banner6

Güneydeki köylerine sahip çıktılar

banner37

Limasol’a bağlı 1963 göçmeni Siligu köylüleri, köy camisini tamir edip, mezarlığı restore ettikten sonra ağaçlandırma çalışması da yaptılar

Güneydeki köylerine sahip çıktılar
banner151 banner143

1963 yılından sonra köylerinden göç eden ve 1974 sonrası kuzeyde dağınık bir şekilde iskan edilen Siligu köylüleri 2003’te kapılar açıldıktan sonra güneydeki köylerine sahip çıktılar.

Ülkenin farklı yerleşim birimlerinde yaşayan köylüler, dönem dönem Limasaol’a bağlı Siligu’da buluşarak, köylerinde kalıcı projeler yapıyorlar.

Hem manevi değerlere sahip çıkma, hem de dayanışmalarını sağlamak için Siligu Dayanışma Derneği’ni kuran köylüler, düzenlediği birçok etkinliğe bir yenisini daha ekledi.

Köylerindeki 700 yıllık geçmişi bulunan camiyi restore edip ibadete hazır hale getiren Şiligulular, atıl durumda ve tanınmayacak vaziyette olan köy mezarlığını da temizleyip tellediler. Mezarlıkta yatan 17 köylünün isim ve mezar yerlerini tespit edip türbelerini yapan köylüler, son olarak da mezarlığı ağaçlandırdılar.

Yaklaşık 80 Siligulu, düzenlenen etkinlikte mezarlık içerisine Benjamin, çevresine de Zakkum fidanları dikti. Mezarlığa fidan dikme etkinliğine katılan köylülerine teşekkür eden Siligu Dayanışma Derneği Dernek Başkanı Özel Tahsin, üyelerle gelecekte yapılacak projeleri istişare ettiklerini belirtti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali de katıldığı etkinlikte köylülerine seslendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 08:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104