banner6

Güneyde İngiltere'ye ait bir arazi satın alındı

banner37

“Kıbrıs Cumhuriyeti” ve Birleşik Krallık Cuma günü Kıbrıs’ta, Londra taşınmaz mal düzenlemesi çerçevesinde, İngiltere’ye ait olan bir arazinin Lefkoşa’ya 8,6 milyon Euro’ya satılmasını öngören bir anlaşma imzaladılar.

Güneyde İngiltere'ye ait bir arazi satın alındı
banner151 banner143

Arazi, Kıbrıs’ın güney kıyısında, Limasol ve Larnaka arasında, Zygi bölgesinde bulunuyor. Kıbrıs hükümeti, buraya sanayi ve enerji ihtiyaçlarını karşılamaya hizmet edecek bir liman yapmayı planlıyor.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) edindiği bilgiye göre, yaklaşık 350,000 metre kare büyüklüğünde ve Britanya Krallığı’na ait olan arazi, Kıbrıs Tapu Dairesi’ne kayıtlı bulunuyor. Britanya Krallığı’nın, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşması hükümleri esasında Orta Doğu’ya BBC sinyal yayınları için kullanılan arazinin ihtiyaç olmaması halinde elden çıkarma hakkı bulunuyor.

Anlaşmayı Kıbrıs Rum Ulaştırma Bakanı Marios Demetriadis ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gareth Wilmot imzaladı. Bugünü önemli bir gün olarak niteleyen Demetriadis, Kıbrıs’a liman altyapısı inşası için stratejik bir plan bulunduğunu bildirdi.

Anlaşmanın, 40 yıldan beri görüşülmekte olan bir projenin uygulanmasının yolunu açacağını vurgulayan Bakan, hükümetin bölgede sanayi ve enerji ihtiyaçlarına hizmet edecek, yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal olacak bir liman inşa edeceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 19:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104