banner6

Güney Kıbrıs'ta aranan cinayet zanlısı Girne'de yakalandı

banner37

Rum tarafında geçtiğimiz Ağustos ayında yabancı uyruklu bir adamı bıçaklayarak öldüren ve KKTC’ye kaçan 26 yaşındaki Hindistanlı Malkit Singh, kuzeyde tutuklandı.

Güney Kıbrıs'ta aranan cinayet zanlısı Girne'de yakalandı
banner151

Emine UYSAL

Güney Kıbrıs’ta ağustos ayında 25 yaşında yabancı uyruklu bir adamı bıçaklayarak öldüren, 44 yaşında bir kadını da yaralayan ve KKTC’ye kaçan 26 yaşındaki Hindistanlı Malkit Singh, önceki gün Girne’de tutuklandı.

Poliste İngilizce konuşup ifade veren ve “Işıklı, köprü olan bir yerden kuzeye geçtim” diyen zanlı Malkit Singh isimli cinayet zanlısı, mahkemede bu dili bilmediğini iddia etti.

Mahkemede İngilizce diline vakıf olmadığını ileri süren Singh, mahkemede verilen aranın ardından bu dili bildiğini söyledi.

Zanlı Singh, İngilizce dilinde, “Tutuklu kalmaya itirazım yok. Param yok” dedi.

“Birinci Derecede Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçlamasıyla tutuklanan Singh, dün Lefkoşa’da Askeri Mahkeme huzuruna çıkarıldı ve hakkında bir günlük tutukluluk emri alındı.

Askeri Mahkeme’de Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Doğa Tokay, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Aytan Özoğlu’nu dinletti.

Kuzeye nereden geçtiği araştırılıyor

Mahkemede yeminli şahadet veren Özoğlu, zanlının 2017 yılı Eylül ayında henüz tespit edilemeyen bir yerden KKTC’ye geçiş yaptığını belirtti.

Polis memuru Aytan Özoğlu, zanlının 11 Ekim’de Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibi tarafından Girne’de tutuklandığını söyledi.

Zanlının gönüllü ifade verip, ışıklı ve köprü olan bir yerden kaçak olarak gizlice KKTC’ye geçiş yaptığını itiraf ettiğini belirten Özoğlu, kaçak olarak giriş yaptığı noktanın araştırılacağına işaret etti.

Özoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Doğa Tokay, zanlının gönüllü ifadesinin teyidinin yanı sıra, kuzeye nereden geçtiğinin araştırılacağına vurgu yaptı. Tokay, zanlının tutukluluğunun devamını talep etti.

Tercüman aracılığı ile söz alan zanlı, “Param yok. İtirazım yok” dedi. Yargıç Murat Soytaç, zanlının tahkikat amaçlı bir gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Önen: Türk ve Rum polisi arasında bilgi paylaşımı oldu

Konuyla ilgili KIBRIS’a bilgi veren Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Başkanı Hakkı Celal Önen, Güney Kıbrıs’ın komiteye 7 Eylül’de başvurduğunu, zanlının kimlik bilgilerini ileterek, cinayet zanlısı olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Önen, “Doğum tarihi ve pasaport numarası da bildirilmişti. Zanlı Dün (önceki gün) yakalandı. Rum tarafından istediğimiz bazı bilgiler oldu. Türk ve Rum polisi arasında bilgi paylaşımı oldu. Tahkikat sürüyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 08:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110