banner6

Güneyde siyaset karıştı

banner37

DIKO’nun iki üyesi Yiannis Armeftis ve Marinos Cleanthous, partilerinden yollarını ayırma kararı aldı. Sosyal medya üzerinden söz konusu kararı duyuran Armeftis, DIKO’da lider değişimine kadar, kendini DIKO dışında tuttuğunu belirtti. Cleanthous ise Armeftis’nin mesajının altına, kendisinin de aynı yolu takip edeceğini duyurdu. Öte yandan, Rum tarafının müzakere grubunda yer alan DIKO kökenli Markulli ise kararın oylandığı gün, sosyal medya hesabından duymuş olduğu rahatsızlığı aktarmıştı

Güneyde siyaset karıştı
banner150 banner150 banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Rum Meclisi’nin Eğitim ve Kültür Komitesi’nde almış olduğu Enosis ile ilgili 1950 Plebisiti’nin yıldönümünü anma kararı, güneyde de siyasiler arasında gerginlik yarattı.

DIKO’nun iki üyesi Yiannis Armeftis ve Marinos Cleanthous, DIKO’nun, aşırı sağcı ELAM’ın, okullarda 1950 Plebisiti’nin anılması kararına destek verdiği için partiden ayrılma niyetinde olduklarını açıkladı.

Cyprus Mail gazetesinin haberine göre, ilk açıklama Armeftis’ten geldi. İki dönem Limasol Belediyesi’nde meclis üyesi olarak görev yapan Armerftis, geçtiğimiz aralık ayında belediye seçimlerine DIKO’nun adayı olarak katılmıştı.

Armeftis, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, son gelişmeler ve açıklamalar üzerine, DIKO’nun lider değişimine kadar kendini DIKO dışında tuttuğunu belirtti. Armeftis, DIKO’nun demokratik bir partiden, milliyetçi ve aşırı uca yardakçılık yapan bir partiye dönüştüğünü ifade etti.

DIKO’nun diğer üyesi olan Aglandjia Belediye Meclisi üyesi Marinos Cleanthous ise Armeftis’nin mesajının altına, kendisinin de aynı yolu takip edeceğini duyurdu.

Öte yandan, Rum tarafının müzakere grubunda yer alan DIKO kökenli Erato-Kazaku Markulli ise kararın oylandığı gün, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, 67 yıl sonra referandumla ilgili alınan kararın nasıl bir mantık olduğunu sorgulayarak, “rahatsız edici, tehlikeli, zarar verici, feci, korkunç, üzücü, berbat” kelimelerini kullanmıştı.

İlk tepki AKEL üyelerinden gelmişti

Oylama sonrasında açıklama yapan AKEL’e mensup bazı milletvekilleri, Anastasiadis ile partisinin federasyon ile Enosis arasında kaldığına dikkat çekmişti.

AKEL üyesi Stefanos Stefanu, oylamanın ardından twitter hesabından kısa bir mesaj yayınlayarak, DİSİ’nin Enosis ile çözüm arasında kaldığını vurgulayarak, “Siyasette şizofreni var” ifadelerini paylaşmıştı. AKEL’den Eleni Mavru ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2017 yılında okullarımızda 1950 yılında alınan ENOSİS’in kutlaması !!!!” diyerek, bunun önce Rum Eğitim Komitesi’nde DİSİ’ye mensup üyelerin de desteğiyle kabul edildiğine işaret etmişti.

Amaç, okullardaki yıldönümlerine plebisiti dahil etmek

Rum Meclisi’nin Eğitim ve Kültür Komitesi’nde almış olduğu ENOSİS ile ilgili 1950 Plebisiti’nin yıldönümü kararı, okullardaki yıldönümlerine plebisiti dahil etmek amacını taşıyor.

Milli Halk Cephesi (ELAM) milletvekili Linos Karayiannis tarafından sunulan ENOSİS ile ilgili 1950 Plebisiti’nin yıldönümü önerisini, “Kamuya Ait Ortaöğretim Okullarının İşlemesi ile ilgili 2017 Kuralları” için değişiklik önerisi altında yapıldı.

Burada amacın, mesaj veya bildirge okunduğu ve sınıfta birkaç dakikalık düşünce alışverişi yapıldığı yıldönümlerine ENOSİS ile ilgili 1950 Plebisiti’nin yıldönümünü dâhil etmek olduğu belirtiliyor. Değişiklik önerisi Rum Meclisi’nin Eğitim ve Kültür Komitesi’nde çoğunluk sağlayarak geçmişti.

3 DİSİ, 1 DIKO, 1 Vatandaşlar İttifakı ve 1 Dayanışma İttifakı adına olumlu oy kullanılmıştı.

Önerinin tam metni

Kamuya Ait Ortaöğretim Okullarının İşlemesi ile ilgili 2017 Kuralları için değişiklik önerisinin tam metni ise şöyle:

“Yukarıdaki Kuralların, 8. Kuralın (4.) paragrafındaki (ιβ) alt-paragrafından hemen sonra aşağıdaki (ιγ) yeni alt-paragrafının eklenmesi ile değiştirilmesi önerilmektedir:

(ιγ) ENOSİS ile ilgili 1950 Plebisiti’nin Yıldönümü,15 Ocak

Amaç: Mesaj veya bildirge okunduğu ve sınıfta birkaç dakikalık düşünce alışverişi yapıldığı yıldönümlerine ENOSİS ile ilgili 1950 Plebisiti’nin Yıldönümü’nü dâhil etmek.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 08:38
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110