Güney Kıbrıs ile Rusya arasında işbirliği protokolü

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova’ya yapması beklenen ziyaret gündemiyle dün Rum tarafında toplanan ekonomik işbirliği konulu Rum-Rus Hükümetler Arası Komite’nin,  iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da genişletilmesi olanaklarının ortaya konulduğu bir protokole imza attığı haber verildi.

banner87
Güney Kıbrıs ile Rusya arasında işbirliği protokolü
banner90
banner8

Politis’in haberine göre protokole, iki tarafın heyetlerine başkanlık eden Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Vekili Aleksei V. Gruzdev imza attı.

Yeorgiadis toplantı ve protokolün imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada Rusya’nın Güney Kıbrıs’ın çok önemli ekonomik ve siyasi ortağı olduğunu söyledi; Güney’in  Rusya’ya 1,3 milyar Euro’nun üzerinde ihracat yaptığına işaret etti.

Gruzdev ise dünkü toplantının, Anastasiadis’in beklenmekte olan Rusya ziyaretinin hazırlıkları açısından çok verimli olduğunu söyledi; iki ülke arasında yenilik, sanayi, sağlık, taşımacılık, telekomünikasyon, bilişim, eğitim ve teknoloji gibi birçok alandaki işbirliklerini daha da geliştirme ve kolaylaştırma yöntemlerinin ele alındığını kaydetti.

Gazete, güvenilir kaynaklara dayanarak dünkü toplantıda, Anastasiadis’in Moskova ziyareti sırasında imzalayacağı anlaşmaların siyasi düzeyde netleştirildiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75