banner6

Güney ile Mısır bir dizi ortak faaliyette anlaştı

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konuştu

Güney ile Mısır bir dizi ortak faaliyette anlaştı
banner150 banner151 banner143

Güney Kıbrıs’a resmi ziyarette bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda, birçok ortak faaliyetin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Sisi, Anastasiadis tarafından Başkanlık Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. Askeri tören birliğini selamlayan Sisi, daha sonra eski Rum lideri Makarios'un anıtına çelenk koydu.

Yaklaşık iki saat süren görüşme boyunca, iki askeri helikopterin de desteğiyle yoğun güvenlik önlemi alındı.

Anastasiadis görüşme sonrası ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Mısır ile Güney Kıbrıs'ın ortak derin tarihi ilişkileri bulunduğunu belirterek, Mısır Cumhurbaşkanı'nın ziyaretini tarihi bir ziyaret olarak nitelendirdi.

Ziyaretin, yarın gerçekleştirilecek 5. Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır üçlü liderler zirve toplantısında ilişkileri derinleştirme ve geliştirme konusundaki kararlılığın açık göstergesi olduğunu aktaran Anastasiadis, "Görüşmede, halklarımızın refahına yönelik ikili ilişkilerimiz ile uluslararası kuruluşlar nezdinde ortak faaliyetlerimizi onayladık." diye konuştu.

Anastasiadis, yapıcı görüşmeler sonucunda iki ülke arasında çeşitli işbirliği mutabakatları imzalanmasını kararlaştırıldığına işaret ederek, "Sisi ile bölgemizde önemli hidrokarbon yatakları keşfedilmesinin Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesine bulunmaz fırsat oluşturduğu konusunda görüş birliğine vardık. Uluslararası pazar şartlarını da göz önünde bulundurarak, Mısır ve Rum halklarının yararına olacak biçimde ortak faaliyetler yapma konusunda anlaştık." ifadesini kullandı.

Mısır ve Güney Kıbrıs arasında Akdeniz bölgesinde enerji konusundaki işbirliğinin Birleşmiş Milletlerin (BM) deniz hukuku sözleşmesine dayandığını kaydeden Anastasiadis, bölgede yeni hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin, Doğu Akdeniz'e daha geniş işbirliği, barış ve istikrar getirmesini temenni ettiğini bildirdi.

Anastasiadis, Sisi ile Lübnan’daki gelişmeleri de ele aldıklarını belirterek, bu konuda Mısır’ın çabalarının olumlu sonuç vermesini umduklarını ve katkı vermeye hazır oldukları söyledi.

Kıbrıs müzakereleri

Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında temmuz ayında İsviçre'nin Crans-Montana kentinde yapılan Kıbrıs Konferansının başarısızlıkla sonuçlanmasına "Türkiye'nin adadaki garanti ve müdahale haklarını sürdürme konusundaki ısrarının" neden olduğunu da öne sürdü.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan iyi ilişkiler bulunduğuna işaret ederek, iki ülke arasında özellikle enerji alanında yatırımların olduğuna dikkati çekti.

Sisi, "Bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesi için çabalarımız devam edecek. Enerji yataklarındaki stoklar çok önemli boyutta. Bu bölge halklarına yarar sağlayacaktır. Akdeniz'deki yeni keşifler, Mısır'ın uluslararası alandaki konumunu güçlendirecek. Avrupa kıtasının enerji çeşitliliği konusundaki çalışmalarına katkı sağlayabilir." dedi.

BM kararları ve federasyon temelinde Ada’nın yeniden birleşmesi konusundaki çabaları desteklediğini belirten Sisi, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda uluslararası toplumun bir değerlendirme yapmasını istedi.

Rum lider Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras 5'incisi düzenlenecek Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır üçlü liderler zirvesinde yarın bir araya gelecekler.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 20:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110