Güneye balık satışı, kuzeyi pahalılaştırdı

banner37

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a büyük oranda balık ihraç edilmesi nedeniyle balık bulmakta zorlandığını belirten restorancılar, bu durumun kaçak avcılığı tetiklediği gibi fiyatların da yükselmesine neden olduğunu savundu:

Güneye balık satışı, kuzeyi pahalılaştırdı
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Adada çözüme ulaşıncaya değin Kuzey Kıbrıs ekonomisinin kalkınmasına yardımcı olması amacıyla 2004’te AB tarafından uygulamaya konulan “Yeşil Hat Tüzüğü” 14 yıldır yürürlükte.

Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde yapılan ihracattan, KKTC ekonomisi yılda yaklaşık 5 milyon Euro’luk gelir elde ediyor. Bu gelirin 800 bin Euro’luk kısmını taze balık ihracatı oluşturuyor.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan edinilen bilgilere göre, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde 2017 yılında Güney Kıbrıs’a 800 bin Euro’luk taze balık ihraç edilirken, 2018’in Temmuz ayı sonuna kadar ise 536 bin Euro’luk taze balık satıldı.

Balıkların Güney Kıbrıs’a ihraç edilmesiyle birlikte, piyasada balık bulmakta zorluk yaşayan ve bu nedenle tepki gösteren restoran sahipleri, fiyat farklılığından dolayı, piyasada balık bulunmadığını, bu durumun da kaçak avlanmayı tetiklediği gibi, müşteriye satılan ürünlerde fiyat artışına neden olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, KKTC Restorancılar Birliği Başkanı Ercan Küçük ile Ticaret Odası’ndan bir yetkili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

Kemal Atakan ve Ticaret Odası yetkilisi, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında satılan balıkların hem ülke ekonomisine hem de AB standartlarında profesyonel balıkçılık yapan üreticiler açısından büyük faydası olduğunu söyledi.

Ercan Küçük ise, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde ve kaçak yollarla balıkların Güney Kıbrıs’a satılmasından dolayı iç piyasada balık çeşidinin azalmasına neden olduğunu, buna bağlı olarak da yaşanan fiyat artışından restoran işleten esnafın ciddi anlamda etkilendiğini söyledi.

Küçük: Sadece ‘Yeşil Hat Tüzüğü’ ile değil, kaçak yollarla da balık satılıyor

KKTC Restorancılar Birliği Başkanı Ercan Küçük, Yeşil Hat Tüzüğü ve kaçak yollarla balıkların Güney Kıbrıs’a satılmasından dolayı iç piyasada balık çeşitlerinin azalmasına neden olduğunu, buna bağlı olarak da yaşanan fiyat artışından restoran işleten esnafın ciddi anlamda etkilendiğini söyledi.

Pahalı fiyata Güney Kıbrıs’a balıkların satıldığını ifade Küçük, bu durumdan dolayı balık restoranlarının balık bulmaktan zorluk çektiğini belirtti.

Bunun önüne geçilmesi için, yetkililerin sınırlarda gerekli denetimleri yapması gerektiğine dikkat çeken Küçük, maalesef şimdiye kadar ne Güney Kıbrıs’tan gelen ne de Kuzey Kıbrıs’tan giden hiçbir ürünün yasal yollarla ticaretinin yapıldığını iddia etti.

Yıllardır yerli barbun balığı bulmakta zorluk yaşadığını anlatan Küçük, bu işin böyle davam etmesi halinde yakın zamanda diğer balık çeşitlerini de bulmakta zorlanacaklarını söyledi.

“Kaçak avlanmalar da etkili oluyor”

Küçük, denizlerimizde zaman zaman başka ülkelere ait gemilerin trolle kaçak avlandığını, bunun da balık çeşitliliğinde azalmalara neden olduğunu kaydetti.

banner134
Bu kaçak avlanmaların sonucunda denizlerdeki balıkların süpürülüp götürülmesine bağlı olarak balığın azaldığını kaydeden Küçük, bunun da balık fiyatlarını yükselttiğini ve hem balık restoranlarını hem de müşteriyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Atakan: AB standartlarında avlanma yapılıyor

Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan ise, Güney Kıbrıs’a gönderilen balıkların AB standartlarında profesyonel balıkçılar tarafından hijyen teknelerle avlandığını belirtti.

Atakan, bu işin maliyetinin dövizle olması nedeniyle, tamamının iç piyasaya satılması halinde hem maliyetlerini karşılayamayacaklarını hem de hepsinin piyasada tüketilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Döviz girdilerinden dolayı restoran sahiplerinin kendilerinden ucuz balık satın almayı beklememesini isteyen Atakan, “kendileri ucuza balık satın aldıklarında ‘biz ucuza balık satın aldık, ucuza satıyoruz’ diyorlar mı? Şu an balık sezonu iyi gidiyor. Bundan dolayı ucuz birçok balık ürünü var, bunları neden alıp satmıyorlar?” diye konuştu.

“Onay alındıktan sonra satışı yapılıyor”

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yıllık olarak balık ihracatının farklılık gösterdiğini anlatan başkan Atakan, bu yılki balık satış istatistiğinin bilinmediğini, sayısal bir rakamı telaffuz etmenin tepkilere neden olacağından açıklamanın doğru olmayacağını söyledi.

KKTC’den gönderilen balıkların sadece Lefkoşa’daki kara sınır kapısında geçtiğini vurgulayan Atakan, hijyen koşullarına uygun avlanılmış balıkların buzluklu araçlarla Güney Kıbrıs tarafına geçip oradaki gümrükte sağlık memurlarının onay alındıktan sonra satışı yapıldığını belirtti.

Atakan son olarak, dövizdeki artıştan dolayı balık fiyatlarında da bir artışın olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs’a satılan balık fiyatıyla iç piyasaya satılan balık fiyatının aynı olduğuna dikkat çekti.

2017’de 800 bin Euro’luk balık ihraç edildi

Ticaret Odası’ndan aldığımız bilgilere göre, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde 2017 yılında, 800 bin Euro değerinde 110 bin ton taze balık Güney Kıbrıs’a ihraç edildi. 2018’in Temmuz ayı da dahil 536 bin Euro’luk 74 ton taze balık ihracatı gerçekleşti.

Öte yanda bu karşılıklı ticaret sayesinde üreticinin elde ettiği gelirin, dolaylı yollarla ülke ekonomisine girerek katkıda bulunduğu aktarıldı.

Denizlerimizde avlanan yaklaşık 90 civarında balık çeşidinin Güney Kıbrıs’a satıldığını ifade eden Ticaret Dairesi yetkilisi, en çok satılan balık çeşidinin ise, voppa, korkona aspri, barbun, sibya, fangri gibi popüler olan balıklar olduğunu söyledi.

Yetkili, bu balıkların AB tarafından denetlenen ve onaylanan tekneler tarafından avlandığını belirtti.

Yetkili, Güney Kıbrıs’a geçen balıkların ihraç edilebilmesi için sadece Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan alınan mühürlü belgenin yetmediğini, ayrıca oradaki gümrükte sağlık memurları tarafından kontrollerinin yapılıp onaylanması gerektiğinin altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75