banner6

Güney'deki okullar 'enosis' plebisitini anacak

banner37

Güney'deki Temsilciler Meclisi, 1950 "Enosis" (Yunanistan'a bağlanma) plebisiti için devlet okullarında anma günü düzenlenmesi ile ilgili yasa değişikliği önerisini kabul etti.

Güney'deki okullar 'enosis' plebisitini anacak
banner151

Osman KALFAOĞLU

ELAM milletvekili Linos Papayiannis tarafından sunulan öneri, çoğu küçük partiler ve muhafazakar milletvekillerinden olmak üzere olmak üzere 56 sandalyeli meclisten 19 oyla geçti.

DISI oylamaya çekimser kalırken AKEL ret oyu verdi. Ancak değişiklik önerisinin ilgili komiteden DİSİ üyeleri Kiriakos Hacıyannis, Yorgos Karulla ve Annita Demetriu'nun oylarıyla geçtiği ifade ediliyor.

Güney'de yayınlanan Cyprus Mail haberi aktarırken  "1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çökmesinde başlıca etken 'enosis'e olan talepti" ifadelerini kullandı.

Resmi tatil olmuyor

Güney'deki kaynaklar, yasa değişikliği ile birlikte "enosis" gününün resmi tatil olmayacağını, sadece öğretmenlere söz konusu günle ilgili anma etkinliği hazırlama yetkisi verdiğini ifade ediyor.

Değişikliğin, "Okulların İşleyişi" ile ilgili mevcut bir yasaya yapılan bir ilave olduğu kaydedildi.  

Diğer yandan yasa değişikliği ile birlikte birçok Kıbrıslı Rum'un DİSİ'ye oylamada çekimser kaldığı için sosyal medya üzerinden tepki gösterdiği belirtilirken, DİSİ'nin 2017 başkanlık seçimlerini düşünerek hareket ettiği yorumları yapılıyor.   

AKEL'den DİSİ'ye eleştiri

DİSİ, yasanın onaylanmasının ardından sosyal medyada AKEL'in ağır eleştirisine mağruz kaldı.

AKEL, resmi Twitter hesabından "Bunun dışında çözüm istiyorlar. DİSİ, çekimser kalarak 1950 enosis referandumunun yıldönümünün okullarda kutlanmasına izin verdi" açıklamasını yaptı.

AKEL Milletvekili Stefanos Stefanu ise oylamadan kısa bir süre sonra "DİSİ, enosis ile çözüm arasında. Siyasette şizofreni" ifadelerini kullandı.

Yine AKEL'den Eleni Mavru ise "2017 yılında okullarımız 1950'den kalma Enosis referandumunu kutlayacak!!!" ifadelerini kullandı. AKEL, 1950'de Kıbrıslı Rumlar arasında Yunanistan'a bağlanmak için yapılan plebisite destek vermişti.   

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 10:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110