Güney Kıbrıs’ta 2 hastane kapatıldı

banner37

Lefkoşa Rum Devlet Hastanesi’nde çalışan bir doktorun korona virüsü taşıması Kıbrıslı Rumlarda panik yarattı. Virüs taşıyan doktorla temas eden 152 kişiye test yapıldı, sonuçlar negatif çıktı… Rum Bakanlar Kurulu yeni önlemler aldı

Güney Kıbrıs’ta 2 hastane kapatıldı
banner90
banner99

GÜNEY’DE DE OKULLAR TATİL … Rum Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’ta görülen korona virüsü vakası sonrası kırmızı alarma geçti. Bakanlar Kurulu, devlet ve özel okulları tatil etti, dört sınır kapısının kapalı kalma süresini ise 18 Mart’a kadar uzattı. Virüs taşıyan doktorun Lefkoşa Genel Hastanesi’nde çalışmasından dolayı ayrıca ders verdiği “Kıbrıs Üniversitesi” Tıp Fakültesi’nin de iki günlüğüne kapatıldığı duyuruldu. Limasol Devlet Hastanesi tüm randevularını ve ameliyatlarını iki gün süreyle erteledi. Lefkoşa’nın güneyinde faaliyet gösteren üç özel üniversite olan “Lefkoşa Üniversitesi”, “Fredrick Üniversitesi” ve “Kıbrıs Avrupa Üniversitesi” de ortak açıklama yaparak, 11-15 Mart arasında kapalı olacaklarını duyurdu.
 

Rum Bakanlar Kurulu, 29 Şubat’ta kapatılan dört geçiş kapısının, 18 Mart’a kadar kapalı kalmasını kararlaştırdı. Lefkoşa Rum Devlet Hastanesi’nin 48 saat süreliğine kapatılması kararının ardından Limasol Devlet Hastanesi de tüm randevularını ve ameliyatlarını iki gün süreyle erteleme kararı aldı.

Rum haber kaynaklarına göre hastanede şu anda üç şüpheli korona virüsü vakası bulunduğu ve bu vakalarla ilgili test sonuçlarının beklendiği, bu sebepten ötürü hastanenin iki gün süreyle randevu ve ameliyatlarını ertelediği açıklandı.

Bu arada, “Kıbrıs Üniversitesi”nin ardından, Lefkoşa’nın güneyinde faaliyet gösteren üç özel üniversite olan “Lefkoşa Üniversitesi”, “Fredrick Üniversitesi” ve “Kıbrıs Avrupa Üniversitesi” de ortak açıklama yaparak, 11-15 Mart arasında kapalı olacaklarını duyurdu.
   Rum haber kaynakları, Rum Bakanlar Kurulu’nun korona virüsü gündemiyle yaptığı dünkü toplantısında bir dizi karar aldığını ve bunlardan birinin, geçiş kapılarının kapanma süresinin bir hafta daha uzatılması olduğunu duyurdu.
   Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu’nun, toplantının ardından yaptığı açıklamaya göre, Rum Bakanlar Kurulu şu kararları aldı:
   “1- Lefkoşa Rum Kesimi’ndeki devlet okulları ile özel okulların geçici olarak kapatılacak.

2- 31 Mart’a kadar yapılacak tüm konser, etkinlik ve resmigeçitler iptal edilecek.
   3- 31 Mart’a kadar oynanacak futbol maçlarına seyirci alınmayacak.
   4- 75 kişiden fazla kişinin bir arada bulunacağı, ayinler de dahil tüm toplu etkinlikler yasaklandı.”
 

152 kişinin testi negatif

Güney Kıbrıs’ta korona virüsü teşhisi konulan Lefkoşa Devlet Hastanesi doktoruyla temas ettiği belirlenenlerden 152’sine yapılan testin negatif çıktığı bildirilirken Kıbrıs Üniversitesi’nin, tedbirler kapsamında eğitime iki hafta ara verdiği açıklandı.
   Rum haber kaynaklarına göre üniversite rektörlüğünden yapılan açıklamada, üniversitenin tüm fakültelerinin yanı sıra üniversiteye bağlı kreş ve anaokulu, kütüphane ve spor salonunun da 11 Mart-25 Mart arasında öğrencilere ve halka kapalı olacağı kaydedildi.

banner134
 

İhbar hattı kilitlendi

Güney Kıbrıs’ta pazartesi akşam iki kişide korona virüsünün bulunmasının ardından alarma geçildi.
   Rum haber kaynakları, korona virüsü semptomları gösteren kişilerin ulaşması için belirlenen “1420” numaralı hattın, pazartesi akşam iki kişide virüsün bulunmasının ardından, semptomları yaşadığını düşünen kişiler tarafından saatte 200’den fazla çağrı aldığını ve 7 hat ile hizmet veren merkezde hatların zaman zaman kilitlendiğini duyurdu.
   Öte yandan Lefkoşa Rum Kesimindeki bir ilkokulda, okul aile birliği tarafından ailelere atılan bir kısa mesaj da, büyük paniğe neden oldu. Kısa mesajda, okulda öğrenim gören bir çocuğun ebeveyninin, korona virüsü taşıdığı tespit edilen doktorun yanında hemşire olarak çalıştığı ve ailelere, eğer endişe duyuyorlarsa, çocuklarını okula göndermemeleri tavsiyesinde bulunuldu.
   Bu arada, korona virüsü taşıyan doktorun ders verdiği “Kıbrıs Üniversitesi” Tıp Fakültesi’nin de, personel, öğrenci ve akademisyenlerin kontrolden geçirilmesi maksadıyla iki günlüğüne kapatıldığı duyuruldu.
 

Yorgos Perdikis, karantinaya alındı
 

Rum Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği Başkanı, Milletvekili Yorgos Perdikis’in karantinaya alındığı açıklandı.
   Rum haber kaynakları, Perdikis’in son 15 gün içerisinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi ziyarette bulunduğunu ve bu yüzden karantinaya alındığını duyurdu.
   Bu arada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Avusturya’ya yapacağı resmi ziyaret de, korona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75