitlik sağlanana kadar devam edeceğini bildirir ve bu uğurda can veren dostlarımıza selam dururuz.”
 

SOS Çocuk Köyü Derneği:Toplumun her alanında var olmalılar


SOS Çocuk Köyü Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Açıklamada şöyle denildi:


“SOS Çocukköyü Derneği olarak kadınların toplumun her alanında var olması inancındayız ve bu varoluş mücadelesinde yola çıkan, yolu kesilen, bu yolda hak ihlaline maruz kalan tüm kadınların her daim yanında olacağız. Bizler geleceğe haklarını savunabilen güçlü çocuklar yetiştirmekle birlikte kadınların her alanda çalışabileceği iş fırsatları da sunmaktayız. Kadının hayatın her alanında olması çağdaş bir toplumun temel yapısını oluşturmaktadır. Bu nedenle her kadının ekonomik özgürlüğe sahip olması, sosyal, kültürel, sanatsal, politik her alanda kendini ifade ederek, çalışma ve eğitim yaşamında yer edinmesi, cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kalıplarıyla çizilen sınırların ortadan kaldırılmasıyla kadının, hayatın her alanında olabileceğine inanıyoruz. Bu inancımızı derneğimizde çalışan 44 kadına borçluyuz...”

ÇAĞ-SEN, etkinlik düzenliyor


 


Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, köle gibi çalışmaktan kurtulup insan onuruna uygun şartlarda çalışma mücadelesinin anıldığı ve bu mücadelenin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı gün olduğunu belirterek, “Bu anlamda ülkemiz Kıbrıs özelinden hareketle tüm dünya emekçi kadınlarını selamlarız” dedi.

Sendika, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada, gerçekleştireceği etkinliklere de yer verdi.

Açıklamada şöyle denildi:

“21. Yüzyılın ilk yirmi, yılı geride kalırken kadın emeğine ve kadın haklarına yönelik saldırı bir önceki yüzyılda oranla azalmamış hatta artmıştır.

Kadın emekçiler yasalar önünde eşit görülmesine karşın, içerikteki boşluklar nedeniyle çalışma yaşamında haksızlıklara maruz kalmaktadır. Özel sektörde çalışan kadın emeciler annelik görevini yetirirken işinden olma da dâhil bir dizi yasa dışı muameleyle karşılaşabilmektedir. Ülkemiz özel sektöründe çalışan işçilerin çoğunlukla sendikasız oluşu kadınların çalışma koşullarını daha da ağırlaşmasına yol açmaktadır.

Kadına yönelik şiddet artık ülkemizin gerçeği haline gelmiştir. İşyerinde taciz, iş yerinde mobbing, iş yerinde şiddet kadının çalışma yaşamında karşılaştığı günlük olaylar halindedir.

Dünyada yaygın şekilde süren silahlı savaşlar yanı sıra, biyokimyasal savaşların başlıca mağdurları masun çocuklar ve kadınlar olmaktadır.

Özelde kadın, genelde insan hak ve özgürlüklerinin kullanılır ve geliştirilebilir olmasının zemini barış ortamı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak örgütlü mücadeleyi yükselmeleri temennimizle, tüm dünya emekçi kadınlarının bu dayanışma gününü selamlarız.

Sendikamız, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, 9 Mart 2020 Pazartesi günü düzenleyeceği 2 ayrı etkinlikle anacaktır.

1.Etkinlik; Yer, Sendika salonu. Saat: 13.00 -14.00. Sunum, YDÜ Öğretim Görevlisi Ayşe Buran

2.Etkinlik: Yer: Sendika salonu. Saat: 15.00 -16.00. Sunum, Psikolog Zuhal Koreli

Etkinlikler tüm emekçilere açıktır.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75