banner6

Güney, 1 milyon doz Koronavirüsaşısı sipariş etti

banner37

Rum Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşılarının hangi kriterlere göre öncelikli yapılacağı yönündeki ‘aşılama’ takvimine ilişkin çalışmalarını tamamladı

Güney, 1 milyon doz Koronavirüsaşısı sipariş etti
banner151 banner143

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs vakalarındaki artışın etkileri her alanda hissedilirken, Rum Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs aşılarının hangi kriterlere göre öncelikli yapılacağını ve aşılama takvimine ilişkin çalışmalarını tamamladı.

Alithia gazetesi, Rum Sağlık Bakanlığı’nın aşı çalışmaları çerçevesinde bir milyon doz aşı sipariş ettiğini ve nüfus gruplarının bir algoritma temelinde belirlenerek hangi grupların hangi sıralamada aşılanacağı çalışmasının tamamladığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, AB’nin aşı şirketleriyle gerçekleştirdiği dört anlaşmaya da dahil olunduğu vurgulanırken, 600 bin aşının AstraZeneca, 200 bin aşının Johnson&Johnson ve 200 bin aşının ise Pfizer/BionTech şirketlerinden tedarik edileceği aktarıldı.


Çin’den acil tıp uzmanıgetirtilmesi gündemde


Öte yandan Haravgi gazetesi, Korona sebebiyle hastanede tedavi gören hastaların hayatlarının pamuk ipliğine bağlı olduğunu, yaşanan ikinci dalga sebebiyle hastane doktorlarının zor anlar yaşadıklarını yazdı.

Güney’deki bazı hastanelerde görev yapan acil durum doktorlarının Korona vakalarını muayene ettikten sonra diğer acil vakalarla ilgilendiklerine dair ciddi iddiaların önceki günkü Rum Meclisi Sağlık Komitesi toplantısında gündeme geldiği belirtilerek, ikici dalgaya hazırlanmak için var olan zamanın Rum hükümetince kullanılamadığının dile getirildiği aktarıldı.

Toplantıda, acil tıp uzmanı dalında yaşanan büyük eksikliğin giderilebilmesi adına Çin’den uzman talep edilmesinin de gündeme geldiğini vurgulayan gazete, Güney Kıbrıs’ta, 12’si Lefkoşa, 8’i Limasol ve 8’i de özel hastanelerde olmak üzere toplam 28 acil tıp uzmanının bulunduğunu belirtti.

Gazete ayrıca, temas takip ekibinde 80 kişinin vardiyalı olarak çalışmakta olduğunu, temas takip ekibinin başında ise, çoğunluğu hizmet alımı anlaşması yapılan 30 kadar öğrenciyi de eğiten bir temas takip uzman hemşiresinin bulunduğunu aktardı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104