Gündem değiştirmek için yapılan bir hamle

banner37

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yasa gereği okullarda dini simge kullanılmasının yasak olduğunu hatırlattı ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde baş gösteren diploma krizini yorumladı:

Gündem değiştirmek için yapılan bir hamle
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Açıldığı günden beridir birçok ortamda tartışma konusu olan Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde geçtiğimiz gün yaşanan sorunlara bir yenisi daha eklendi.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nden mezun olan bazı kız öğrencilerin diploma fotoğraflarının türbanlı olması sebebiyle diplomalarının Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmaması üzerine bazı öğrenci ile aileleri duruma tepki gösterdi.

Kıbrıs Tük Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 31 Mayıs tarihinde tüm okullara diploma fotoğraflarının nasıl olmasıyla ilgili bir genelge gönderdiğini belirterek genelge uyarınca diploma fotoğraflarında başın açık olması, hatta kep dahi kullanılmasının açıkça yasak olduğunun belirtildiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma krizinin seçim zamanı olduğundan dolayı gündemi değiştirmek için yapıldığını belirterek, okullarda herhangi bir din veya siyasi parti ambleminin yer almasının doğru olmadığını ifade etti.

 

“Okullarda dini simgeler olması yasalara aykırı”

KTOEÖS Sendikası Başkanı Selma Eylem, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın 31 Mayıs tarihinde tüm okullara diploma fotoğraflarının nasıl olmasıyla ilgili bir genelge gönderdiğini belirterek genelge uyarınca diploma fotoğraflarında başın açık olması, hatta kep dahi kullanılmasının açıkça yasak olduğunun belirtildiğini ifade etti.

Eylem, diploma fotoğraflarıyla ilgili üç yıldır aynı genelgenin gönderildiğini söyleyerek, söz konusu genelgenin geçmiş yıllarda da gönderildiğini, ancak geçmiş hükümetin diplomalara imza attığını dile getirdi.

Bakanlığın okul idaresinin genelgeye uyması yönünde hareket ettiğini kaydeden Eylem, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin çağdaş ve laik bir okul olmadığının altını çizdi.

banner134
Eylem, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin dini eğitim veren bir okul olduğuna dikkat çekerek okulun yasal olmadığını ve okulda çocuk haklarının ihlal edildiğine vurgu yaptı.

18 yaşından küçük çocukların yasa gereğince çocuk olarak lanse edildiğini belirten Eylem, çocuklara orada din öğretilmesinin özgürlük olmadığını ifade etti.

Ayrıca Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin dini eğitim vermesinin yasalarımıza aykırı olduğunu da kaydeden Eylem, söz konusu okulda sadece tek bir din ile ilgili eğitim verildiğini, bunun dışında diğer dinler hakkında eğitim verilmediğini söyledi.

Eylem, Milli Eğitim Yasası’na göre hiçbir din ve zümreye ayrıcalık tanınamayacağını, ancak söz konusu okulda sadece İslam dininin öğretilmesinin yasanının içeriğine aykırı olduğunu belirtti.

Bakanlığın kılık kıyafetle ilgili de bir tüzüğünün olduğunu belirten Eylem, tüzüğe göre öğrencilerin kılık kıyafetlerinde hiçbir dini simge bulunduramayacağı, ancak Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki bazı kız öğrencilerin türban takarak bu kuralı ihlal ettiğini ifade etti.

Eylem, “Nasıl ki Girne’de okuyan Hıristiyan öğrenciler boyunlarına haç takarak okula gidemiyorsa, Hala Sultan’a giden öğrenciler de başlarına dini bir simge olan türbanı takarak gitmemeli” şeklinde konuşarak, dini simgelerle okullara gitmenin yasal olmadığını vurguladı.

 

“Diploma krizi gündemin değiştirilmesi için yapıldı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma krizinin seçim zamanı olduğundan dolayı gündemi değiştirmek için yapıldığını belirterek, okullarda herhangi bir dini veya siyasi parti ambleminin yer almasının doğru olmadığını ifade etti.

Elcil, “Nasıl ki öğretmenler sarıkla veya cüppeyle okula gidemezse öğrenciler de türbanla okula gidemez” dedi ve bunun tamamen siyasi amaçla, İslam sembolü olan türbanın dayatılması olduğunu dile getirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in diploma konusunda basına verdiği açıklamalardan kendi adına utanç duyduğunu belirten Elcil, “Yasal olarak bakanlığın iradesinden bahseden birisi nasıl olurda geri adım atar?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75