Gündemde üç önemli yasa

banner37

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı", "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı" ve "Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı" ile ilgili çalışmalarını, yaz tatilinde bitirmeyi hedefliyor

banner87
Gündemde üç önemli yasa
banner99
banner90

Ceren ÖZBİL

Meclis Genel Kurulu'nun tatilde olduğu yaz aylarında da toplanmaya devam eden Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin gündeminde, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı ve Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı olmak üzere üç önemli yasa tasarısı bulunuyor.

Komite, yaz aylarında, bu üç yasa tasarsının görüşülmesini tamamlayıp, bu tasarıları, Meclis Genel Kurulu açıldığında, hızlı bir şekilde gündeme getirmeyi hedefliyor.

Bu tasarıların görüşülmesinin tamamlanmasının ardından, Faktoring Yasa Tasarısı, Araştırma Geliştirme (ARGE) Yasa Tasarısı, Tekno Park Yasa Tasarısı, Et Ticareti Yasa Tasarısı gelecek.

KIBRIS Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Fikri Toros, komite çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toros, komite olarak önceliklerinin, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı olduğunu ve hemen ardından da Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı'nın geleceğini anlattı.

Öncelikli tasarılar

Komite başkanı Fikri Toros ile yapılan söyleşi, şöyle:

KIBRIS: Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin şu anda gündeminde olan ve Meclis Genel Kurulu'nun açılmasının ardından, genel kurula sunulması hedeflenen yasa tasarıları nelerdir?

TOROS: Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi çalışmalarına yaz ayları boyunca, yani Meclis Genel Kurulu'nun tatilde olduğu bu dönemde de devam ediyor. Yaz tatili esnasında, öncelikle, çalışmalarını tamamlamayı hedeflediğimiz yasa tasarıları arasında Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı ve Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı yer alıyor. Bunlar şu anda hükümetin beklediği öncelikli yasa tasarılarıdır.

KIBRIS: Öncelikli bu üç yasanın dışında, komitenin gündeminde olan diğer yasa tasarıları nelerdir?

TOROS: Komitemizin gündeminde başka yasa tasarıları da vardır. İşleyiş hızımıza göre onlar da ivedilikle ele alınacaktır. Bu yasa tasarıları arasında da Faktoring Yasa Tasarısı, Araştırma Geliştirme (ARGE) Yasa Tasarısı, Tekno Park Yasa Tasarısı, Et Ticareti Yasa Tasarısı yer alıyor. Bunlar komitemizin gündeminde olan yasa tasarılarıdır.

Terörizmin yaygınlaşmasını önlemek hedefleniyor

KIBRIS: Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı hakkında bilgi verir misiniz?

TOROS: Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı'nın esas hedefi, suçlardan elde edilen gelirin aklanmasını ve terörizmin yaygınlaşmasını önlemektir. Bu suçların tespit edilmesi halinde uygulanacak olan cezaları belirleyen bir yasadır. Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hangi enstrümanlarla yapılacağı kapsam dahilindedir. Bu enstrümanlardan söz ederken, bankacılık ve finansal işlemlerle nakit havale işlemlerinde de alınacak tedbirlerden söz ediliyor. Söz konusu yasa tasarısı uzun bir süreden beridir gündemdedir.

banner9
UBP-DP hükümeti döneminde hazırlanan bir tasarıydı. Ancak maalesef görüşülmesi bekletildi. Şu anda ise komitedeki öncelikler listesinin en başında yer alıyor. Söz konusu tasarı görüşülmeye başlandı. Daha önce bu şekilde bu yasa yoktu. Ancak bankacılık, finansman, nakit işlemleri ile ilgili yasalar vardı. Bu amaç ve kapsamı taşıyan bir yasa yoktu.

Kamu kaynaklarının etkin kullanımı

KIBRIS: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı hakkında bilgi verir misiniz?

TOROS: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı'nın amacı, gerek hükümet programı, gerekse de orta vadeli mali programda yer alan politikalar doğrultusunda sürdürülebilir bir makro ekonomik ve mali disiplinin sağlanmadır. Bunun yanı sıra kamu kaynaklarının etkin kullanımını, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanımını, şeffaf ve hesap verebilir bir düzenin kurulmasını sağlamayı hedefliyoruz. Tüm bunlar, bu yasanın esas amaçlarını oluşturuyor. Bu da Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı'nın ardından ivedilikle ele alacağımız yasa tasarısıdır.

Muhasebe mesleğini denetlemek

KIBRIS: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı hakkında bilgi verir misiniz?

TOROS: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı'nın amacı, bir kurul ve enstitünün oluşumunu sağlamaktır. Bu kurul, enstitü, muhasebe mesleğinin icra koşullarını denetlemek ve ayrıca denetim yetkisi ile denetleme konularını, mesleğin işleyişine yönelik esasları yıllık ve konsolide hesapların denetimini muhasebe mesleğine kabul ve yetki belgesiyle ilgili tüm konuları düzenlemektir. Bu da Avrupa Birliği ile uyumlu yasalardan bir tanesi olacak. Aslında bütün bu yapılan yasa tasarıları, Avrupa Birliği müktesebatına uyum kapsamında değerlendirilebilir.

KIBRIS: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı yürürlüğe girdiğinde neler değişecektir?

Toros: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı yürürlüğe girdiği zaman, bu söz konusu kurul ve enstitü,  muhasebe denetim çalışmalarını denetleyecek ve şeffaf hesap verebilir olmasını sağlayacaktır.

Bu yasa, bu kurulun ve enstitünün kuruluşundan sonra gerekli organlarının niteliklerini belirlemeyi hedefliyor. Ayrıca bu organların seçim usullerini, görev ile yetkilerini ve çalışma usullerini belirliyor.  Bunların üyelerinin hak ve yükümlülüklerini muhasebe standartlarda, Avrupa Birliği müktesebatına uyumlu standartları ve bağımsız denetim standartlarını belirliyor. Oldukça geniş bir yasa tasarısıdır. Bu denetimden geçmeyen, bu mesleği yasaya göre icra etmeyenler için cezalar da yer alıyor.

KIBRIS: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı birbiri ile bağlantılı mı?

TOROS: Muhasebe ve Denetim Yasa Tasarısı, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı ile birleşen bir yasa değil, fakat ortak alanlar. Tabi ki suç gelirleri muhasebeleştirildiğine göre ortak alanlar vardır. İşlevselliği esnasında ortak alanları var. Gelirlerin bilançolarda belirlenip, bilançoları da muhasebecilerin hazırlaması nedeniyle bir ortak alan vardır. Ama iki yasa bir birinden tamamen ayrıdır.

Bütçe kasımda

KIBRIS: Aynı yıl içinde, iki ayrı yılın bütçesini hazırlamış olacaksınız. Bu durum komite üyeleri için zor olmadı mı?

TOROS: Geçen sene 2017 yılından, 2018 bütçesi geçirilmemişti. Bu yılın yani 2018 yılının başında kurulan koalisyon hükümetimiz, bu bütçeyi mart ayında komiteden geçirdi ve daha sonra da yasallaştı. Şimdi önümüzdeki sonbaharda da 2019 yılının bütçe yasa tasarısını görüşmeye başlayacağız. Büyük bir ihtimalle kasım ayında önümüzde olacak. Çok kısa bir süre kaldı.

Fevkalade uyumlu çalışan bir komitemiz var. Muhalefet iktidar arasında çok verimli ve yapıcı bir işbirliği vardır. Bu sorumluluğumuzu bilerek, bu zaman kısıtlamasına rağmen çalışmalarımızı programa göre tamamlamayı hedefliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109