Güney’den elektrik aldık, o da yetmedi, kesintiye devam

banner37

Yolsuzluk iddialarının göbeğindeki KIB-TEK’in elektrik üretimiyle ilgili sorunları, birçok bölgeyi karanlıkta bıraktı. Sıcaklığın 40 dereceyi aşmasıyla bunalan vatandaşlar, klimalara yüklenince termik santraller devre dışı kaldı, bakımsız ve arızalı dizel santraller de çöktü

Güney’den elektrik aldık, o da yetmedi, kesintiye devam
banner99

Ahmet UÇAR

3’Ü ARIZALI, 7’Sİ DEVREDE… Hava sıcaklıklarının artmasıyla bunalan vatandaşların klimalara yönelmesiyle artan elektrik tüketimi üzerine termik santraller devre dışı kaldı; bakımsız ve arızalı durumdaki dizel santraller (jeneratör) de bu yükü kaldıramadı. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, dizel santrallerden 2 tanesinin önceki dönemlerde, 1 tanesinin de olay günü arızalandığını belirtti. Termik santrallerden birinin de bozulduğuna işaret eden Büyükyılmaz, şu an 7 dizel santralin devrede olduğunu bildirdi

“DİZEL SANTRALLERİN BAKIMI YAPILMADI”… Büyükyılmaz, ülkede böyle bir sorunun tekrar yaşanmaması için dizel santrallerin bakımlarının yapılması ve yedek parçalarının hazır bulundurulması gerektiğini belirterek, ülkemizdeki dizel santrallerinin bakımlarının yapılmadığını, bu nedenle verimlerinin düşük olduğunu vurguladı. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu da dizel santrallerin bakımının önem arz ettiğine vurgu yaparak, belli bir program kapsamında bu santrallerin bakımdan geçirilmesi gerektiğini kaydetti

Ülkede bir yandan salgın hastalık, diğer yandan da işsizlik, pahalılık, parasızlık ve ekonomik çöküntü yüzünden perişan olan vatandaşlar, şimdi de kavurucu sıcakta elektriksiz kalmanın çilesini çekiyor.

Hava sıcaklıklarının aşırı artmasından bunalan vatandaşlar klimalara yöneldi; artan elektrik tüketimi sonucu termik santraller devre dışı kaldı; 3’ü arızalı durumda olan dizel santraller de bu yükü kaldırmakta sorun yaşadı. Santraller, elektriğe olan yüksek talebi karşılayamayınca, ülkenin dört bir yanında elektrik kesintilerine gidildi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için Güney Kıbrıs’tan enterkonnekte sistemle 60 Megawatt’lık (MW) elektrik enerjisi alımı yönüne gitse de, birçok bölgede yine de elektrikler kesildi.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, dizel santrallerden ikisinin daha önceden arızalı olduğunu, geçtiğimiz gün de birinin arızalanmasıyla bu sayının 3’e çıktığını söyledi.

Termik santrallerden birinin de arızalandığını anlatan Büyükyılmaz, bu noktada alınması gereken asıl önlemin, bu santrallerin bakımlarının yapılması olduğunu ifade etti.

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, termik santrallerin devre dışı kalmasının ardından yeniden faaliyet göstermeye başlamasının uzun zaman aldığını, geçtiğimiz günlerde yaşanan bu sorunu önlemek için dizel santrallere başvurulduğunu, ancak bu santrallerden ne kadarının çalıştığının, ne kadarının arızalı olduğunun sorulması gerektiğini belirtti.

Büyükyılmaz: Dizel santrallerinin 3’ü devrede değildi

KIB- TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, sıcaklığın artmasıyla kişilerin klimaya yöneldiğini belirterek, pik (maksimum gerilim) değerinin 260 – 270’lere çıktığını, 1 termik santralin, 1 adet de dizel santralin arızalandığını kaydetti.

Büyükyılmaz, dizel santrallerden (jeneratör) 2 tanesinin geçmiş dönemlerden arızalı olduğunu, geçtiğimiz günlerdeki arızayla da arızalı dizel santral sayısının 3’e çıktığını dile getirerek, Güney Kıbrıs’tan 60 MW (Megawatt) elektrik alınarak ve bölgelerden elektrik kesintisi yapılarak soruna çözüm üretilmeye çalışıldığını ifade etti.

banner134
Yürütülen çalışmalar sonucu bu santrallerden 2 tanesinin arızasının giderildiğine işaret eden Büyükyılmaz, dizel santrallerin 7 tanesinin şu an devrede olduğunu; 1 termik santralle, bir dizel santralin ise arızalı durumda olduğunu bildirdi.

Büyükyılmaz, bakımı yapılmayan dizel santrallerden verim alınamayacağına dikkat çekerek, söz konusu santrallerin bakımsız olması nedeniyle akım noktasında da aksaklık yaşandığını anlattı.

Ülkenin tekrar elektriksiz kalmaması için santrallerin bakımlarının yapılması gerektiği üzerinde duran Büyükyılmaz, aynı zamanda yedek parçaların da mevcut olmasının büyük öneme sahip olduğunu açıkladı.

Cellatoğlu: Dizel santraller elektrik yükünü kaldıramadı

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, ülkemizde 2 termik santralin ve 8 adet de jeneratör görevi gören dizel santralin bulunduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde hava sıcaklıklarının artış göstermesiyle klima yoluyla elektriğe yüklenilmesi sonucu bu termik santrallerin durduğunu belirtti.

Cellatoğlu, söz konusu santrallerin durduktan sonra anlık olarak geri başlatılamadığını, yeniden devreye girmesinin zaman aldığını kaydetti.

Termik santrallerin durmasının ardından dizel santrallerin devreye sokulduğunu dile getiren Cellatoğlu, ancak bu santrallerin elektrik yükünü kaldıramadığını, bu nedenle de ülkede bazı bölgelerde elektrik kesimine gidildiğini ifade etti.

Cellatoğlu, ülkemizde güneş enerjisinin de kullanıldığını akla getirerek, ihtiyaç duyulan enerjinin o kadar da yüksek olmadığını belirtti.

Cellatoğlu, asıl sorunun jeneratör görevi gören dizel santrallerin ne kadarının çalıştığı ve bakımların yapılıp yapılmadığı olduğuna işaret ederek, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın geçmiş dönemde dizel santrallerinin bakımlarının yapılması gerektiği üzerine açıklamalarda bulunduğunu anımsattı.

Dizel santrallerin gereken bakımlarının yapılmasının öneminden bahseden Cellatoğlu, yeni dizel santrallerin de kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

Cellatoğlu, dizel santrallerin hepsinin çalışmaması durumunda bu santrallerin bakımlarının yapılmasının önem arz ettiğini anlatarak, buna yönelik programların hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75