banner6

Güney Kıbrıs ile Yunanistan, garantilerdeki duruşunu koruyor  

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Atina'da yaptıkları görüşmeden sonra, hiçbir Avrupa ülkesinin hiçbir ülkenin garantisi altında olamayacağını belirttiler.

Güney Kıbrıs ile Yunanistan, garantilerdeki duruşunu koruyor  
banner151

Kıbrıs Haber Ajansı'nın (KHA) haberine göre Anastasiades dün Tsipras'a, geçen hafta İsviçre'nin Mont-Pelerin kasabasındaki müzakereler hakkında bilgi verdi.

Görüşmeye Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ve Hükümet Sözcüsü Nikos Christodoulides de katıldı.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Alexis Tsipras, Cumhurbaşkanı Anastasiades'in kendisine İsviçre'nin Mont-Pelerin kasabasında elde ettikleri önemli ilerlemeyle ilgili tam bilgi verdiğini, ana konu olan toprak, toprakla ilgili mülkiyet ve müzakerelerin diğer fasıllarıyla ilgili geçen hafta yapılan önemli ve özlü görüşmeler hakkında bilgi sahibi olduğunu bildirdi.

"Garantiler kaldırılmalı"

Tsipras, Kıbrıs sorununa çözüm çerçevesinde adada garantilerin kaldırılması gerektiğine işaret etti; Yunanistan'ın uluslararası güvenlik konusuna dâhil olduğunu ve aktif olarak ilgilendiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras, “Açıklamama izin verin. Bu konu, çok taraflı çerçevede ancak adadan Türk askerlerinin tam olarak geri çekilmesi için çağ dışı kalmış garantiler sisteminin kaldırılmasına yönelik bir anlaşma temelinde çözülebilir” şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın, BM kararları ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir AB üyesi devlet statüsü temelinde, Kıbrıs sorununa adil ya yaşayabilir bir çözümü tutarlı bir biçimde desteklediğini ifade eden Alexis Tsipras, 42 yıldan beri süre gelen bir soruna adil ve yaşayabilir bir çözüm bulmanın yalnız Kıbrıs halkı ve Yunanlılar için değil Avrupa ve bölge için de çok zor bir hedef ve ulusal bir öncelik olduğunu kaydetti.

Avrupa ve bölge için bu önemli zamanda Kıbrıs müzakerelerinin ek bir önem kazandığına işaret eden Yunanistan Başbakanı, ABD Başkanı Obama'nın önceki günkü ziyaretinde de belirttiği gibi Kıbrıs sorununun, Türk askerlerinin Kıbrıs'ın kuzeyini yasa dışı istilası ve işgaliyle ikili değil uluslararası bir sorun olduğunu söyledi.

Önce harita

Tsipras, müzakerelerin süreceğini ümit ettiğini, öncelikle kesin bir haritayı yansıtacak olan toprak ayarlamaları üzerinde ortak bir anlayış olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades de, kalan fikir ayrılıklarını çözmek için yoğunlaştırılmış bir diyalog ve garantiler konusunda görüşmeler için zaman olacağını açıkladı; Türkiye'den Kıbrıs'ta garantör olmaya devam etme talebi olduğuna dikkat çekti ve “Bizim görüşümüz hiçbir Avrupa devletinin özellikle devlet topraklarında askeri varlıkla hiçbir ülke tarafından garanti edilemeyeceği yönündedir” dedi.

Anastasiades, sürecin sonraki aşamalarına ve çok taraflı bir konferans olasılığına götürecek “koşulların yaratıldığına” da değinerek aradaki dönemde kalan fikir ayrılıklarını gidermek için diyaloğun yoğunlaştırılacağını, garantiler konusu üzerinde görüşmelere zaman verileceğini bildirdi.

Nicos Anastasiades, büyük ölçüde elde edilenin tek uluslararası kimliğe, tek egemenliğe ve tek vatandaşlığa dayalı, bütün Avrupalıların sahip olduğu gerekli insan haklarının, serbest dolaşımın, yerleşimin, mülk edinmenin ve meslek edinmenin sağlanması olduğuna işaret etti.

Hala fikir ayrılıkları var

Anastasiadis, bu çerçevede ilerleme olduğunu ancak hala fikir ayrılıkları bulunduğunu, her konuda anlaşana kadar hiçbir konuda anlaşmaya varılmayacağını kaydetti.

Son olarak en kısa sürede bazı sonuçlara varılabilmesi için karşı tarafın biraz iyi niyet ve anlayış göstereceğine inanmak istediğini belirten Anastasiades, Türkiye'nin sözlerinin Kıbrıs Türk liderini cesaretlendirecek ve destekleyecek, var olan zorlukları aşmak için yardımcı olacak şekilde olması gerektiğini ifade etti.

Nicos Anastasiades, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos da Kıbrıs müzakerelerindeki son durum hakkında bilgi verdi.

Anastasiades ve Akıncı Mont-Pelerin'de 7-11 Kasım tarihleri arasında toprak ve ona bağlantılı konular üzerinde müzakereler yapmışlardı. Toprak ayarlama kriterleri üzerinde yakınlaşma sağlanması amacıyla liderlerin müzakeresi yine Mont-Pelerin'de pazar günü başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 15:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110