Güney Kıbrıs’ta dün itibarıyla tüm iç ve dış mekanlarda Safepass ile giriş zorunluluğu başladı

banner37

Güney Kıbrıs’ta dün itibarıyla tüm iç ve dış mekanlarda Safepass ile giriş zorunluluğu başladı
banner99

Güney Kıbrıs’ta dün itibarıyla, 12 yaş üstü herkes için tüm iç ve dış mekanlarda SafePass ile giriş zorunluluğunun başladığı bildirildi.

Rum Haber Kaynakları, uygulamanın ilk gününde birçok kişinin SafePass uygulaması zorunluluğunun başladığını unuttuğunu ve eve geri dönüp belgelerini almak zorunda kaldıklarını kaydederken, SafePass’ı olmayan kişilerin gittikleri yerden ayrılmayı reddetmeleri halinde polise haber verileceğini yazdı.

Gazete, bir kişinin SafePass’ı olabilmesi için en az bir doz aşı yaptırdığına dair belgesinin bulunması; son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirip iyileşmiş olduğunu ispatlayan belgesinin olması veya 12 yaş üstü kişiler için, son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi/rapid testi bulunması gerektiğini kaydetti.

Gazetenin bir diğer haberinde ise, yurtdışında birinci doz aşısını yaptırmış olan kişilerin, ikinci dozu Güney Kıbrıs’ta yaptırmak istemeleri konusuna açıklık getirildiği belirtildi.

banner134
Habere göre, yurtdışında birinci doz aşısını yaptırmış olup, ikinci dozu Güney Kıbrıs’ta yaptırmak isteyenlerin “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı olması, yabancı uyrukluysa daimi ikametinin bulunması veya Genel Sağlık Sistemi’ne (YESİ) kayıtlı olması gerekiyor.

HASTANEDE TEDAVİ GÖRENLERİN YÜZDE 90’I AŞISIZ

Gazete, bir diğer haberinde ise, Güney Kıbrıs’taki hastanelerde covid-19 tedavisi gören hastaların yüzde 90’ının aşısız olduğu bilgisine yer verdi.

Haberde, tedavi görenlerin 59’unun durumunun kritik olduğu; pozitiflik oranının yüzde 1,48’e yükseldiği ve dün açıklanan 995 yeni vakayla birlikte, pandeminin başlangıcından bu yana tespit edilen vaka sayısının 93 bin 247’ye ulaştığı kaydedildi.

Gazete, 995 yeni vakayla birlikte 76 yaşındaki bir kişinin de hayatını kaybettiğini ve toplam ölüm sayısının 391’e yükseldiğini yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2021, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75