Güneydeki Euro maaş cezbediyor

banner37

Döviz kurundaki yükseliş, ‘Euro’ kullanan Güney Kıbrıs’ı alışverişte pahalı ancak çalışma alanında daha avantajlı hale getirdi. Rum tarafında 1.200 Euro olan asgari ücretin TL karşılığı yaklaşık 9 bin TL

banner87
Güneydeki Euro maaş cezbediyor
banner90
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

Döviz kurundaki dalgalanma, TL’de değer kaybına neden oldu ancak dolar, sterlin ve Euro kullanan ülkeleri de daha değerli hale getirdi.

Para birimi TL olan KKTC de, bu dövizdeki dalgalanmadan ortaya çıkan zararı, ciddi şekilde yaşıyor. TL ödenip, döviz borcu ödeyen vatandaşlar, ayrıca dövize endeksli akaryakıt, elektrik, gıda gibi daha birçok alana yansıyan zamlarla nasıl baş edeceğini düşünüyor.

2 bin 279 TL net asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan birçok kişi, geçim derdine çare bulabilmek için ya ek iş yapıyor ya da yanı başımızda Euro kullanan, Güney Kıbrıs’ta çalışmaya gidiyor.

KIBRIS’ın yaptığı araştırmaya göre, döviz krizinden sonra Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a çalışmaya giden kişi sayısında artış var. Çünkü, Güney Kıbrıs’taki asgari ücret bin 200 Euro… Yani TL’ye çevrildiği zaman, yaklaşık olarak 9 bin TL’ye denk geliyor… Bu rakam da, dört kişilik bir ailenin geçimini sağlayabilmesi için iyi bir ücret…

Bu durum da, Euro maaş veren Güney Kıbrıs’ı daha cazip hale getirdi.

Ancak, sendikacılar kuzeyden Güney Kıbrıs’a çalışmaya gidenlere, toplu iş sözleşmesi yaptırmaları veya mutlaka bir sendikaya üye olmaları konusunda önemli bir uyarıda bulunuyor.

Sendikacılar, kaçak çalışmanın tercih edilmemesiyle ilgili de öneri sunuyor.

  

Aşam: Kaçak çalışmayın

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Genel Sekreteri Koral Aşam, Güney Kıbrıs’ta çalışmak isteyen kişilere “kaçak çalışmayın” çağrısı yaptı. Aşam, ilgili sektörlerdeki sendikalara kaydolup, toplu iş sözleşmesi imzalanmasının önemine değindi.

Aşam, güneyde kaçak olarak çalıştırılmak istenen kişilerin toplu iş sözleşmesinden doğacak haklardan yararlanamayacağını ifade etti.

 

Bıçaklı: SEK Federasyonu’yla çalışanları  takip ediyoruz

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu ile Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na üye olan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı da, “Dünyanın birçok yerinde ekmek parası kazanan vatandaşımız var. Güneyde de çalışmaların da hiçbir sakınca yok. Zaten ada bizim topraklarımız” dedi.

Bıçaklı, Güney Kıbrıs’ta çalışan veya çalışacak olan Kıbrıslı Türklere ilgili sektöre bağlı bir sendikaya mutlaka üye olmaları, toplu iş sözleşmesi yapmaları tavsiyesinde bulunarak çalışanın haklarının karşılığını alabilmesi için bunların şart olduğunu söyledi.

Bıçaklı, TÜRK-SEN olarak Güney Kıbrıs'taki Kıbrıs İşçi Sendikaları Konfederasyonu'yla (SEK) birlikte, çalışanları yerinde takip edip, haklarını almalarını sağladıklarını vurguladı.

 

Çaluda: Emeğin ve ekmeğin dini, dili ve ırkı yoktur

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Ahmet Çaluda da, insanların ekmek parasının peşinde olduğunu belirterek vatandaşların artık yaşam kalitesini daha yüksekte tutabilmek için Euro maaş ödeyen Güney Kıbrıs’ta çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Çaluda, “Emeğin ve ekmeğin dini, dili, ırkı yoktur. Vatansever vatandaşlar da Güney Kıbrıs’ta çalışıyor. Türkten Türke veya Rumdan Ruma kampanyası bitti. Artık Türkler güney kesimde çalışırken, Rumlar da kuzeyden alışveriş yapıyorlar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75