banner6

Güney Kıbrıs'ta hava tatbikatları 

banner37

Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki altıncı sondaj çalışması ışığında, yeni tatbikatlara ilişkin Navtex yayınladığı ileri sürüldü.

Güney Kıbrıs'ta hava tatbikatları 
banner99

Fileleftheros gazetesi “Altıncı Sondaj Nedeniyle Sıcak Sular-Türkiye’den Engel İçin Provokasyonlar ve Art Arda Tatbikatlar” başlıklı haberinde, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki altıncı sondaj çalışmaları ışığında, provokasyonlarda bulunduğunu ileri sürdü.   

Türkiye’nin, son 48 saat içerisinde, deniz tatbikatları için,  Ağrotur’dan 25 km uzaklıkta bulunan Kıbrıs’ın güneyindeki 12 bin kilometre karelik alanı bağladığını yazan gazete Türkiye’nin bugün de (gün olarak gazetede öyle yer aldı) Ağrotur’dan 25 km mesafedeki, kuzey sınırındaki 3 bin kilometrelik küçük bir deniz alanını bağlayan Navtex yayınlamasıyla, provokasyona devam ettiğini iddia etti. 

Gazete, yarın (gazete gün olarak yine bu şekilde yer verdi) ise başka bir Navtex’in, Baf kıyılarından (kara sularının sınırlarında) 25 km uzaklıkta başlayan, Kıbrıs’ın güneybatı bölgesindeki büyük bir deniz alanını kapsayan  bölge için deniz tatbikatları gerekçesiyle yayımlanacağını, bunun da 42 bin kilometrekarelik alana sahip olduğunu savundu. 

Gazete haberinde, Türk Deniz Kuvvetleri’nin tatbikatlarına ilişkin de Türkiye’nin Navtex yayınladığını, bunun çapının, Akama kıyılarından 50 km mesafede, Kıbrıs’ın kuzey batısında, Güney Kıbrıs’ın Arama-Kurtarma sorumluğu içerisinde olduğunu belirtti.  

Güney Kıbrıs’tan hava tatbikatları 

Gazete aynı haberinin içerisinde, Güney Kıbrıs’ın, Tel Aviv’e “Lefkoşa FIR” hattı sınırlarından başlayan ve kuzeydeki Güzelyurt’a kadar uzanan aynı zamanda Akama ve Güzelyurt’un 50 km’lik kuzey batısına kadar yayılan, geniş çaplı bölgedeki hava tatbikatları için,  geçtiğimiz Pazartesi günü, ayrı ayrı 5 NOTAM ile 3-6 Aralık dönemini bağladığını yazdı.

Gazete ENI şirketinin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki muhtemelen 6’ıncı parselde gerçekleştireceği sondaj çalışmaları dolayısıyla Türk provokasyonlarının, Navtex ve Notamlarla artmasının beklendiğini de iddia etti. 

banner134

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104