Güney'deki engellilerin sorunu duyarsızlık!

banner37

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Rum Ortopedik Engelliler Örgütü Başkanı Lambrianidis, güneyde yaşayan engelli bireylerin bugünkü koşullarının, 10 yıl öncesine göre daha iyi olduğunu belirterek en büyük sorunlarının insan kaynaklı olduğuna işaret etti.

Güney'deki engellilerin sorunu duyarsızlık!
banner87

Ahmet VAMIK - Çeviri: Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs Rum Ortopedik Engelliler Örgütü Başkanı Dimitris Lambrianidis, Kıbrıs’ın güneyinde yaşayan engelli bireylerin karşılaştıkları zorlukları ve yaşam koşullarını KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.

Bugünkü koşulların 10 yıl öncesine göre daha iyi durumda olduğunu ifade eden Dimitris Lambrianidis, Güney Kıbrıs’ta yaşayan engellilerin artık pek çok seçeneği olduğunu ve birçok alana ulaşabildiğini ifade ederek “elbette amacımız tüm alanlara ulaşabilmektir” şeklinde konuştu.

Engelli bireylerin, bir kişinin günlük yaşamında sıklıkla ziyaret ettiği eczane, okul, vergi dairesi gibi yerlere rahatlıkla gidebildiklerini kaydeden Dimitris Lambrianidis, engelli bireylerin erişilebilirliğinin arttırılması için herkese önemli bir görev düştüğünün altını çizdi.

Birçok vatandaşın yasalara uymadığına değinen Lambrianidis bu gibi durumlara karşı tolerans gösterilmemesi gerektiğini belirterek, duyarsız araç sürücüleri, reklam panoları ve ağaçlar gibi kaldırımdaki engellerin erişebilirliği kısıtladığını ifade etti.

“Toplum, engellilerin varlığını unutuyor”

“Birçok üyemiz, belediye yetkililerine, kaldırımlardaki ağaçların temizlenmesi için başvuru talebinde bulundu” diyen Dimitris Lambrianidis, “Toplum bu insanları unuttuğundan, onlara engelli bireylerinde var olduğunu hatırlatmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle sürekli olarak farkındalık ve sorumluluk bilincinin artması için kampanyalara ihtiyaç duyuluyor” şeklinde konuştu.

“10 sahilimizde engelliler denize erişebiliyor”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte engelli bireylerin denize ulaşımının da yeniden gündeme geldiğini aktaran Dimitris Lambrianidis, bu alanda özellikle Kıbrıs Rum Ortopedik Engelliler Örgütü öncülüğünde büyük adımlar atıldığını belirtti. Geçtiğimiz yıl engellilerin denize erişimini sağlayan mekanizmanın 5 sahile inşa edildiğini kaydeden Lambrianidis, bu yılda yine Avrupa Birliği desteğiyle 5 sahile daha söz konusu mekanizmanın inşa edildiğini sözlerine ekledi.

Kamuda çalışanların yüzde 10’unun engelli olması gerektiğine yönelik yasal mevzuat olduğunu söyleyen Dimitris

Lambrianidis, ekonomik kriz nedeniyle bu yasanın uygulanmasında sıkıntılar yaşandığını kaydederek istenilen şekilde uygulanmasa da böyle bir mevzuatın var olduğunu ve buna uygun olarak da az sayı da olsa da engelli bireylerin istihdam edildiğini ifade etti. Özel sektör işletmelerinin de engelli istihdamı yapması gerektiğini vurgulayan Lambrianidis, herkesin eşit haklara sahip olduğunu vurguladı.

“Spor, barışı teşvik etmekte büyük bir rol oynar”

Kıbrıslı Türkler ile temas konusuna da değinen Dimitris Lambrianidis, “Son yıllarda özel temaslarımız yok. Geçtiğimiz yıllarda sporla ilgili temaslarımız vardı ve biz her zaman basketbol gibi spor alanlarında işbirliğine açıktık. Çünkü spor, barışı ve barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etmekte büyük bir rol oynar. Bizim de Kıbrıslı Türklerde olduğu gibi büyük sorunlarla baş edebilecek uzman doktor sıkıntımız var ve bunun ortak bir noktada düzeltilmesini umuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER