banner6

Güney, İsrail ile askeri ilişkileri geliştiriyor  

banner37

Kıbrıs ile İsrail arasındaki savunma ilişkilerinin geliştirilmesine ve İsrail’e Askeri Savunma Ataşesi yollanmasına karar verildiği bildirildi.

Güney, İsrail ile askeri ilişkileri geliştiriyor  
banner151 banner143

Simerini gazetesi İsrail’e giden Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in çalışma ziyaretinin başarıyla tamamlandığını yazdı.

Fokaidis’in İsrailli mevkidaşı Avigdor Liberman ile ikili ve heyetler düzeyinde temaslarda bulunduğunu kaydeden gazete, görüşmede Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki ilişkiler, başta deniz güvenliği, siber saldırılar, acil durumların yönetimi ve özel operasyonlar alanlarında olmak üzere çeşitli işbirliklerinin daha çok geliştirilmesi konularının ele alındığını kaydetti.

Bu çerçevede ikili Askeri İşbirliği Programı’nın görüşülerek geliştirilmesi yolları üzerinde durulduğunu aktaran gazete, ayrıca iki yetkilinin, bölgesel çevre güvenliği, deniz ve enerji güvenliği, asimetrik tehditler gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Gazete Fokaidis’in Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgiler de verdiğini kaydetti.

Görüşmeler neticesinde, iki ülkenin savunma işbirliğinde somut sonuçların elde edildiği ve  bunun somut eylemlerle desteklenmesi yönünde saptamada bulunulduğunu aktaran gazete, Fokaidis’in, ilişkilerin gelişmesi ve Bakanlığın uyguladığı yeni savunma diplomasisinin neticesinde, İsrail’e yıl bitmeden Askeri Savunma Ataşesi atanmasına karar verildiğini duyurduğunu aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 10:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104