Güney’de vaka sayısı günden güne azalıyor

banner37

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarıyla ilgili durumun normalleşmeye başladığı ve vaka sayısının geçtiğimiz günlere oranla günden güne azalmaya başladığı ifade edildi.

Güney’de vaka sayısı günden güne azalıyor
banner8


Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs’ta son 24 saat içerisinde gerçekleştirilen 7 bin 49 test sonucunda 198 yeni vaka tespit edildiğini, bununla birlikte vaka sayısının, test sayısının geçtiğimiz günlere oranla neredeyse iki katına çıkmasına rağmen düşük olarak addedildiğini yazdı. Bu haftanın sonu veya önümüzdeki haftanın başına doğru, uygulanmakta olan önlemlerin etkili olup olmadığı konusunda durumun netleşeceği belirtildi.
Öte yandan dün Güney Kıbrıs’ta korona virüsünden dolayı 74 yaşındaki bir adamın hayatını kaybettiğini yazan gazete, Rum kesiminde nihai ölüm nedeni Covid-19 olan ölüm sayısının 41’e yükseldiğini ve bunlardan 25’inin erkek, 16’sının da kadın olduğunu belirtti.
Güney Kıbrıs’ta toplam vaka sayısının 7 bin 711’e yükseldiğini de yazan gazete, Rum Başkanlık Sarayı çalışanları arasında dün 3 pozitif vaka tespit edilmesinin ardından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e de test yapıldığını kaydetti.
Üç pozitif vakanın başkanlık ofisi ile sekreterliğinde tespit edildiğini ve bu kişilerin hemen karantinaya alındığını yazan gazete, ilgili sağlık protokollerinin hemen devreye konulduğunu ifade etti.
Gazete, Rum Başkanlık Sarayı’nın bütün personelinin yanı sıra Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Hükümet Sözcüsüne de test yapıldığını ve testlerin negatif çıktığını ekledi.


HIZLI TESTLER
Öte yandan, virüsün yayılmasının kontrol edilmesi çabasında PCR testlerine takviye amacıyla Güney Kıbrıs genelinde uygulanmakta olan hızlı test programının normal şekilde ilerlediğini yazan gazete, dün çeşitli noktalara yerleştirilen 11 mobil ünite tarafından 3 bin 49 test yapıldığını ve bu testler sonucunda 48 pozitif vaka tespit edildiğini belirtti.

banner134
Testleri pozitif çıkan kişilerin durumdan haberdar edildiği ve test sonuçları PCR testiyle doğrulanana kadar kendi kendilerini karantinaya aldıkları belirtildi.
Öte yandan, gazete, hızlı test yapılan noktaların artırılacağını ekledi.
Politis gazetesi ise haberinde, Güney Kıbrıs’ta pandemi için alınan sert önlemlerin sonuç vermeye başladığına dair değerlendirmenin günden güne doğrulandığını ve epidemiyoloji uzmanlarının Rum kesiminin epidemiyolojik görüntüsünün istikrarlı hale gelmesi konusunda iyimserlik belirttiklerini iletti.
Üç gün içerisinde Güney Kıbrıs’ta 10 binden fazla hızlı test yapıldığını ve 144 kişinin testinin pozitif çıktığını yazan gazete, bu kişilerden 14’ünün PCR testinin de pozitif çıktığını ekledi.
Covid-19 dolayısıyla hastanelerde tedavi gören 4 kişiden birinin (yüzde 25) huzurevlerinde kalan ve virüse yakalanan kişiler olduğunu ve bu hastaların çoğunun yoğun bakımda tedavi gördüğünü de yazan gazete, bu kişilerin sağlık durumlarının oldukça kritik olduğunu ekledi.
Fileleftheros gazetesi ise “Hızlı Testlerle İlgili Alarm” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’ta yapılan hızlı testlerin ardından 50 kişiden 1’inin pozitif çıktığını yazdı. Gazete, Baf bölgesi haricinde, dünkü testlerin sonuçlarının, doğrulanmaları halinde virüsün yayılmasının Limasol bölgesiyle sınırlı olmadığını kanıtlayacağını kaydetti.
Haravgi gazetesi ise haberinde, Güney Kıbrıs’taki hastanelerde şu an 77 kişinin Covid-19 tedavisi görmekte olduğunu yazdı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75