banner6

Güneyde Meclis önünde arbede yaşandı

banner37

Kıbrıslı Rum ortaokul ve lise öğrencilerinin örgütlü bulunduğu “Tüm Kıbrıs Öğrenci Koordinasyon Komitesi”nin (PSEM), eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri protesto için  Temsilciler Meclisi önünde yaptığı eylemde arbede yaşandı.

Güneyde Meclis önünde arbede yaşandı
banner150

banner150

banner99

Güneyde yayın yapan radyo eylem sırasında yaşanan arbedede ufak çaplı yaralanmalar olduğunu duyurdu.

“Çok yönlü eğitime evet, okulun sınav merkezine dönüştürülmesine hayır” sloganı atan PSEM üyesi öğrenciler, Rum meclis binasına ve bina önünde geniş güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet (MMAD) personeline fişek, portakal, dolu su şişesi ve taş attı.

Protesto eyleminin öğle saatlerinde sona ermesinin ardından PSEM tarafından yazılı açıklama yapılarak, Rum polisi, öğrencileri kışkırtmak ve onlara suçlu muamelesi yapmakla suçlandı.

PSEM Başkanı Zafiris Dimitriu, her dört ayda bir sınav yapılmasına, devamsızlık süresinin azaltılmasına ve PSEM eylemlerine katılan öğrencilerin yok (devamsız) sayılmasına karşı olduklarını açıkladı.

Öğrenciler okul üniforması uygulamasına geri dönülmesine de karşı çıkarak, kendilerini kobay haline dönüştürdüğü gerekçesiyle Eğitim Bakanlığı’nın yasa tasarısının meclisten geçmemesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104