banner6

Güney, vize serbestisi yol haritasında değişiklik istiyor

banner37

Güney Kıbrıs’ın, bugün Brüksel’de düzenlenecek zirve toplantısında, Türkiye’nin Vize Serbestisi Yol Haritası’na dair birtakım değişiklikler istediği bildirildi.

Güney, vize serbestisi yol haritasında değişiklik istiyor
banner8

Fileleftheros gazetesi, edindiği bilgilere dayanarak, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, Yol Haritası ön taslağıyla ilgili bazı “yorumlarda” bulunduğunu ve AB Komisyonu’nun, Türkiye’nin “tüm AB üyesi ülkeler karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirdiği, ancak Kıbrıs Cumhuriyeti ile işbirliği yapmadığı” ile ilgili ifadesinin değiştirilmesini istediğini yazdı.

Gazete, bir Hükümet kaynağının, bugünkü zirve toplantısına katılacak olan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin menfaatlerini garanti altına alacak ifadelerin taslağa eklenmesini talep etmekte kararlı olduğunu” açıkladığını da kaydetti.

Haberde, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in de, önceki günkü AB Genel İşler Konseyi toplantısında, AB Komisyonu’nun Türkiye lehindeki “kışkırtıcı tutumu” konusunda eleştirilerde bulunduğu ve Güney Kıbrıs’ın bu konuya tepki gösterme olasılığını açık bıraktığı belirtildi.

Anastasiadis’in Brüksel’deki temasları

Bu arada, Haravgi gazetesi de, Anastasiadis’in zirve toplantısı için gittiği Brüksel’de, bir dizi temasta bulunacağını yazdı.

Habere göre Anastasiadis, bugün, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşecek.

 

banner134

Haberde, Anastasiadis’in temaslarının gündeminde Kıbrıs sorununun ve müzakerelerdeki son gelişmelerin bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2016, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88