Güney Kıbrıs'tan sondajı engelleme çabaları

banner37

Rum basını, Türkiye’nin dün sabah yayınladığı Navtex’le, “Fatih” isimli sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) sondaja başlayacağını duyurduğu haberlerine yer verdi.

Güney Kıbrıs'tan sondajı engelleme çabaları
banner90
banner99

Politis gazetesi: “Yeni Oldubittilerle Karşı Karşıya – Türkiye MEB’de Sondaj Tehditlerini Hayata Geçiriyor – Şirketlere Yönelik Girişim” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin dün sabah bir Navtex yayınladığını ve “Fatih” sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde sondaj gerçekleştireceğini duyurduğunu yazdı.
Navtex’e göre Fatih gemisinin, “Akama Burnu”ndan 45 deniz mili batıda 3 Eylül tarihine kadar sondaj gerçekleştireceğini belirten gazete, Rum hükümetinin ise, “Türkiye’nin bu niyetini önceden bildiğini ve son 24 saat içerisinde BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, ABD Dışişleri Bakanlığı, AB’nin üst yetkilileri ve Rus Dışişleri Bakanı’nı bilgilendirdiğini” yazdı.
Rum hükümetinin, Türkiye’nin sondajı karşısında uluslararası kamuoyu oluşturulması ve bizzat AB tarafından önlem alınması yönünde girişimleri bulunduğunu yazan gazete, Türkiye’nin sondaj yapacağı noktanın ise, Güney Kıbrıs’ın Mısır, İsrail ve Lübnan’la imzaladığı anlaşmalarla belirlenen parseller dışında kaldığını ve sözde MEB’in kuzey kısmında yer aldığını belirtti.

banner134
Gazete, Rum hükümetinin Türkiye’nin bu sondajını engellemek adına yaptığı girişimlere, Fatih gemisine eşlik edecek olan üç destek gemisinin bayraklarını taşıdıkları ülkelere yönelik girişimlerin de dahil olduğunu aktardı.        
Fatih gemisinin sondaj gerçekleştirmeye haiz olup olmadığı konusunda Rum yetkililerin şüpheleri olduğunu, öte yandan yabancı bir şirketin ise sondaja teknik destek vermek üzere TPAO’yla anlaşma yaptığına dair bilgiler geldiğini iddia eden gazete, ancak bu şirketin sondaj gemisine desteğinin resmi olmaması sebebiyle isimleri “Siem Korkut, Siem Altan ve Siem Sancar” olan üç destek gemisinin satın alındığını belirtti.
Habere göre Rum hükümeti, bu üç geminin bayrağını taşıdığı ülkelere yönelik yoğun girişim gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75