Güney’de kısıtlamaların kaldırılmasına “yeşil ışık”

banner37

21 Mayıs’tan sonra ‘yerel karantina’ya geçilecek

banner87
Güney’de kısıtlamaların kaldırılmasına “yeşil ışık”
banner90
banner99

Yeni tip Koronavirüs salgınına karşı getirilen kısıtlamaların kaldırılmasının ilk aşamasının verdiği görüntüyü tatmin edici bulan Rum Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, ikinci aşama için yeşil ışık yaktı. 21 Mayıs’tan sonra saptanacak yeni tip Koronavirüs “odakları” yerel karantinayla göğüslenecek.

Fileleftheros “Odaklar İçin Yerel Karantina… Bundan Sonraki Yeni Tip Koronavirüs Kontrolü İçin Plan… Bilim Kurulu’ndan Sonraki Aşamaya Yeşil Işık” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Bilim Kurulu’nun önceki gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le okullar, turizm, kiliseler ve bet ofislerini görüştüğünü yazdı.

Habere göre, toplantıda özellikle okulların açılması üzerinde duruldu. Anastasiadis’e, olguların okulların açılmasına elverişli olduğu bilgisini veren uzmanlar uluslararasında yeni tip Koronavirüs bulaşan çocuk oranının yüzde 1,7 ile yüzde 6 arasında değiştiği, Güney Kıbrıs’ta bu oranın yüzde 6, yani uluslararası sınırlar içerisinde olduğu bilgisini verdi. Uzmanların, anaokulu ve kreşlerin açılması konusundaki çekinceli yaklaşımları kabul gördü. Rum Yönetimi 21 Mayıs’ta sadece ilk ve ortaokul öğrencilerinin okula döneceğini açıkladı.

Uzmanlar, turizm konusunda ise uçuşların başlama zamanının hızlandırılması ihtimaline tereddütlü yaklaştı ve havaalanlarını açacak ülkelerle ilgili tercihlerin çok dikkatli yapılması gerektiği tezinde ısrar etti. Toplantıda kilise ve bet ofislerin açılışının hızlandırılması olasılığı da ele alındı ancak oteller gibi haftaya bırakıldı.

Politis “Nokta Atışı Lockdown… Tedbirlerin Hafifletilmesinin İkinci Aşaması Yolu 21 Mayıs’ta Açılıyor” başlıklı haberinde, kısıtlama önlemlerinin hafifletilmesi nedeniyle yeni tip Koronavürüs vaka sayısının yeniden artması halinde genel bir karantina ihtimalinin uzak görüldüğünü, dikkatlerin artık vaka saptanan yerlerin nokta atışıyla karantinaya alınması üzerinde durulduğunu yazdı.

Gazete, 21 Mayıs’ta başlaması kararlaştırılan ikinci aşama kapsamında berber, kuaför, güzellik salonu ve restoranların (açık alanlar) açılacağını, 1 Haziran’da açılacak yerlerin ise kütüphane, müze, tarihi ve arkeolojik alanlar, bet ofisler, limanlar (yolcu gelişleri hariç) olduğunu hatırlattı.
 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75