banner6

Güney Kıbrıs ile Rusya'dan, Browder krizini yatıştırma hareketleri

banner37

Güney Kıbrıs ile Rusya arasında, Gazprom şirketinin hisselerini satın alan ve ardından vergi kaçırmakla suçlanan ABD’li milyoner William (Bill) Browder aleyhinde yürütülen soruşturma nedeniyle yaşanan gerginliğin yatıştırılmasına çalışıldığı belirtildi.

Güney Kıbrıs ile Rusya'dan, Browder krizini yatıştırma hareketleri
banner151

Alithia gazetesi manşetten yayımladığı haberinde, Moskova ile Güney Kıbrıs’ın, ABD’li milyoner Browder’le alakalı olarak ortaya çıkan meselenin iki ülke ilişkilerini kötüleştirdiğini ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 22–24 Ekim tarihlerinde Moskova’ya gerçekleştirmesi beklenen resmi ziyareti dahi kötü anlamda etkilemekle tehdit ettiğinin farkına vararak “ateşi (yangını) söndürme yarışına girdikleri” yorumunda bulundu.

Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy’nin, Rusya Dışişleri Bakanlığının konudan oldukça rahatsız olduğuna dair açıklamasının tam aksine, dün Rusların Rum tarafının icraatlarıyla ilgili duydukları rahatsızlıklar konusundaki “tonları düşürmeye” çalıştığını yazan gazete, devamla Rusya Büyükelçisinin iki ülke arasında dün Limasol’da gerçekleştirilen forumda yaptığı konuşmada “Kıbrıs’la bir anlaşmazlık söz konusu olmadığını, bunun Rusya ile Browder arasındaki bir anlaşmazlıktan ibaret olduğunu söylediğini ve vurguladığını” iletti.

Öte yandan Rus Büyükelçisinin, ortaya çıkan meselenin, özellikle de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova ziyareti arifesinde, iki ülke ilişkileri için çok da iyi olmadığını gizlemediğini yazan gazete, Rum tarafının ise, Anastasiadis’in ziyareti üzerindeki “gölgeleri” uzaklaştırmak için çaba gösterdiğini kaydetti.

Konunun ele alınmasından yetkili olan kişinin, şu an yurt dışında bulunan Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau olduğunu da yazan gazete, Nikolau’nun, Rum kesiminin tutumunu izah etmek aynı zamanda yapılacak olan izahatların Rusları yatıştıracağını umarak, hali hazırda önümüzdeki Salı günü için Rusya Büyükelçisiyle baş başa görüşme ayarladığını ekledi.

Gazete iç sayfadan da yer verdiği haberinde, Nikolau’nun, Rum kesimi tarafından ABD’li milyoner Browder’le ilgili hukuki yardım sağlanmasının gecikmesi dolayısıyla yaşanan durumu baş başa olarak da izah etmek için, önümüzdeki Salı günü Büyükelçiyle görüşeceğini yineledi.

Browder’e atıfta bulunarak, Browder’in Gazprom isimli Rus şirketinden çok para çaldığını ve kendilerinin de işin içinden çıkmaya çalıştıklarını dile getiren Rusya Büyükelçisi, konunun Rusya’da mahkemede olduğunu ve sorunun da orada olduğunu, sorunun Rusya ile Browder arasında olduğunu yineledi.

Browder’in Rum mahkemesine başvuruda bulunduğunu da dile getiren Rusya Büyükelçisi, Browder’in bunu yapmaya hakkı olduğunu, ancak bunun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova ziyareti arifesinde çok da iyi olmadığını düşündüklerini yineledi.

Browder’in Güney Kıbrıs’taki avukatı aracılığıyla, ekonomik faaliyetleri konusunda Rum makamları tarafından Rusya’ya bilgi sağlanmasının yasal olmadığını savunarak, mahkemeye itiraz başvurusunda bulunduğunu kaydeden gazete, Rum Adalet Bakanlığının ise, Browder’in talebi ele alınana kadar, Rus sorgu memurlarından Güney Kıbrıs’a yapacakları ziyareti ertelemelerini istediğini iletti.

Gazete Browder’in itirazının ele alınması prosedürünün, 2–3 ay süreceğini ekledi.

Politis gazetesi ise “Rusya Büyükelçisi İkili İlişkilerin Browder Meselesinden Etkilendiğini Söylüyor- Osadchiy’den de Şık Olmayan Müdahale” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, Rusya Dışişleri Bakanlığının açıklamasının ardından, Rus Büyükelçinin dün Lefkoşa Rum kesimine yönelik “net bir şantaj girişiminde bulunduğunu” yazdı.

Browder meselesinin uluslararası bir mesele teşkil ettiğini yazan gazete, çünkü bunun ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları aynı zamanda Interpol’un Moskova’yla işbirliğini reddetmesiyle bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

Haravgi ise “Putin Browder Meselesini (Anastasiadis’in) Önüne Koyacak” başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, konunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in gündemine getirileceğini yazdı.

Rum-Rus Forumu

Öte yandan Haravgi gazetesi, Rusya ile Güney Kıbrıs arasında dün Limasol’da Güney Kıbrıs-Rusya İşadamları ve Yatırım Forumu gerçekleştirildiğini ve Rusya Büyükelçisinin burada konuşma yaptığını da yazdı.

Gazeteye göre Osadchiy konuşmasında, var olan zorluklara rağmen, iki ülke arasındaki ekonomik ortaklık ilişkisinin daha fazla gelişmesi için parlak perspektifler bulunduğunu dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 12:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110