Güneyden silah ithal etti 8 ay hapse mahkum oldu

banner37

Güney Kıbrıs’tan 4 yıl önce bir tabanca ve 3 adet canlı mermiyi arabasının hava filtresine saklayarak KKTC’ye geçirirken suçüstü yakalanan Ünal Mertli Demir’in davası karara bağlandı

Güneyden silah ithal etti 8 ay hapse mahkum oldu
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Güney Kıbrıs’ta bir yerde saklı olan tabanca ve üç adet canlı mermiyi, 4 yıl önce sınır kapısında arabanın hava filtresine saklayarak kuzeye geçirirken suçüstü yakalanan Ünal Mertli Demir, 8 ay hapis cezası aldı.

“Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde ithal, tasarruf ve taşıma” suçlarından itham edilen sanık, tüm suçlamaları kabul etti.

Ünal Mertli Demir, 05.12.2018 tarihinde saat 15.00 raddelerinde Lefkoşa’da, Metehan Kara Giriş Kapısı’nda bir polis ekibince TNN 613 plakalı araçta yapılan arama neticesinde GKRY’ye geçerek orada gizlenmiş vaziyette olan SİG SAUER P 225 Made in Germany ibareli kurusıkıdan bozma 7.65 mm çapında tabanca ve şarjörü ile 3 adet 7.65 mm çapındaki canlı mermiyi alarak konu aracın motor kısmındaki hava filtresi içerisine gizleyerek KKTC’ye giriş yaptığı esnada suçüstü tespit edilerek tutuklanmıştı.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve Avukatı Fadıl Nekipzade hazır bulundu.

banner134
Dava kararını okuyan Yargıç Umut İnan, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

İnan, “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde ithal, tasarruf ve taşıma” suçlarının uzun süreli hapis cezası öngören ciddi, tehlikeli ve vahim suçlardan olduğuna dikkat çekti.

İnan, “Hiç kimsenin yasalara aykırı olan ateşli silahı tasarruf etme yetkisi yoktur” ifadesini kullandı.

İnan, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı kamu menfaati gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Yargıç İnan, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, oybirliği ile 8 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75