Güney Kıbrıs’taki Bayraktar Camii’ne saldırı

banner37

Kimliği belirsiz kişi veya kişiler, camiye “Türk işgaline tapanlara ateş ve balta” yazılı pankart astı

Güney Kıbrıs’taki Bayraktar Camii’ne saldırı
banner90
banner99

   Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Bayraktar Camii’ne yapılan saldırı ve artan camii saldırılarının endişe verici olduğunu açıkladı.

   Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada, basında yer alan haberlere göre, Güney Kıbrıs’ta bulunan Bayraktar Camii yakınlarına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce, “Türk işgaline tapanlara ateş ve balta” yazılı pankartlar asıldığı ifade edilerek, “Son dönemde Güney Kıbrıs’ta camii ve benzeri Osmanlı eserlerine saldırılar maalesef artış göstermektedir” denildi.

   Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

   “Limasol’da Köprülü Camii ve Larnaka Tuzla Camii saldırılarından sonra gerçekleşen Lefkoşa Bayraktar Camii saldırısını, Kıbrıs Vakıflar İdaresi olarak endişe ile takip etmekteyiz. Kıbrıs Vakıflar İdaresi, yönetimi altındaki ibadet yerlerini korumak ve saygı göstermek için çaba göstermektedir. Hoşgörüye en çok ihtiyacımız olan bu dönemde aynısını Rum yönetiminden de bekliyor ve nefret söylemlerine izin vermemesini talep ediyoruz.”

banner134
   Açıklamada, Osmanlı İdaresi altında farklı din ve milletlere mensup toplulukların hoşgörü ve barış ortamında yaşadığı belirtilerek, bugünkü idarecilerin bu anlayışla hareket etmesi ve toplumlararası gerginliği artıracak bu tür nefret söylemlerini engellemelerinin temenni edildiği dile getirildi.

   Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Güney Kıbrıs’taki Bayraktar Cami’ye saldırıyı kınadı.

   Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Gençlik Kolu Genel Koordinatörü Veli Koreli yaptığı açıklamada, olayı, “Türklüğü Kıbrıs’tan silme hedefli Enosisci Kıbrıs Rum-Helen zihniyetinin yeni bir tezahürü” olarak niteledi.

   Koreli, son zamanlarda Güney Kıbrıs'ta artış gösteren Türk kültürüne ait tarihi eserlere saldırı olaylarına bir yenisinin eklendiğini, tarihî Bayraktar Camii’nin, bir kez daha ama bu defa değişik bir kisve altında saldırıya uğradığını, cami çevresindeki çitlerin “ateş ve balta” sloganı içeren pankartlarla donatıldığını kaydetti.

   Koreli, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ve hamilik yaptığı ilgili mihrakları aklı selime davet ediyor, Rum/Türk herkesin selametini 20 Temmuz 1974'ün hemen öncesindeki tutumlarına benzer şekilde yeniden tehdit altına sokacak bu ve benzeri faaliyetlere bir an önce son verme çağrısında bulunuyoruz.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75