Güneşin altında antijen eziyeti

banner37

Ülkede test kitinin bulunmaması ve özel laboratuvarların da test yapmayı reddetmesi sonucu yaşanan sorunların ardından dün Lefkoşa’da 3 test merkezinde antijen testleri yapılmaya başlandı ancak vatandaşın çilesi yine de bitmedi

Güneşin altında antijen eziyeti
banner99

SONU GELMEYEN TEST KUYRUKLARI OLUŞTU… Ülkede kalmayan antijen test kitlerinin dün ülkeye gelmesiyle birlikte Lefkoşa’da 3 merkezde testler yapılmaya başlandı ancak test merkezlerinin sayısının düşmesi nedeniyle bu kez de hizmet veren merkezlerin önünde sonu gelmeyen test kuyrukları oluştu. Güneşin altında saatlerce sırasının gelmesini bekleyen halk ise, “Bu test çilesi ne zaman bitecek?” diye sormaktan kendini alamadı.

Ahmet UÇAR


Vatandaşın çektiği çile bitmek bilmiyor. Ülkede test kitinin bulunmaması ve özel laboratuvarların da vatandaşa test yapmaması sonucu yaşanan sorunların ardından dün Lefkoşa’da 3 test merkezinde antijen testleri yapılmaya başlandı ancak halk yine büyük mağduriyet yaşadı.


Ücretsiz antijen testi yaptırmak isteyen vatandaşlar sadece 3 test merkezinin bulunması nedeniyle öğle sıcağında güneşin altında saatlerce sıra beklerken, yollara taşan sonu gelmez uzun kuyruklar oluştu.


Elde edilen bilgilere göre devlet tarafından test kitlerinin bazı test merkezlerine geç verilmesinden dolayı vatandaşların bir kısmı ücret karşılığında antijen testi yaptırdı.


Test kitlerinin gelmesinin ardından ise test yapımına ücretsiz bir şekilde devam edilirken, antijen testi için para ödeyen vatandaşlar paralarının iade edilmesini istedi.


Test merkezlerindeki personel sayısının az olması nedeniyle sıranın yavaş ilerlemesi vatandaşla çalışanlar arasında gerginlik yaşanmasına yol açtı.


KIBRIS’a konuşan vatandaşlar içinde bulunulan durumun tam bir rezillik olduğunu belirterek, sadece 3 test merkezinin bulunması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını, tansiyon ve kalp hastalarının bulunduğunu ve bu durumun böyle devam etmesi durumunda bu kuyrukların oluşmaya devam edeceğini vurguladı.


Vatandaşlar, “Pandeminin başından beri sıra çilesi çekiyoruz. Tam düzeldi diyoruz, yine başa dönüyoruz” dedi.

Vatandaş ne dedi?... Vatandaş ne dedi?... Vatandaş ne dedi?...

Songül Kulucan:


Bu tam bir rezillik! Otizmli çocukların velileri sürekli PCR testi yapmak zorunda. Özel eğitim merkezleri her hafta PCR testi istiyor. Bu yoğunluk da rezillik. Bu şekilde olmaz. Gerekenlerin yapılması gerekiyor.

Derviş Beyit:


Başka hastanelerde de zaman zaman mecburiyetten testler yaptırdım. Orada iki memur kayıt yapıyor, iki kişi de içeride test yapıyor, yani 4 kişi çalışıyor. Burada şu anda 1 kişi kayıt yapıyor, kiti açıyor ve örneği alıyor. Bu iş 1 kişiyle yapılmaya devam ederse bu kuyruk hiç bitmeyecek.

Serdar Tarın:


Tansiyon hastası, rahatsız olanlar var. Devlet bu test kitlerini neden geç gönderdi ben bunu merak ediyorum.

İnsanlar burada kayıtlarını yaptırdı, güneşin altında boşu boşuna devletin kiti göndermesini bekledi. Vatandaşı bu kadar süründürmek doğru değil.

Kenan Balcılar:


Bu bir çile, yeter artık! Testler bir paralı oluyor, bir yapılmıyor, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Devletin sistemi yok, kararsızlık içindeler. Bunun bedelini vatandaş ödüyor. Bu yanlış uygulamalarla bakkal, kasap kuyruğu gibi bu test kuyruklarını da görmeye devam edecekler.

Ferdi Can:

banner134


Test yapan tahlil laboratuvarları daha geçen ay 7-8 taneydi şimdi 3 tane. İnsanları paralı PCR testi yaptırmaları için rezil ediyorlar. Beleş test istiyorsan bu rezilliği çekeceksin diyorlar. Halka verdikleri değer görülüyor. Tabii, onlar kendi mekanlarında test yaptırdığı için bu rezilliği hiç yaşamamıştır. Keşke onlar da bir gün bu rezilliği yaşasalar da kimin ne yaşadığını anlasalar.

Beyarmudu’nda PCR ücreti 10 TL


Edinilen bilgilere göre Gazimağusa’ya bağlı Beyarmudu köyünde PCR testleri 10 TL’ye yapılıyor.


Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Sağlık Bakanlığı tarafından yeni kuralların kendilerine henüz iletilmediğini ve kuralların iletilmesinin ardından bu kurallara uygun hareket edileceğini belirtti ancak PCR testlerinin 10 TL’ye yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi vermedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88