Güney’de 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak

banner37

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs pandemisiyle ilgili yeni önlemler açıklandı

Güney’de 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak
banner90
banner8

GÜNEY, SERT TEDBİRLER ALDI Güney Kıbrıs’ta Covid-19 salgınına karşı dün bir dizi önlem daha açıklandı. Buna göre hastane, klinik ve tıp merkezlerine ziyaretler yasaklanırken, eve dağıtım ve paket servis hariç tüm yeme-içme yerlerinin akşam saat 19.00’a kadar faaliyet göstermesine karar verildi. Deniz limanlarının ise yalnızca ticari alışverişler ve faaliyetler için çalışmasına ve kurvaziyer gemilerinden yolcu tahliyesine izin verilmeyeceği açıklandı. Ayrıca spor salonları, şans oyunları ve bet ofisler ile kumarhanelerin işleyişinin askıya alınmasının yanı sıra, toplu taşımanın yüzde 50 kapasiteyle çalışacağı duyuruldu.

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs vakaları ile ölümlerde son günlerde görülen artışın ardından, pandeminin yayılmasının önüne geçilmesi için dün bir dizi yeni önlem daha açıklandı.

Önlemlerin Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu tarafından dün öğlen saat 13.00 sıralarında açıklandığını bildiren Rum haber kaynakları, önlemler çerçevesinde Güney Kıbrıs genelinde 1-13 Aralık tarihleri arasında akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında sokağa çıkılmasının yasaklandığını duyurdu.

Pandeminin yayılmasının önüne geçilmesi için iki önlem paketi açıklanırken, birinci paketin 1-13 Aralık tarihleri arasını kapsadığını, ikincisinin ise epidemiyolojik durumun izin vermesi halinde 14 Aralık-7 Ocak tarihleri arasında geçerli olacağı ifade edildi.


Haberde, Limasol ve Baf’a giriş çıkışlar ile iki kent arasındaki gidiş gelişlerle ilgili yasakların 30 Kasım’da kaldırılacağı da belirtildi.

1-13 Aralık tarihleri arasında Güney Kıbrıs genelinde geçerli olacak bazı önlemler şu şekilde sıralandı:


İş yerlerine gidiş dönüşler aynı zamanda acil durumlar için hastane, eczane veya veterinere gidişler ile avcıların izinli günlerde ava gidişleri hariç, Güney Kıbrıs genelinde sokağa çıkışların akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında yasaklanması


Küçük çocuklar dahil olmak üzere evlerde en fazla 10 kişinin olması


banner134
Ayinler, dini ibadetler ve dini törenlerde en fazla 75 kişinin bulunması


Düğün, vaftiz törenleri ve cenaze gibi dini törenlerde en fazla 10 kişinin olması aynı zamanda düğün ve vaftiz törenleriyle ilgili yemek veya diğer faaliyetlerin yasaklanması


Hastane, klinik ve tıp merkezlerine ziyaretlerin yasaklanması


Eve dağıtım ve paket servis hariç tüm yeme içme yerlerinin akşam saat 19.00’a kadar faaliyet göstermesi


Toplu taşımanın yüzde 50 kapasiteyle çalışması


Spor salonları, şans oyunları ve bet ofisler ile kumarhanelerin işleyişinin askıya alınması


Deniz limanlarının yalnızca ticari alışverişler ve faaliyetler için çalışması ve kurvaziyer gemilerinden yolcu tahliyesine izin verilmemesi.


18 yaş altı tüm çocuklar için spor ve sosyal faaliyetlerinin yasaklanması


Kamu alanlarında insanların toplanmasının yasaklanması aynı zamanda kamu ve özel alanlarda toplu veya diğer etkinlikler ile toplantıların yasaklanması


Gösterilerin yasaklanması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75