Güney Kıbrıs'ta çalışan kişiler belirlenen iki kara giriş kapısından devlet kontrolünde geçiş yapabilecek

banner37

Başbakanlık, Üst Komite'nin geçişlerle ilgili aldığı kararda iyileştirme yaptı. Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’ın güneyinde çalışan kişiler, 10 günlük karantinaya girmeden güneydeki işlerine belirlenen iki kara giriş kapısından devlet kontrolünde gidip gelebilecek ve devletin belirlediği tesislerde konaklayacak.

Güney Kıbrıs'ta çalışan kişiler belirlenen iki kara giriş kapısından devlet kontrolünde geçiş yapabilecek
banner90
banner8

Güney Kıbrıs’ta çalışanlar, Kuzeye geçişlerde 10 günlük karantinaya girmemek için, 23 Aralık’a kadar Lefkoşa ve Gazimağusa’da belirlenen yurt veya otellerde kalma şartıyla her gün Güneydeki işlerine gidip gelebilecek.

Başbakanlık, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun Güney Kıbrıs’ta Covid-19 vakalarında hızla artış olduğunu göz önünde bulundurarak, çalışmak için Güney Kıbrıs’a geçen ve dönüşlerinde 10 gün karantinaya girmeleri hususundaki uygulamada iyileştirme yaptı.

Güney’de çalışanların kuzeye geçtiklerinde 10 günlük karantinaya girmemesi ve ertesi günü işlerine geri dönebilmeleri için, 23 Aralık’a kadar Kuzey’de Gazimağusa ile Lefkoşa’da belirlenen otel veya yurtlarda konaklamak zorunda kalacak.

banner134
Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’ın güneyinde çalışanlar, 10 günlük karantinaya girmeden güneydeki işlerine belirlenen iki kara giriş kapısından devlet kontrolünde gidip gelebilecek ve devletin belirlediği tesislerde konaklayacak.

Başbakanlığın aldığı karar uyarınca, yarından (17 Aralık 2020), 24 Aralık 2020 tarihine kadar çalışma amacıyla yapılan geçişlerle ilgili uygulama çerçevesinde Güney Kıbrıs’ta çalışan vatandaşlar, iş dönüşünde saat 16.00’dan itibaren Lefkoşa’da Metehan ile Gazimağusa’daki Akyar sınır kapılarından KKTC’ye giriş yapacak ve giriş kapılarında devlet tarafından ayarlanan araçlarla, devlet tarafından belirlenen konaklama yerlerine götürülecek. Bu tesislerden sabah da aynı şekilde adı belirtilen iki sınır kapısına taşınacak.

Uygulamanın 24 Aralık tarihine kadar devam edeceği belirtilirken, 24 Aralık’ta çalışanlara test yapılacağo ve test sonucu negatif olan kişilerin evlerine gönderileceği kaydedildi. Bu tarihten sonraki uygulamanın günün koşullarına göre yeniden gözden geçirilerek düzenleneceği ifade edildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Başbakanlık, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs vakalarında hızla artış olduğunu göz önünde bulundurarak, çalışmak için Güney Kıbrıs’a geçen ve dönüşlerinde 10 gün karantinaya girmeleri hususundaki uygulamada iyileştirme yaptı. Buna göre, Güney Kıbrıs’ta çalışanlar, 10 gün karantinaya girmeden Güney Kıbrıs’taki işlerine belirlenen iki kara giriş kapısından devlet kontrolünde gidip gelebilecek ve devletin belirlediği tesislerde konaklayacaklar. Başbakanlığın aldığı karar uyarınca, yarından (17 Aralık 2020), 24 Aralık 2020 tarihine kadar çalışma amacıyla yapılan geçişlerle ilgili uygulama çerçevesinde Güney Kıbrıs’ta çalışan vatandaşlarımız, iş dönüşünde saat 16.00’dan itibaren Lefkoşa’da Metehan ile Gazimağusa’daki Akyar sınır kapılarından KKTC’ye giriş yapacaklar ve giriş kapılarında devlet tarafından ayarlanan araçlarla, devlet tarafından belirlenen konaklama yerlerine götürüleceklerdir. Bu tesislerden sabah da aynı şekilde adı belirtilen iki sınır kapısına taşınacaklardır. Bu uygulama, 24 Aralık tarihine kadar devam edecektir. 24 Aralık’ta çalışanlara test yapılacak ve negatif olanlar evlerine gönderilecektir. (Ancak 24 Aralık 2020 tarihinden sonra Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun o günün koşullarında alacağı kararlar saklıdır. ) Bu tarihten sonraki uygulama günün koşullarına göre yeniden gözden geçirilerek düzenlenecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75