Güney'deki işletmeler kapanmadan dolayı zor durumda

banner37

Güney Kıbrıs'taki işletme sahipleri alınan 'kapanma' kararı dolayısıyla endişeli...

Güney'deki işletmeler kapanmadan dolayı zor durumda
banner90
banner99

Rum tarafında 100 binden fazla özel sektör çalışanı ile 25 binden fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin, Güney Kıbrıs’ın dünden itibaren koronavirüs pandemisinin yayılmasının önüne geçilmesi için ay sonuna kadar kapanması yüzünden, “bir sonraki günün ne getireceği korkusu yaşadığı ve endişeli olduğu” belirtildi.

Rum basınında yer alan haberlerde dün yürürlüğe konan ve 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacak olan kapanmanın, işletmelerin, çalışanların ve kamu maliyesinin dayanma gücünü test ettiğini yazarken, temel ticari faaliyet alanlarının ise çalışmalarına son verdiklerini belirtti.

Özel sektörde en fazla işverene sahip olan perakende ticaretin ise kapanmadan en büyük yarayı aldığını yazan gazete, 31 Ocak tarihine kadar kapalı olacak olan kuaför, berber ve güzellik salonlarında da 5 bin 484 kişinin çalıştığına yer verdi.

194 BİN 400 KİŞİ FAKİRLİK SINIRINDA

Başka bir haberde ise 2019 yılı verilerine dayanmakta olan Avrupa İstatistik Biriminin elindeki bilgilerin, Rum tarafındaki İstatistik Biriminin verilerine uyduğunu ve bunların nüfusun yüzde 22,3’ünün fakirlik ve/veya sosyal dışlanma sınırında olduğunu gösterdiğini yazdı.

Gazeteler, bu oranın ise yaklaşık olarak 194 bin 400 kişinin fakirlik ve/veya sosyal dışlanma sınırında olduğunu gösterdiğini ekledi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75